Кошарка – Page 9 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Вестбрук не признава шампиони! Кливленд поразен од Оклахома

Расел Вестбрук ја продолжи својата серија на „трипл-дабл“ ефекти оваа сезона, а настрада и шампионот Кливленд. Оклахома Сити Тандер го победи Кливленд со 118-109, а Вестбрук постигна 29 поени, 12 скока и 11 асистенции. Ова е негов вкупно 26. „трипл-дабл“ оваа сезона, со што рекордите паѓаат ли паѓаат. Кај Кливленд, ...

Повеќе »

Една победа на гостите во петте натпревари во Евролигата

Реал Мадрид беше тимот кој ја спаси честта на гостите, славејќи победа во Казан против Уникс со 81-77. На останатите четири средби одиграни синоќа беа постигнати овие резултати: Анадолу Ефес – Милано 90-86, ЦСКА Москва – Црвена Ѕвезда 102-87, Макаби – Басконија 85-84 и Панатинаикос – Бамберг 81-72. За денеска ...

Повеќе »

Минимална победа за Портланд на гостувањето кај Далас

Кошаркарите на Портланд остварија минимална победа на гостувањето кај Далас на еден од трите дуели одиграни ноќеска. Победничкиот кош на 0.9 секунди до крајот го постигна Си-Џеј Мек Колум. Тој со 32 поена беше и најефикасен на дуелот, додека Дамиан Лилард реализираше 29 поени. Портланд е на деветтото место во ...

Повеќе »

Лабовиќ е МВП на колото во АБА лига

Кошаркарот на Карпош Соколи, Драган Лабовиќ е прогласен за најкорисен во 21.коло од регионалната АБА лига. Лабовиќ прикажа одлична игра во победата над ФМП во саботата во СЦ „Борис Трајковски“. Тој со 21 поен, осум скокови, две асистенции и шест украдени топки собра 30 индексни поени, доволни за МВП признанието. ...

Повеќе »

НБА: Мајами ја продолжи победничката серија

Кошаркарите на Мајами ја постигнаа 11.та победа во серија откако ноќеска беа подобри од Минесота со 115:113. Најефикасен на дуелот беше Карл-Ентони Таунс од Минесота со 35 поени, а кај Мајами Горан Драгиќ со 33 поени. Иако имаат серија од 11 победи Мајами се уште не се наоѓа меѓу првите ...

Повеќе »

Пол Пирс замина во пензија

Легендата на Бостон Селтикс, Пол Пирс, се врати во „ТД Гарден“ како играч на ЛА Клиперс и на теренот каде ги оствари најголемите успеси стави крај на својата професионална кариера. Пол Пирс пред 18 години, на 5.февруари, прв пат се појави во стартната петорка на Бостон, а судбината му одреди ...

Повеќе »

Антиќ и Фенер ја срушија ЦСКА, неверојатен пресврт на Армани

Фенербахче втор пат во сезоната славеше на ЦСКА, Бамбергго победи Макаби, Жалгирис славеше против Барселона, Олимпијакос лесно се справи со Уникс во Казањ, а Армани Милано направи еден од најголемите пресврти во историјата на Евролигата и ја совлада Дарушафака, во првите натпревари од 21.коло. Дербито на колото во Истанбул го ...

Повеќе »

Мекејлеб ја носи Гран Канарија кон четвртфинале во Еврокупот

Поранешниот македонски репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб го постигна победничките поени за Гран Канарија на гостувањето во Краснодар кај Локомотива и го однесе својот тим чекор понапред кон пласман во четвртфиналето во Еврокупот. Последниот натпревар против Феунелабрада ќе одлучи дали тимот предводен од Мекејлеб ќе се пласира во следната фаза од ...

Повеќе »

Седум победи на домашните екипи во НБА лигата

На десетте натпревари одиграни ноќеска во НБА лигата на седум победија домашните екипи, додека гостинска радост имаа само Вашингтон, Мајами и Хјустон. Џејмс Харден од Хјустон одигра уште еден одличен натпревар постигнувајќи 51 поен, со по 13 скокови и асистенции. Резултати на ноќеска одиграните дуели: Индијана – Сакраменто 115:111 (продолжение), ...

Повеќе »

Голден Стејт и Кливленд изгубија на домашен терен

Последните два шампиона во НБА лигата Голден Стејт и Кливленд (актуелен) ноќеска забележаа нови порази. Голден Стејт е загуби на домашен терен од Хјустон по две продолженија, а најдобар на теренот беше Џејмс Харден (Хјустон) кој имаше „трипл дабл“ – 29 поени, 15 скокови и 13 асистенции. Ова за ланскиот ...

Повеќе »

Кливленд без решение за Адетокумбо

Кливленд загуби во Милвоки, а изненадувачи победи забележаа Орландо против Сан Антонио, односно Бруклин против Клиперси. Индивидуално натпреварите кои изминатата ноќ се одиграа во НБА лигата ги обележаа Ентони Дејвис, Шон Килпатрик и Јанис Адетокумбо. Актуелниот шампион Кливленд во Милвоки го доживеа третиот пораз во сезоната. Грчкиот репрезентативец Адетокумбо со ...

Повеќе »

ФИБА го суспендираше бразилскиот кошаркарски сојуз

Светската кошаркарска централа, ФИБА го суспендира бразилскиот кошаркарски сојуз на неодредено време откако раководните луѓе на овој спорт во Бразил, не ги плаќале долговите кон ФИБА. Бразилците не пријавиле тим во баскет три на три, а исто така и не настапиле со свои селекции во младинските категории. Федерацијата нема пари ...

Повеќе »

Чикаго Булс го победи Мајами

Тимот на Чикаго Булс го победи Мајами Хит како гостин со 98:95 по враќањето на легендата на „Жешките“, Двејн Вејд, кој во текот на летото премина во тимот на Чикаго. Искусниот бек постигна 13 поени и 7 скока, како и 2 многу важни успешни шутеви од слободни во последните минути. ...

Повеќе »

Фан на Лејкерс погоди од половина терен и освои 35.000 долари

ЛА Лејкерс, изминатата ноќ, славеа против Феникс 119:108 и ја забележаа четвртата победа во седмиот натпревар, во новата сезона. Победата на Лејкерси ја засени еден навивач, кој на полувремето постигна кош од половина терен. Неименуван фан на Лејкерси предизвика делириум во „Стејплс центарот“, откако постигна кош од половина терен и ...

Повеќе »

Македонските кошаркари гостуваат во Унгарија

Македонската кошаркарска репрезентација попладне во Солнок со дуелот против домашната Унгарија ги завршува настапите во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година. „Црвено-жолтите“ по двата пораза на домашен терен во салата Јасмин во Кавадарци од директните конкуренти во групата Г, Унгарија и Велика Британија за првите две места на ...

Повеќе »