Кинотеката на Македонија го одбележува јубилејот на Димитрие Османли – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Кинотеката на Македонија го одбележува јубилејот на Димитрие Османли

На 29 мај, понеделник, со почеток во 19 часот, свеченото ќе бидат одбележани 90 години од раѓањето на филмскиот автор Димитрие Османли.

Со пригодни беседи за доајенот на македонската кинематографија ќе се обратат Александар Прокопиев и Илинденка Петрушева. Одбележувањето ќе продолжи со проекција на филмот „Мирно лето“ на Димитрие Рули Османли.
Одбележувањето на овој јубилеј ќе продолжи со проекции на филмовите „Мементо“ (30 мај, вторник, 20 часот), „Ангели на отпад“ (31 мај, среда, 20 часот), „Жед“ (1 јуни, четврток, 20 часот) и „Избор на документарни и кратки филмови“ (3 јуни, сабота, 20 часот).

Би те интересирало и

Прилепскиот театар ги започна подготовките за премиерата на „Пиреј“

„Пиреј“  од Петре.М. Андреевски, во режија на  Љупчо Ѓорѓиевски,  е новата претстава  што се подготвува ...

Публиката го награди „Бикини Мун“ со френетични аплаузи

Во скопското кино „Милениум“, синоќа пред преполна сала се одржа премиерата на новиот филм на ...