Кометал ЃП добива наследник? Вардарки се фаворитки за трофеј во женската ЛШ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Кометал ЃП добива наследник? Вардарки се фаворитки за трофеј во женската ЛШ

Македонскиот ракометен првак во женска конкуренција, Вардар, е прв фаворит за трофејот во женската ракометна Лига на шампиони според листата која ја објави ЕХФ – пренесува порталот Гол.

Вардарки играат во страшна форма и очекувано се наоѓаат на првото место. Избраничките на Давид Дејвис Камара се единствените кои се непоразени во натпреварувањето, а како главен фактор за успехот ЕХФ го посочува одличниот играчки ростер и долгата клупа која ја поседуваат „црвено-црните“. Издание за титула ракометарките на Вардар ќе имаат да покажат во наредните два меча, кога во Скопје гостуваат Будуќност и Турингер.

Македонија досега еднаш имала првак во женскиот ракомет. Тоа беше Кометал Ѓорче Петров, кој во 2002 година во финален двомеч беше поуспешен од Херц ФТЦ Будимпешта.

По Вардар, кој е на лидерското место на листата, следат ФТЦ (Унгарија) и Ѓер (Унгарија).

 

Извор: www.gol.mk

Би те интересирало и

Минимален пораз на младинската ракометна репрезентација од Литванија

Младинската ракометна репрезентација на Македонија во женска конкуренција доживеа пораз и на вториот меч во ...

Македонија носител на група за квалификациите за ЕП 2020

Европската ракометна федерација донесе одлука Македонија да биде во првиот шешир за претстојната ждрепка за ...