Кинезите воведуваат 100 проценти данок на трансфери во фудбалот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Кинезите воведуваат 100 проценти данок на трансфери во фудбалот

Кинескиот фудбалски сојуз воведе ново правило според кое, тамошните клубови по доаѓањето на странските играчи ќе мора да платат данок во износ на трансферот. Овој данок ќе биде наменет за развој на млади кинески играчи, но таков потег значи дека кинеските клубови во иднина нема да бидат во можност да трошат енормни суми на засилувања од Европа, како што беше случај досега.

Новиот закон кој стапува на сила на првиот ден од преодниот рок – 19 јуни, носи неизвесност околу најавените големи трансфери какви што се Диего Коста, Вејн Руни и други.

Челниците на кинески фудбал претходно го намалија бројот на странци од четири на три во првата постава со цел унапредување на тамошниот фудбал и развој на репрезентацијата.

Овие одлуки се производ на трошење огромни суми пари за трансферите и платите на Карлос Тевез, Хулк, Грацијано Пеле, Оскар, Аксел Вицел,…

Крајна цел е да се направи силна кинеска репрезентација која би направила голем успех на некои од идните Мундијали.

Би те интересирало и

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...

Мурињо ги критикува играчите на Јунајтед: Исплашени се, немаат самодоверба и класа

Некои фудбалери на Манчестер Јунајтед беа исплашени за време на натпреварот од ФА Купот против ...