Кина: Најмалку 29.000 жртви од глобалниот сајбер напад – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Кина: Најмалку 29.000 жртви од глобалниот сајбер напад

Повеќе од 29.000 институции во Кина биле жртви на сајбер нападите, извршени со помош на софтверот „ренсомвер“, објавија во понеделникот кинеските државни медиуми.

Агенцијата Синхуа пренесе дека вкупно 29.372 институции до саботата вечерта биле нападнати. Според истиот извор најжестоко биле погодени универзитетите и други образовни институции.

Синхуа додава дека погодени биле и железнички станици, пошти, болници, деловни објекти, трговски центри и владините служби.

Претходно, јапонските компании објавија дека работат на надминување на проблемот кој го предизвикал глобалниот „ренсомвер“, сајбер напад.

Телевизијата НТВ јави дека 600 компании и 2.000 компјутери во Јапонија биле погодени од нападот.

Глобалниот сајбер напад извршен со помош на софтверот „ренсомвер“ предизвика проблеми во 150 држави.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...