Која е Невенка Стаменковска, наследничката на Никола Тодоров во Собрание? – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Која е Невенка Стаменковска, наследничката на Никола Тодоров во Собрание?

Откако пратеникот Никола Тодоров целосно се откажа од сите политички функции, неговото место во Собранието на Република Македонија треба да го заземе Невенка Стаменковска како следен кандидат од пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во изборната единица 2.

 

На последните предвремени парламентарни избори Тодоров беше носител на листа во двојката и освен него во Собрание „повлече“ уште осумина пратеници. Испразнетото место на Тодоров треба да го заземе Невенка Стаменковска која во партиските редови беше ангажирана за прес конференции на кои ја напаѓаше работата на Специјалното јавно обвинителство.

Стаменковска исто така го критикуваше Зоран Заев премиерот во најава, за неговите ветувања за целосен реизбор на судиите при што би се расчистило со сите сомнителни или корупмирани кадри па одново би се бирале судии врз база на повеќе стандарди и критериуми.

Тодоров рече дека се повлекува за да се посвети на адвокатурата, но ќе продолжи со партиските активности во ВМРО-ДПМНЕ.

Преземено од: Фактор

Би те интересирало и

Заев – Коѕијас: Време е за лидерски одлуки и за компромс

Иднината на Македонија и Грција треба да биде во фокусот на преговорите на двете земји ...

Отворен Конзулат на Црна Гора во Република Македонија со седиште во Штип

Црна Гора денеска отвори конзулат со седиште во Штип, со кој се очекува взаемно приближување ...