Кривичниот суд одлучува по двата нови обвинителни акти доставени од СЈО – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Кривичниот суд одлучува по двата нови обвинителни акти доставени од СЈО

Основниот суд Скопје 1 – Скопје соопшти дека вчеравечер Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите ( СЈО ) доставило два нови обвинителни акти – едниот поврзан со предметот „Титаник“, а вториот во кој се опфатени предметите „Таргет“ и „Тврдина“.

– Двата обвинителни акта веќе се распоредени, согласно електронскиот систем за водење предмети, на оценка кај судиите Ивица Стефановски и Горан Бошевски, а со оглед дека во двата предмета до судот доставени се и предлози за определување мерки за обезбедување присуство, предметите се доделени во работа на кривичните совети кои треба да одлучат по истакантите барања, стои во соопштението од Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

За сите предмети, како и претходно, јавноста ќе биде информирана откако ќе биде донесена одлука, која ќе биде писмено изработена и доставена до странките во постапката – информираат од Судот.

Би те интересирало и

АХВ: Интензивно се работи на исполнување на условите за извоз на свежо свинско месо

Македонија интензивно работи на добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо во ЕУ. Според ...

Туск и лидерите од регионот во Скопје на состанок на Брдо-Бриони процесот

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, седум претседатели и еден премиер ќе бидат гости на ...