Комплетирано претпоследно коло во Првата кошаркарска лига – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Комплетирано претпоследно коло во Првата кошаркарска лига

Во кошаркарскиот шампионат на Македонија се одиграа натпреварите од претпоследното 13.коло во Првата машка лига, по кое и официјално се познати шестте екипи кои ќе играат во Супер лигата.

Фаворитите ја оправдаа улогата и забележаа победи на дуелите од оваа рунда.

Победи на гостински терен остварија Работнички против Пелистер со 95-60 и Кожув против АВ Охрид со 86-80, додека пред своите симпатизери се радуваа Куманово во дуелот со Вардар 86-69 и Фени Индустри кој убедливо ја победи Струмица со 97-69.

До крајот на прволигашкиот дел, првопласираните четири екипи на табелата Работнички (24 бодови), Фени Индустри (23), Куманово (21) и Кожув (20) го осигураа своето место во супер лигата во која ќе им се приклучат МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи, додека Струмица (17), Пелистер (17), АВ Охрид (16) и Вардар (13), ќе играат во плејаут лигата.

Последното коло во прволигашката конкуренција ќе се игра на 4 март.

Би те интересирало и

Ноќ на Дражен Петровиќ во Бруклин

Кошаркарите на Бруклин Нетс изминатата ноќ го победија Чикаго, а пред почетокот на дуелот во ...

Македонските кошаркари убедливи против Словачка

Македонската кошаркарска репрезентација ја совлада Словачка со 87-74 во СЦ „Јане Сандански“ за трета победа ...