Кривичен суд: Судиите вложуваат напори да донесат одлуки во законскиот рок за предметите на СЈО – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Кривичен суд: Судиите вложуваат напори да донесат одлуки во законскиот рок за предметите на СЈО

Кривичниот суд соопшти дека судиите постапуваат по предлозите на СЈО за определување притвор и мерки за претпазливост за повеќе лица.

Од таму велат дека судиите прават напори да донесат одлуки во законскиот рок.

„Со оглед на големиот број на предлози и лицата опфатени во нив, како и доказниот материјал приложен во предлозите, судиите кои постапуваат во советите вложуваат напорти да донесат одлуки во законски предвидениот рок“, соопшти Кривичниот суд.

Од таму велат дека  кога ќе бидат донесени одлуките за сите предлози, истите треба прво да бидат писмено изработени и доставени до странките во постапката.

Од Судот велат дека неможе да се предвиди колку ќе трае целата процедура, но дека кога ќе заврши, јавноста веднаш ќе биде информирана за донесените одлуки на Кривичните совети.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Столтенберг: Решавањето на проблемот со името клучно за членството во НАТО

По обраќањето во Собранието и неколкуте средби со министри и политички лидери, генералниот секретар на ...

Столтенберг: Има место за уште знамиња пред седиштето на НАТО

Петнаесетина минути траеше денешното обраќање на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Собранието, од ...