Косовскиот Парламент утре избира нов претседател – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Косовскиот Парламент утре избира нов претседател

173788782750f28940b8551303056581_v4big

Претседателот на косовскиот Парламент, Кадри Весели за утре во 11 часот закажа собраниска седица за избор на нов претседател на Косово. Кандидати за нов шеф на државата се лидерот на Демократската партија на Косово (ПДК) и актуелен вицепремиер и шеф на косовската дипломатија, Хашим Тачи и неговиот сопартиец, пратеникот Рафет Рама.

Најавувајќи ја седницата, Весели ја повика опозицијата да учествува на изборот на претседател, но пратеникот и поранешен лидер на движењето „Самоопределување“, Албин Курти повика на протести за да го спречат изборот на Тачи за претседател.

Според уставот на Косово, крајниот рок за избор на претседател  е 7 март, а според член 86 од Уставот, за да биде избран за претседател, кандидатот треба да добие поддршка од најмалку две третитни од пратениците, односно 80 од 120-те членови на Парламентот.

Доколку, во првиот и вториот круг, ниту еден од кандидатите не добие две третини од гласовите, се одржува трет круг во кој учествуваат двајца кандидати кои добиле најмногу гласови во претходните гласања. За избор во овој криг се потребни најмалку 61 глас.

Во случај ниту еден од кандидатите да не го добие потребениот број гласови, Парламентот се распушта и се распишуваат нови избори, кои треба да се одржат во рок од 45 дена.

Би те интересирало и

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...

Во Грција конфискувана голема колична штетна храна увезена од Турција

Властите во Грција во последните денови конфискувале повеќе од 400 тони штетна храна која во ...