Последни вести

Пол Пирс замина во пензија

Легендата на Бостон Селтикс, Пол Пирс, се врати во „ТД Гарден“ како играч на ЛА Клиперс и на теренот каде ги оствари најголемите успеси стави крај на својата професионална кариера. Пол Пирс пред 18 години, на 5.февруари, прв пат се појави во стартната петорка на Бостон, а судбината му одреди ...

Повеќе »

Антиќ и Фенер ја срушија ЦСКА, неверојатен пресврт на Армани

Фенербахче втор пат во сезоната славеше на ЦСКА, Бамбергго победи Макаби, Жалгирис славеше против Барселона, Олимпијакос лесно се справи со Уникс во Казањ, а Армани Милано направи еден од најголемите пресврти во историјата на Евролигата и ја совлада Дарушафака, во првите натпревари од 21.коло. Дербито на колото во Истанбул го ...

Повеќе »

Мекејлеб ја носи Гран Канарија кон четвртфинале во Еврокупот

Поранешниот македонски репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб го постигна победничките поени за Гран Канарија на гостувањето во Краснодар кај Локомотива и го однесе својот тим чекор понапред кон пласман во четвртфиналето во Еврокупот. Последниот натпревар против Феунелабрада ќе одлучи дали тимот предводен од Мекејлеб ќе се пласира во следната фаза од ...

Повеќе »

Седум победи на домашните екипи во НБА лигата

На десетте натпревари одиграни ноќеска во НБА лигата на седум победија домашните екипи, додека гостинска радост имаа само Вашингтон, Мајами и Хјустон. Џејмс Харден од Хјустон одигра уште еден одличен натпревар постигнувајќи 51 поен, со по 13 скокови и асистенции. Резултати на ноќеска одиграните дуели: Индијана – Сакраменто 115:111 (продолжение), ...

Повеќе »

Голден Стејт и Кливленд изгубија на домашен терен

Последните два шампиона во НБА лигата Голден Стејт и Кливленд (актуелен) ноќеска забележаа нови порази. Голден Стејт е загуби на домашен терен од Хјустон по две продолженија, а најдобар на теренот беше Џејмс Харден (Хјустон) кој имаше „трипл дабл“ – 29 поени, 15 скокови и 13 асистенции. Ова за ланскиот ...

Повеќе »

Кливленд без решение за Адетокумбо

Кливленд загуби во Милвоки, а изненадувачи победи забележаа Орландо против Сан Антонио, односно Бруклин против Клиперси. Индивидуално натпреварите кои изминатата ноќ се одиграа во НБА лигата ги обележаа Ентони Дејвис, Шон Килпатрик и Јанис Адетокумбо. Актуелниот шампион Кливленд во Милвоки го доживеа третиот пораз во сезоната. Грчкиот репрезентативец Адетокумбо со ...

Повеќе »

ФИБА го суспендираше бразилскиот кошаркарски сојуз

Светската кошаркарска централа, ФИБА го суспендира бразилскиот кошаркарски сојуз на неодредено време откако раководните луѓе на овој спорт во Бразил, не ги плаќале долговите кон ФИБА. Бразилците не пријавиле тим во баскет три на три, а исто така и не настапиле со свои селекции во младинските категории. Федерацијата нема пари ...

Повеќе »

Чикаго Булс го победи Мајами

Тимот на Чикаго Булс го победи Мајами Хит како гостин со 98:95 по враќањето на легендата на „Жешките“, Двејн Вејд, кој во текот на летото премина во тимот на Чикаго. Искусниот бек постигна 13 поени и 7 скока, како и 2 многу важни успешни шутеви од слободни во последните минути. ...

Повеќе »

Фан на Лејкерс погоди од половина терен и освои 35.000 долари

ЛА Лејкерс, изминатата ноќ, славеа против Феникс 119:108 и ја забележаа четвртата победа во седмиот натпревар, во новата сезона. Победата на Лејкерси ја засени еден навивач, кој на полувремето постигна кош од половина терен. Неименуван фан на Лејкерси предизвика делириум во „Стејплс центарот“, откако постигна кош од половина терен и ...

Повеќе »

Македонските кошаркари гостуваат во Унгарија

Македонската кошаркарска репрезентација попладне во Солнок со дуелот против домашната Унгарија ги завршува настапите во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година. „Црвено-жолтите“ по двата пораза на домашен терен во салата Јасмин во Кавадарци од директните конкуренти во групата Г, Унгарија и Велика Британија за првите две места на ...

Повеќе »

Најновото странско засилување на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје е Американецот Темс

Најновото странско засилување на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром во летниот преоден рок, Американецот Ксавиер Темс, го одработи првиот тренинг со новите клупски колеги, откако претходно денеска ги мина задолжителните лекарски прегледи. 25-годишниот бек-шутер, висок 191 сантиметар неодамна потпиша двегодишен договор со клубот од Аеродром. Настапот во сино-белиот дрес ...

Повеќе »

Американските спортски Оскари под знакот на кошарката

Американските спортски награди ESPY, еквивалент на спортски Оскар во земјата, беа доделени во средата на церемонијата во Лос Анџелес. Водител на Супер шоуто беше борачот Џон Сена, а вкупно 31 награда се најдоа во рацете на своите сопственици. Кошаркарите доминираа меѓу наградените – Леброн Џејмс стана спортист на годината, а ...

Повеќе »

Значајна победа за Далас во борбата за плеј-офот

Во НБА лигата ноќеска се одиграа осум натпревари, а една од најзначајните победи ја забележа Далас над директниот конкурент за пласман во плеј-офот, тимот на Хјустон. Постигнати резултати: Индијана – Кливленд 123:109, Орландо – Детроит 104:108, Вашингтон – Бруклин 121:103, Бостон – Њу Орлеанс 123:97, Њујорк – Шарлот 97:111, Далас ...

Повеќе »

„Биковите“ со Џордан подобри од „Воините“ со Кари

Славниот НБА ас на Чикаго Скоти Пипен, се пофали дека заедно со Џордан би ги надмудриле шампионите од Голден Стејт предводени од Кари. „Биковите“ со Џордан се подобри од „Воините“, би славеле без загубен натпревар“, вели искусниот Пипен. „Најдобри сме во одбраната и би го ограничиле најдобриот во редовите на ...

Повеќе »

Антиќ ја тужи полицијата од Њујорк и бара оштета од 25 милиони долари

Поради погрешно приведување и држење во затвор, напад и кршење на граѓанските права се причините поради кои македонскиот кошаркарски ас Перо Антиќ, поднел приватна тужба против полицијата од Њујорк и бара оштета во износ од неверојатни 25 милиони долари. Според американските медиуми, правната документација и официјално била поднесена завчера до ...

Повеќе »
Close