Католичка црква воведе плаќање милостина со кредитна картичка – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Католичка црква воведе плаќање милостина со кредитна картичка

За да не заостане во дигиталната доба, Католичка црква во Франција инсталираше терминал за плаќање на милостина со картичка од своите лојални парохијани. Ова дигитално надоградување е воведено во црквата Свети Францоис де Молитор во Париз – пишува порталот usb.

Побожните католици сега ќе можат едноставно да ја искористат својата картичка на еден од петте терминали кои кружат во текот на мисата во традиционална плетена кошница, претходно користена за собирање на црковните милостини.

Давателите на милостина имаат можност да дадат сума на пари која варира од 2 до 5 евра, иако Црквата негира дека најдобро е да се плати во кеш.

„Црквата се залага за давање на поддршка на сите во новите начини на живот и потрошувачка“, изјавиле преку соопштение од Парохиската епархија.

„Дематеријализацијата на средства со плаќање исто така е дел од предизвиците со кои Црквата мора да се соочи. Било преку кошничките за милостина, или преку бесконтактно плаќање или преку смартфон апликација“, се дополнува во соопштението.

 

Извор: www.usb.mk

Би те интересирало и

Намирници кои може да ги конзумирате во вечерните часови без да имате грижа на совет

Многумина не можат да им одолеат на оброците во доцните часови, иако знаат дека во ...

Риз Витерспун ќе продуцира документарец за Мартина Навратилова

Познатата актерка, Риз Витерспун ќе продуцира документарен филм за поранешната тениска ѕвезда, Мартина Навратилова и ...