Кајл Вокер најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Кајл Вокер најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот

Десниот бек на англиската репрезентација, Кајл Вокер, денес треба да го официјализира трансферот од Тотенхем во Манчестер Сити. „Граѓаните“ на Тотенхем ќе му платат сума од 50 милиони фунти, што значи дека Вокер ќе стане најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот.

Манчестер Сити долго преговараше со Тотенхем околу трансферот на Вокер, а преговорите ги интензивираше на почетокот на оваа недела кога стана јасно дека Дани Алвес ќе замине во ПСЖ.

Вокер, барем засега, е единствениот десен бек во тимот на Сити, откако менаџерот Пеп Гвардиола им дозволи на Гаел Клиши, Пабло Забалета и Бакари Сања да заминат.

На крајот од сага Сити се согласи да плати 50 милиони фунти за Вокер, кој стана најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот. Претходниот рекор дбеше во сопственост на неговиот нов соиграч Џон Стонс, кој лани од Евертон пристигна во Сити за 48 милиони фунти.

Инаку, пет милиони фунти од овој трансфер ќе заработи поранешниот клуб на 27-годишниот Вокер, Шефилд јунајтед.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Конте: Мурињо е мал човек и секогаш ќе биде

Конфликтот меѓу португалскиот и италијанскиот фудбалски експерт почна уште во октомври 2016 година, а кон ...

Меси ги шокираше сите со клаузулата која ја стави во новиот договор

Лионел Меси во својот нов договор кој го потпиша со Барселона на 25. ноември ставил ...