Последни вести

Важна победа за Индијана во обидот да избори плеј-оф

Кошаркарите на Индијана извојуваа значајна победа над Торонто во борбата за пласман во плеј-офот. Во триумфот на домаќинот се истакна Пол Џорџ. Кошаркарите на Индијана извојуваа значајна победа над Торонто во борбата за пласман во плеј-офот. Во триумфот на домаќинот се истакна Пол Џорџ со дабл-дабл ефект – 35 поени ...

Повеќе »

Кари е единствен во историјата на НБА со над 300 тројки во две последователни сезони

Ѕвездата на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари стана единствениот кошаркар во историјата на НБА кој постигна 300 тројки во две последователни сезони. Постигнувањето стана факт при победата на „воините“ со 139:115 над Вашингтон Визардс, која е 11-та последователна за тимот. Кари го заврши натпреварот со 42 поени (9 тројки). Така ...

Повеќе »

Сан Антонио беше подобар од Минесота – Клиперс го победи Лејкерс!

Кошаркарите на Сан Антонио не дозволија изненадување и на гостувањето ја победија Минесота со 100:93. Најдобар кај Сан Антонио беше Алдриџ со 26 постигнати поени и 5 скокови додека Леонард имаше 22, а Гасол и Џинобили постигнаа по 11 поени. Во домашниот тим Таунс постигнс 25 поени и 14 скокови ...

Повеќе »

Голден Стејт повторно ја реши Оклахома, нова „експлозија“ на Харден (видео)

Вицепрвакот ја оствари четвртата победа над Оклахома сезонава, овој пат на гостински терен со 111:95. Хјустон, пак, благодарение на Харден славеше минимално (125:124) со Денвер а до победата дојде благодарение на неверојатниот Харден. Екипата на Голден Стејт Вориорс конечно, ја надмина кризата по повредата на Кевин Дурант, а како потврда ...

Повеќе »

На Хјустон не му помогна ниту „трипл-дабл“ ефектот на Харден

Њу Орлеанс синоќа не можеше да смета на својот најдобар играч ДеМаркус Казинс, но и покрај хендикепот, славеше на домашен терен против фаворизираниот Хјустон со 128-112. На гостите од Хјустон не им помогна ниту фантастичното издание на Џејмс Харден, кој запиша нов „трипл-дабл“. Популарниот Брада мечот го заврши со 41 ...

Повеќе »

НБА: 34-ти трипл-дабл на вестбрук, петти на Јокиќ

Трипл-дабл машината Расел Вестбрук го забележа својот 34-ти ваков учинок сезонава во НБА лигата, додека младиот српски центар Никола Јокиќ петти пат во сезоната и воопшто во кариерата одигра натпревар во кој имаше двоцифрен учинок во три статитички категории. Вестбрук ја предводеше Оклахома до победата во Торонто 123:102, со 34-от ...

Повеќе »

Јорданчо Давитков нов селектор на кошаркарската репрезентација на Македонија

Македонскиот кошаркарски стратег, Јорданчо Давитков е новиот селектор на националниот кошаркарски тим, тој по втор пат ќе ја предводи репрезентацијата. Македонската кошаркарска федерација му ја даде довербата на Јорданчо Давитков, тој доаѓа на местото од Драган Раца кој не доби продолжување на договорот по неуспешните квалификации. Давитков по втор пат ...

Повеќе »

Блесок на Нуркиќ и Шариќ, Вестбрук како Чембрлен, пораз на Кливленд (видео)

Актуелниот шампион во НБА лигата, Кливленд, го забележа третиот пораз во низа, вкупно 21-ви во сезоната. Кливленд загуби од Детроит иако најдобриот играч Леброн Џејмс забележа трипл дабл. Трипл дабл, 31-ви во сезоната, забележа и неверојатниот Расел Вестбрук во триумфот на Оклахома над Сан Антонио. Детроит го пречека актуелниот НБА ...

Повеќе »

Стартни победи на домаќините во четвртфиналналето на кошаркарскиот Еврокуп

Во второто по квалитет европско кошаркарско натпреварување Еврокупот, синоќа се одиграа првите натпревраи од четвртфиналето. Во серијата подобар до две победи, предност од 1-0 остварија сите четири тима кои играа на домашен терен. Во Ерусалим, тимот на Хапоел славеше убедлива победа над Гранд Канарија со дваесет поени разлика 87-67. На ...

Повеќе »

Сакраменто го размени Казинс во Њу Орлеанс

Сакраменто Кингс објавија дека еден од најдобрите центри во НБА лигата, Демаркус Казинс, го размениле во Њу Орлеанс за тројца играчи и неколку избори на престојниот драфт. Минатата недела Казинс изјави дека нема намера да го напушти Сакраменто, а се претпоставуваше дека тимот по завршувањето на сезоната ќе му понуди ...

Повеќе »

Вестбрук не признава шампиони! Кливленд поразен од Оклахома

Расел Вестбрук ја продолжи својата серија на „трипл-дабл“ ефекти оваа сезона, а настрада и шампионот Кливленд. Оклахома Сити Тандер го победи Кливленд со 118-109, а Вестбрук постигна 29 поени, 12 скока и 11 асистенции. Ова е негов вкупно 26. „трипл-дабл“ оваа сезона, со што рекордите паѓаат ли паѓаат. Кај Кливленд, ...

Повеќе »

Една победа на гостите во петте натпревари во Евролигата

Реал Мадрид беше тимот кој ја спаси честта на гостите, славејќи победа во Казан против Уникс со 81-77. На останатите четири средби одиграни синоќа беа постигнати овие резултати: Анадолу Ефес – Милано 90-86, ЦСКА Москва – Црвена Ѕвезда 102-87, Макаби – Басконија 85-84 и Панатинаикос – Бамберг 81-72. За денеска ...

Повеќе »

Минимална победа за Портланд на гостувањето кај Далас

Кошаркарите на Портланд остварија минимална победа на гостувањето кај Далас на еден од трите дуели одиграни ноќеска. Победничкиот кош на 0.9 секунди до крајот го постигна Си-Џеј Мек Колум. Тој со 32 поена беше и најефикасен на дуелот, додека Дамиан Лилард реализираше 29 поени. Портланд е на деветтото место во ...

Повеќе »

Лабовиќ е МВП на колото во АБА лига

Кошаркарот на Карпош Соколи, Драган Лабовиќ е прогласен за најкорисен во 21.коло од регионалната АБА лига. Лабовиќ прикажа одлична игра во победата над ФМП во саботата во СЦ „Борис Трајковски“. Тој со 21 поен, осум скокови, две асистенции и шест украдени топки собра 30 индексни поени, доволни за МВП признанието. ...

Повеќе »

НБА: Мајами ја продолжи победничката серија

Кошаркарите на Мајами ја постигнаа 11.та победа во серија откако ноќеска беа подобри од Минесота со 115:113. Најефикасен на дуелот беше Карл-Ентони Таунс од Минесота со 35 поени, а кај Мајами Горан Драгиќ со 33 поени. Иако имаат серија од 11 победи Мајами се уште не се наоѓа меѓу првите ...

Повеќе »
Close