Култура – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Објавен конкурсот за Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го објави конкурсот за годинашното петто издание на манифестацијата. Според пропозициите во конкурсот, право да се пријават имаат поетите од Македонија и од балканските земји, кои ќе се натпреваруваат во две категории, до 18 години и над 18 години. Заинтересираните поети може да ...

Повеќе »

Ќе се отстрануваат малите сувенири од проектот „Скопје 2014“

Малите статуетки и илјадниците сувенири изработени според споменици и скулптури од проектот „Скопје 2014“ ќе бидат отстраните од музејските институции и од сувенирниците – ова го најави ресорниот министер, Роберт Алаѓозовски псочувајќи дека ваквата акција ќе биде добро обмислена. За проектот „Скопје 2014“ вели дека претставува вирус и за спомениците ...

Повеќе »

Откриена ризница со монети на кралот Харалд „Модрозабиот“ на Риген

Археолози во нива на најголемиот германски остров Риген откопале вредна сребрена ризница од доцниот 10. век, со монети од времето на данскиот викиншки крал Харалд „Модрозабиот“. На површина од околу 400 квадратни метри во близина на местото Шапроде на островот Риген, археолозите во изминативе денови откопале повеќе видови накит, бисери, ...

Повеќе »

Магдалена Ризова одбележува 25 години професионална актерска кариера

Театар Комедија вечерва ќе ја изведе романтичната комедија „Дони Дарк“ по повод 25 години професионална актерска кариера на Магдалена Ризова. Со оваа претстава  театарот ја почна соработката со Ризова минатата година, од кога е и идејата таа да има постојан ангажман во овој ансамбл. Во богатиот 25-годишен опус на Ризова ...

Повеќе »

Рецитал „Сонце и љубов“ на Благој Нацоски во МОБ

Македонскиот тенор Благој Нацоски, придружуван од пијанистката Јанинка Невчева, вечер во 20 часот ќе одржи соло-рецитал на големата сцена на Македонската опера и балет. На рециталот насловен „Sole e Amore“ или „Сонце и љубов“ ќе бидат изведени композиции од повеќе познати автори: Винченцо Белини, Реиналдо Хан, Џоакино Росини, Џакомо Пучини, Франческо Паоло ...

Повеќе »

Во Прилеп ќе се одржи 18-та Меѓународна изложба на расни кучиња

Кинолошкото дрштво Прилеп во соработка со Кинолошкиот Сојуз на Македонија, претстојниот викенд на стадионот на Могилата ќе ја организира 18-та традиционална Меѓународна изложба на расни кучиња „CACIB Прилеп 2018“.   Љубителите на кинологијата години наназад знаат дека изложбите во Прилеп секогаш важат за едни од најдобро организираните и затоа се ...

Повеќе »

Православните христијани го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а денеска се одржуваат воскресенски литургии. Овој празник е спој на верата ...

Повеќе »

Светиот оган ќе стигне во Македонија преку Бугарија

Бугарскиот митрополит Антониј на аеродромот во Софија ќе му го предаде Благодатниот ерусалимски оган на македонскиот митрополит Иларион, по што огнот ќе биде разнесен до сите храмови во пресрет на Христовото Воскресение. Македонската православна црква – Охридска архиепископија годинава ќе го добие Благодатниот ерусалимски оган со помош на Бугарската православна ...

Повеќе »

Велики Четврток, почнуваат Велигденските празнувања

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велика Среда во богослужбените текстови има поттик за плач на луѓето заради својата грешност, а од Велики Четврток започнува поинаков плач на верниците – плач од глетката на ужасните ...

Повеќе »

Денеска е Велика Среда

На Велика Среда се одбележуваат три значајни настани: Последното претсмртно помазание на Господа, Заговорот на јудејците за да го убијат и Јудиното предавство на Христа за триесет сребреници. И на Велика Среда се читаат библиските текстови кои се во контекст со претходните денови и во врска со настаните од денот ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Каевски да си поднесе оставка

ВМРО-ДПМНЕ  бара директорот на АМС, Дарко Каевски да си поднесе оставка. Тој сепак денеска го одбегна ова прашање, но повторно нагласи дека чувствува морална одговорност. „Недоличните творби промовираат сексизам и шовинизам, шират говор на омраза и примитивизам. Бледите обиди да се избегне одговорност не можат да го спасат Каевски. Согласно ...

Повеќе »

Новоформирана комисија ќе го испитува случајот со спорната Збирка поезија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски го актуелизира случајот со издавањето Збирка поезија со спорна содржина. Овојпат, тој на прес конференција соопшти дека ќе се формира комисија што ќе утврдува одговорност кај членовите на комисијата што ја правела селекцијата на песните од младите поети. Тој и денеска, ...

Повеќе »

Денеска е Велики Вторник

На Велики Вторник верниците си спомнуваат за настаните што се случиле на тој ден. Црквата определила на богослуженијата во овој ден да се читаат текстовите од Светото евангелие што ги опишуваат настаните од Христово време што се случиле токму на Велики Вторник. На овој ден, Господ Исус Христос изрекол многу ...

Повеќе »

Промовирана книгата Анапурна Агонија и Молитвa во Тетово

Синоќа пред тетовци планинарот Здравко Дејановиќ ја промовираше неговата најнова книга – Анапурна Агонија и Молитва. Во книгата се опишани предизвиците со кои се соочил при искачувањето на еден од најризичните врвови во светот на Хималаите. Во книгата – Анапурна Агонија и молитва, дадени се и совети за искачување во ...

Повеќе »

Шеста Франкофонска вечер во Крива Паланка

Француски шансони, рецитации на француски јазик и сценски изведби беа дел од двочасовниот перформанс на 6.Франкофонска вечер која се одржа синоќа во Националната установа Центар за култура – Крива Паланка. Франкофонската вечер се одржа по повод Меѓународниот ден на Франкофонијата, под мотото „Нашето срце чука на француски, денес и засекогаш“, ...

Повеќе »