Косовската Влада издвои 100 илјади долари за анти-ИД коалицијата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Косовската Влада издвои 100 илјади долари за анти-ИД коалицијата

Косовската Влада издвои средства во износ од 100 илјади долари за анти-ИД коалицијата.

Според премиерот,  Рамуш Харадинај Владата е подготвена да ја поддржи и иницијатвата за враќање на протеранте жители од Ирак и Сирија.

Помошта што може да ја даде Косово е асистенција во деминирање на минираните подрачја, како и хуманитарна помош со проекти кои се однесуваат на изградба на домови, за храна, здравство, енергија и слично.

Владата во Приштина ги издвои средствата од ставката непланирани трошоци.

 

Би те интересирало и

Умерен земјотрес на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил регистриран на грчкиот остров Алонисос ...

Со концерт на Рита Ора, Косово ќе ја прослави годишнината од независноста

Косово денеска ја одбележува десетата годишнина од независноста, а граѓаните ќе прослават со повеќе манифестации ...