Последни вести

Коалицијата „ВМРО за Македонија“ синоќа се представи пред штипјани

Својата програма, синоќа пред штипјани ја презентираше коалицијата „ВМРО за Македонија“ – Достоинство, ВМРО-Народна партија и „Обединети за Македонија“ Еднаква социјална правда и признавање на бранителите од страна на Република Македонија па макар со едно одликување и благодарница, вети синоќа лидерот на „Достоинство“, Стојанче Ангелов на синоќешниот собир. Тој истакна ...

Повеќе »

Петти ден изборна кампања, партиите ги претставуваат програмите на терен

На петтиот ден од кампањата за предвремените парламентарни избори, Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинзи во Валандово и Гевгелија. Предизборниот караван на СДСМ и Коалицијата „За живот во Македонија“ денеска ќе ги посети Виница и Кочани. Демократската партија на Албанците ќе одржи митинг во село Отља во ...

Повеќе »

Планот за живот пред тетовчани синоќа го претставија кандидатите на пратеничката листа од СДСМ во изборна единица 6, предводени од претседателот на СДСМ и носител на листа во ИЕ 4 Зоран Заев

Изборниот караван на СДСМ синоќа пристигна и во Тетово. На раскрсницата на улицата Маршал Тито пред стотина тетовчани говореа Татијана Лалчевска и кандидат на листата на СДСМ во 6 ИЕ, носителот на листата во шесттка Петре Шилегов и лидерот на СДСМ и носител на листа на СДСМ во 4 ИЕ ...

Повеќе »

„Билет во два правца“: Преземените мерки безуспешни, Истокот се празни

Радио Канал 77 од денеска почнува со серија радио приказни на тема „Миграции и заминувањето на младите луѓе“. Има ли можност да добијат пристоен живот во земјата во кој се родени, дали се вреднувани од заедницата и општеството воопшто? На овие прашања низ радио приказните, видео материјалите и текстовите на ...

Повеќе »

ДУИ на конвенција во Скопје ги претстави кандидатите за парламентарните избори

Демократска унија за интеграција (ДУИ) вчера на конвенција во Скопје ги презетираше листите на кандидатите за пратеници и носителите на листите. Носител на листата во 6. изборна единица е лидерот на партијата, Али Ахмети во 1. Артан Груби, во 2. Ејуп Алими, во 3­та Нафи Дурмиши, во четвртата изборна единица ...

Повеќе »

„Коалицијата за подобра Македонија“ ја промовираше изборната програма

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вчера ја промовираше изборната програма на 500 страници со проекти и рокови за реализација во наредните четири години. Дел од програмата „Реално 2017-2020, работа, сигурност, напредок“ се проектите за повисоки плати, повисоки пензии, 600 милиони евра за земјоделски субвенции, нови автопатишта, пруги и нови енергетски ...

Повеќе »

Советот за етика во медиумите апелира на урамнотежено и коректно известување за изборите

Со почетокот на изборната кампања во Република Македонија, Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелира новинарите да бидат целосно професионалноодговорни, да промовираат партиципаторен политички процес и континуиран пристап на јавноста до релевантни и веродостојни информации. -Медиумите не треба да дозволат да бидат манипулирани од страна на политичарите и другите актери ...

Повеќе »

Каква изборна кампања не чека

Четвртата изборна единица, во која изборно ќе се соочат лидерите на најголемите партии, Никола Груевски на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев на опозициската СДСМ ќе биде одлучувачка за изборниот исход, сметаат дел од аналитичарите. Очекуваат дека во пресрет на предвремените парламентарните избори на 11 декември, на граѓаните ќе им се сервира ...

Повеќе »

ФИБА го суспендираше бразилскиот кошаркарски сојуз

Светската кошаркарска централа, ФИБА го суспендира бразилскиот кошаркарски сојуз на неодредено време откако раководните луѓе на овој спорт во Бразил, не ги плаќале долговите кон ФИБА. Бразилците не пријавиле тим во баскет три на три, а исто така и не настапиле со свои селекции во младинските категории. Федерацијата нема пари ...

Повеќе »

Чикаго Булс го победи Мајами

Тимот на Чикаго Булс го победи Мајами Хит како гостин со 98:95 по враќањето на легендата на „Жешките“, Двејн Вејд, кој во текот на летото премина во тимот на Чикаго. Искусниот бек постигна 13 поени и 7 скока, како и 2 многу важни успешни шутеви од слободни во последните минути. ...

Повеќе »

Фан на Лејкерс погоди од половина терен и освои 35.000 долари

ЛА Лејкерс, изминатата ноќ, славеа против Феникс 119:108 и ја забележаа четвртата победа во седмиот натпревар, во новата сезона. Победата на Лејкерси ја засени еден навивач, кој на полувремето постигна кош од половина терен. Неименуван фан на Лејкерси предизвика делириум во „Стејплс центарот“, откако постигна кош од половина терен и ...

Повеќе »

Македонските кошаркари гостуваат во Унгарија

Македонската кошаркарска репрезентација попладне во Солнок со дуелот против домашната Унгарија ги завршува настапите во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година. „Црвено-жолтите“ по двата пораза на домашен терен во салата Јасмин во Кавадарци од директните конкуренти во групата Г, Унгарија и Велика Британија за првите две места на ...

Повеќе »

Најновото странско засилување на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје е Американецот Темс

Најновото странско засилување на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром во летниот преоден рок, Американецот Ксавиер Темс, го одработи првиот тренинг со новите клупски колеги, откако претходно денеска ги мина задолжителните лекарски прегледи. 25-годишниот бек-шутер, висок 191 сантиметар неодамна потпиша двегодишен договор со клубот од Аеродром. Настапот во сино-белиот дрес ...

Повеќе »

Американските спортски Оскари под знакот на кошарката

Американските спортски награди ESPY, еквивалент на спортски Оскар во земјата, беа доделени во средата на церемонијата во Лос Анџелес. Водител на Супер шоуто беше борачот Џон Сена, а вкупно 31 награда се најдоа во рацете на своите сопственици. Кошаркарите доминираа меѓу наградените – Леброн Џејмс стана спортист на годината, а ...

Повеќе »

Значајна победа за Далас во борбата за плеј-офот

Во НБА лигата ноќеска се одиграа осум натпревари, а една од најзначајните победи ја забележа Далас над директниот конкурент за пласман во плеј-офот, тимот на Хјустон. Постигнати резултати: Индијана – Кливленд 123:109, Орландо – Детроит 104:108, Вашингтон – Бруклин 121:103, Бостон – Њу Орлеанс 123:97, Њујорк – Шарлот 97:111, Далас ...

Повеќе »
Close