Косово на петто место во светот по придонесот за ИД – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Косово на петто место во светот по придонесот за ИД

kosovo

Косово е на петто место на списокот на земјите од светот од каде најмногу лица заминале да се борат на страната терористичката ИД – покажува извештајот на Индипендент за2015 година.

– Индипендент објави статистика околу учеството на странци кои војуваат на страната на ИД подредувајќи го Косово на петтото место, со 83 борци. Прв е Јордан со 315 лица, втор е Тунис со 280, со 107 Саудиска Арабија, четврта е Босна и Херцеговина со 92 лица кои ја напуштиле земјата за да се борат на страната на ИД, во Сирија и Ирак – пишуваат косовските медиуми.

Албанија е на седмото место со 46 свои граѓани кои се борат на страната на ИД, додека земјите од каде има најмалку државјани на боиштата во Сирија и Ирак, се Кувајт со 23 и Франција со 18.

Би те интересирало и

Протест и контра протест во Солун за Македонија

„Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на ...

Ји: Македонија и Грција се пред вистинска шанса да го решат тнр.прашање за името

Соединетите Држави го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на земјите од Западен Балкан во рамките ...