Кошарка – Page 10 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Најновото странско засилување на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје е Американецот Темс

Најновото странско засилување на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром во летниот преоден рок, Американецот Ксавиер Темс, го одработи првиот тренинг со новите клупски колеги, откако претходно денеска ги мина задолжителните лекарски прегледи. 25-годишниот бек-шутер, висок 191 сантиметар неодамна потпиша двегодишен договор со клубот од Аеродром. Настапот во сино-белиот дрес ...

Повеќе »

Американските спортски Оскари под знакот на кошарката

Американските спортски награди ESPY, еквивалент на спортски Оскар во земјата, беа доделени во средата на церемонијата во Лос Анџелес. Водител на Супер шоуто беше борачот Џон Сена, а вкупно 31 награда се најдоа во рацете на своите сопственици. Кошаркарите доминираа меѓу наградените – Леброн Џејмс стана спортист на годината, а ...

Повеќе »

Значајна победа за Далас во борбата за плеј-офот

Во НБА лигата ноќеска се одиграа осум натпревари, а една од најзначајните победи ја забележа Далас над директниот конкурент за пласман во плеј-офот, тимот на Хјустон. Постигнати резултати: Индијана – Кливленд 123:109, Орландо – Детроит 104:108, Вашингтон – Бруклин 121:103, Бостон – Њу Орлеанс 123:97, Њујорк – Шарлот 97:111, Далас ...

Повеќе »

„Биковите“ со Џордан подобри од „Воините“ со Кари

Славниот НБА ас на Чикаго Скоти Пипен, се пофали дека заедно со Џордан би ги надмудриле шампионите од Голден Стејт предводени од Кари. „Биковите“ со Џордан се подобри од „Воините“, би славеле без загубен натпревар“, вели искусниот Пипен. „Најдобри сме во одбраната и би го ограничиле најдобриот во редовите на ...

Повеќе »

Антиќ ја тужи полицијата од Њујорк и бара оштета од 25 милиони долари

Поради погрешно приведување и држење во затвор, напад и кршење на граѓанските права се причините поради кои македонскиот кошаркарски ас Перо Антиќ, поднел приватна тужба против полицијата од Њујорк и бара оштета во износ од неверојатни 25 милиони долари. Според американските медиуми, правната документација и официјално била поднесена завчера до ...

Повеќе »

Барселона го доби кошаркарското „Ел Класико“ во Евролига

Екипата на Барселона го доби кошаркарското „Ел Класико“ против Реал Мадри во рамките од Евролигата. На натпреварот меѓу големите шпански ривали Барселона и Реал Мадрид, одигран синоќа, а во рамките од 11.коло на ТОП 16 фазата, домашните кошаркари се радуваа на победата од 72-65. На останатите натпревари одиграни синоќа: ЦСКА ...

Повеќе »

МЗТ убедливо поразен во последниот меч

Тимот на МЗТ Скопје е поразен од домаќинот Цедевита со убедлив резултат 89-64, во меч од последното коло од АБА лигата кој се одигра вечерва во Загреб. Дуелот започна израмнето во првите неколку минути, за потоа домашниот состав со серија од 14-0 да направи предност од 28-10. Како поминуваше натпреварот ...

Повеќе »

НБА – Голден Стејт поразен во Лос Анџелес

Екипата на Лос Анџелес Лејкерс приреди изненадување со триумфот над првакот Голден Стејт на натпреварот одигран синоќа на домашен. „Езерџиите“ славеа победа со 112:95 и со тоа му го нанесоа шестиот пораз на шампионот, а ја постигнаа само 13.та победа. Кај победничкиот тим седум играчи имаа двоцифрен учинок Џордан Клерксон ...

Повеќе »

Леброн Џејмс се врати, Кливленд победи

Кливленд кавалирс експресно се врати на победнички патеки триумфирајќи со 100-96 во пресметката со Индијана. Два дена откако кавси убедливо загубија од Вашингтон, меч на кој Леброн Џејмс доби одмор од Тајрон Лу, овојпат „кралот“ се појави на теренот, што само по себе значеше далеку посериозен пристап на целокупниот тим ...

Повеќе »

Почнува битката за трофејот во кошаркарскиот Куп на Македонија

Почнувајќи од денеска  па до недела во Гевгелија во салата „26 април’’ ќе се одржуваат натпреварите на завршниоит турнир во кошаркарскиот Куп на Македонија во двете конкуренции. Дваесет и петотто издание на Купот на Македонија ќе го отворат екипите на МЗТ Скопје Аеродром – Бест со дуелот од 13 часот. ...

Повеќе »

Клиперси го казнија Грифин со 860 илјади долари

Управата на НБА тимот Лос Анџелес Клиперс одлучи да го казни Блејк Грифин со суспензија за четири натпревари за кои нема да добие плата, што значи дека тој ќе остане без 859.422 долари. Блејк Грифин оваа сезона игра за плата од 18, 9 милиони долари. Грифин доби парична казна од ...

Повеќе »

Голден Стејт поуспешен и од Оклахома Сити

Шампионот во НБА лигата Голден Стејт ноќеска забележа нова победа на домашен терен (23 натпревари – 23 победи). Совладана беше екипата на Оклахома Сити со 116:108. Предноста од првото полувреме (73:59) беше недостижна за гостите да направат пресврт. Најефикасен на дуелот беше Кевин Дјурант од Оклахома со 40 поени, додека ...

Повеќе »

Македонија доби идеални противници за ЕП 2017

Најдобрата машка кошаркарска репрезентација на Македонија ги доби противниците во квалификациите за Европското првенство кое во 2017 година ќе се одржи во Турција, Финска, Романија и во Израел. Македонија, до своето шесто учество на ЕП ќе треба да дојде во дуелите против селекциите од групата Г во која за противници ...

Повеќе »

Kоби доби 1,9 милиони гласа и ќе игра на последниот олстар во кариерата!

Еден од најдобрите кошаркари во историјата, Коби Брајант, ќе ја предводи стартната петорка на Западот во својот последен олстар меч, потврди НБА. Брајант, кој по крајот на оваа сезона заминува во пензија, доби 1,9 милиони гласови, што е втор најдобар резултат на сите времиња, зад Јао Минг. Освен Брајант, стартната петорка ...

Повеќе »

МЗТ Скопје и Фени Индустри во 11. коло од домашното првенство

Кошаркаскиот првак на Македонија, тимот на МЗТ Скопје Аеродром вечерва е домаќин на Фени Индустри од Кавадарци. Ова е дуел од 11. коло од Првата кошаркарска лига, кој поради густиот календар на натпревари на првакот во АБА лигата не се одигра кога се играа и другите средби од таа рунда. ...

Повеќе »