Кошарка – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Леброн: Треба повеќе да работиме

Најдобриот кошаркар на Кливленд, Леброн Џејмс, не беше многу задоволен по првата победа на неговиот тим остварена против Индијана во 1.коло од НБА плејофот. Кливленд ноќеска славеше со 100:97 и изедначи на 1-1 во серијата прв до четири победи. -Имавме среќа. Им дозволивме напад за изедначување, но за наша среќа ...

Повеќе »

Евролига: Будуќност мора да ги исполни условите како и сите други

  За да игра во елитната Евролига, кошаркарскиот шампион во АБА, тимот на Будуќност ќе мора да обезбеди сала со 5.000 места и буџет од четири милиони евра. – Будуќност ќе има статус како и сите други клубови кои имаат право на настап. Евролигата наскоро ќе контактира со актуелниот шампион ...

Повеќе »

МЗТ Скопје седми по гледаност во АБА лигата

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром на последното 12.место ги заврши настапите во АБА лигата, но „сино-белите“ се наоѓаат на солидното 7.место по број на гледачи на домашен терен. На 11 натпревари во „Јане Сандански“ присуствувале вкупно 21.700 гледачи, или 1972 во просек по натпревар. Кога МЗТ гостувал привлекувал во ...

Повеќе »

Црвена ѕвезда може да го напушти финалето во АБА лигата

Претседателот на Црвена ѕвезда, Небојша Човиќ најави можност белграѓани да не го играат четвртиот натпревар од АБА финалето со Будуќност. – Најверојатно нема да излеземе на четвртиот натпревар од финалната серија со Будуќност. Не го тврдам ова со 100%, но постојката гоплеми шанси за такво нешто, изјави Човиќ. Неговата изјава ...

Повеќе »

Јута избори плеј-оф

Кошаркарите на Јута Џез остварија убедлива победа од 112-97 против ЛА Лејкерс со што се пласираа во плеј-офот за шампионскиот трофеј. Главна фигура на вечерта беше Донован Мичел со 28 поени, 9 скока и 8 асистенции додека Лејкерси ги предводеше Џош Харт со 25 поени. Голден Стејт ја нареди и ...

Повеќе »

Познати четвртфиналните двојки во Евролигата

Од 16 екипи учеснички, осумте најдобропласирани одат во четвртфиналето кое ќе се игра по системот прв со осми, втор со седми, трет со шести, четврти со петти. Најуспешна по 30 рунди е ЦСКА Москва со биланс 24 победи и шест порази. Со натпреварот Реал Мадрид – Бамберг 106: 86, синоќа ...

Повеќе »

Милвоки избори плеј-оф

Поразот на Детроит од Филаделфија (108:115) значеше и крај на шансите за Пистонси да играат во плеј-офот, а од друга страна го промовира Милвоки во последен патник од Источната конференција во втората фаза од НБА лигата. За Милвоки ова ќе биде второ учество по ред во плеј-офот, лани беше елиминиран ...

Повеќе »

Барселона и Фенербахче гости на меморијален, млaдински кошаркарски турнир – „FICBALL 2018“

Младинските екипи на шпанскиот гигант Барселона и актуелниот европски првак Фенербахче ќе бидат дел од меморијален, млaдински кошаркарски турнир „ФИЦБОЛ 2018“ на 7 и 8 април во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Турнирот во организација на КК Партизан Водно Санс и семејството Сотирови, ќе се одржи по прв пат ...

Повеќе »

Црвена ѕвезда спречи црногорско АБА финале

Бранителот на трофејот Црвена ѕвезда не дозволи сензација и спречи две црногорски екипи да играат во финалето на регионалната кошаркарска АБА лига. Белграѓани синоќа на домашен терен го победија Морнар од Бар во мајсторката од полуфиналната пресметка и со 2-1 во победи се изборија за финалето. „Црвено-белите“ веќе на полувреме ...

Повеќе »

Леброн го урна рекордот на Џордан

Кливленд Кавалирс на домашен терен ги совладаа Њу Орлеанс Пеликанс со 107:102 и стигнаа до седмата победа на последните осум натпревари. Меѓутоа, натпреварот го одбележа Леброн Џејмс кој реализираше 27 поени, 11 скокови и девет асистенции и со тоа го урна рекордот на Мајкл Џордан по бројот на натпревари во ...

Повеќе »

Работнички казнет со 135.000, а МЗТ со 95.000 денари за прекинот во „Градски парк“

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) поради прекинот на натпреварот меѓу Работнички и МЗТ Скопје во „Градски парк” ги казни вечните ривали со збирна парична казна од 230.000 денари – пренесува МИА. Домаќините ќе платат повисок износ и тоа вкупно 135.000 денари, додека гостите од Аеродром ќе треба да издвојат 95.000 денари. ...

Повеќе »

Ноќ на Дражен Петровиќ во Бруклин

Кошаркарите на Бруклин Нетс изминатата ноќ го победија Чикаго, а пред почетокот на дуелот во „Барклајс центар“, Нетс се потесетија на легендарниот кошаркар Дражен Петровиќ. Кошаркарскиот Моцарт дресот на Нетс, додека франшизата беше во Њу Џерси, го носеше во периодот од 1991 до 1993 година. Пред почетокот на натпреварот клубот ...

Повеќе »

Македонските кошаркари убедливи против Словачка

Македонската кошаркарска репрезентација ја совлада Словачка со 87-74 во СЦ „Јане Сандански“ за трета победа во групата А од претквалификациите за Евробаскет 2021. Предводени од триото Ричард Хендрикс – Бојан Трајковски – Војдан Стојановски, нашите репрезентативци мечот го отворија со 25-21 во првиот период, а на полувреме водеа со 52-37. ...

Повеќе »

NBA All-Star: Тимот на Леброн Џејмс го победи тимот на Стеф Кари (видео)

67-от НБА ол стар меч заврши со победа на тимот кој го состави Леброн Џејмс од 148:145 над НБА ѕвездите кои ги собра Стеф Кари. Ова издание на НБА ол-стар мечот беше поинакво од другите, Леброн Џејмс и Стеф Кари создадоа два тима кои играа еден против друг. Ваквиот концепт ...

Повеќе »

NBA All Star: Мичел најатрактивен во забивањата, Букер прецизен како снајпер (видео)

Светот не е премногу воодушевен од втората ноќ во НБА олстар-викендот, особено од натпреварот во забивање, сепак колку и да беа (не)атрактивни кошаркарите мораше да има победник, а годинава тоа е Донован Мичел од Јута. Мичел стигна на натпреварувањево во забивање само како замена за повредениот Арон Гордон, но на ...

Повеќе »