Последни вести

Бранка Костиќ Марковиќ на чело на Управниот одбор на Филхармонијата

На препорака на новиот в.д. директор Виктор Илиески, а со решение на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, назначен e новиот Управен одбор на НУ Македонска филхармонија. Бранка Костиќ-Марковиќ е претседател, а нови членови се Фросина Балова, Лада Шоптрајанова-Петровска и Александар Стојчески. Претседателот и сите членови на новиот Управен одбор се ...

Повеќе »

Пред тетовската публика во сабота ќе биде одиграна театарската престава Леонс и Лена

Со театарската престава „Леонс и Лена“ на авторот Георг Бихнер која ќе биде одиграна во сабота во Центарот за култура Ило Антески Смок во Тетово, започнува новата сезона на прикажување на престави на Македонски јазик во рамки на националната установа Тетовски Театар. „Режисер на прествата е Драгана Таневска од Струмичкиот ...

Повеќе »

Ретроспективна изложба на копаничарот Раде Костовски

Во уметничката галерија на Локална установа Градски музеј – Крива Паланка, вечерва ќе биде отворена ретроспективната изложба на дводецениското творештво над копаничарот Раде Костовски. „Костовски е првиот копаничар од овој крај, а неговиот талент се огледа во бројните дела создадени со врвна вештина и умешност на примена на сите техники ...

Повеќе »

Осми „МакеДокс“ од 19 до 25 август

Осмото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 до 25 август 2017 година во, и на платото пред Куршумли-ан во Скопје. Годинава „МакеДокс“ ќе донесе 68 филмови во петте сегменти Главна програма, Нови автори, Кратки филмови, Студентска и Детска програма и 65 фестивалски гости. ...

Повеќе »

Алаѓозовски: Фотографијата е протест за носење гаќи на Прометеј

Низа неправилности во културните институции и установи регистрирале контролите кои ги направило ресорното министерство, поради што и моралe да се направат кадровски промени – соопшти денеска министерот, Роберт Алаѓозовски. Во време, кога на чело на овој ресор стоеше Елизабета Канческа Милевска се потпишувале договори, според кои, како хонорари се исплаќале ...

Повеќе »

Дарко Лешоски за ДВ: Се повлекувам од Струшките вечери на поезијата

Се откажувам од претседателствувањето со УО на Струшките вечери на поезијата, но сум отворен за секаква помош кон враќањето на некогашната слава на оваа манифестација – соопшти во разговор за Дојче веле, поетот Лешоски. Роден e во Струга на неколку стотини метри од мостот на поезијата, израсна во „државата Вевчани“, ...

Повеќе »

Заврши 54. Струмичка ликовна колонија

Заврши 54. Меѓународна струмичка ликовна колонија на која учествуваа 17 домашни автори и седум странски. Ликовните уметници првите денови од август ги посветија на креирање на шеесетина дела во различни техники, графика, мозаик, сликарство, вајарство, за кои немаат тематско ограничување. „Струмичката ликовна колонија има долга традиција и во неа поминале ...

Повеќе »

Вечерва почнува „Културно лето Карпош 2017“

Вечерва во 21:00 часот на платото во Т.Ц. Лептокарија почнува „Културно лето Карпош 2017“.  Културната манифестација која се одржува по десети  јубилеен пат, ќе стартува со музички концерт на  шоуменот  Игор Џамбазов, заедно со блуз-поп составот ГуруХаре. Традиционално, како и секое лето, втората половина на месец август е резервирана за ...

Повеќе »

ДПМ ја реактуелизира кампањата за ревитализација на спомен-куќата на Блаже Конески во Небрегово

Со манифестацијата „Во чест на Блаже Конески“, на 29 септември во селото Небрегово, прилепско, Друштвото на писателите на Македонија ќе ја започне кампањата за ревитализација на спомен-куќата на големиот македонски поет, книжевен научник и лингвист, Блаже Конески. Средбата во родната куќа на Блаже Конески во Небрегово ќе ја отвори претседателот ...

Повеќе »

Осум уметници ќе учествуваат на ликовната колонија „Галичник 2017“

Осум уметници, двајца домашни и шест странски, ќе учествуваат на традиционалната, 28-ма ликовна колонија „Галичник 2017“, која ќе се одржува од 15-ти до 22 август во селото Галичник. Ќе учествуваат уметниците Светлана Волиќ од Србија, Симон Далеманс од Белгија, Фидан Бејтулаху од Косово, Јулиа Хопкинс од Велика Британија, Рената Папишта од ...

Повеќе »

Целовечерен концерт на „Камерен оркестар ЕЛК“ од Кина во Кавадарци

Целовечерен концерт на „Камерен оркестар ЕЛК“ од Кина се одржа синоќа на градскиот плоштад во Кавадарци, во организација на „Охридско лето”, Домот на културата „Иван Мазов-Климе” и кавадаречкиот градоначалник Алекснадар Панов. Проект менаџерот на проектот Дејан Прошев, појасни дека станува збор за соработка помеѓу министерствата за култура од Република Македонија ...

Повеќе »

Публиката на „Охридско лето“ уживаше во руска класика

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ синоќа продолжи со концерт на „Бенџамин пијано трио“ кое на публиката и’ ги долови Клавирското трио во ц-мол од Николај Римски Корсаков и Клавирското трио Опус 50 од Петар Илич Чајковски. „Бенџамин трио“ го сочинуваат виолинистот Емир Имеров, пијанистот Ваг Папијан и виолончелистот Александар ...

Повеќе »

„Сенките на Балканот“ на Бјелогрлиќ премиерно на фестивалот во Сараево

Новата серија на продуцентот и режисер Драган Бјелогрлиќ, „Сенки над Балканот“, идната недела ќе биде премиерно прикажана на 23. Филмски фестивал во Сараево. Посетителите на еден од најголемите регионални фестивали ќе имаат можност в среда, 16 август, премиерно да ја видат првата пилот-епизода на серијата, која од октомври ќе се ...

Повеќе »

Пет книги во потесен избор за наградата „Браќа Миладиновци“

Жири-комисијата за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ – за најдобра поетска книга на македонски јазик, издадена помеѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата, од пристигнатите 38 книги од 37 автори на конкурсот, направи поширок избор од 10 книги во согласност со правилникот за наградата. Беа избрани следните книги: Лидија Давидовска, Духовна ...

Повеќе »

Мултимедијален проект на „Охридско лето“

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“ денеска ќе биде претставен мултимедијалниот проект „ Човек е трепет, и ангелот трепт е, а ти Боже мој….“ од уметникот Драган Спасески ОХРИДСКИ. Спасески (роден 1960 год., доктор-специјалист ортопедски хирург) соединил три големи теми во сликарството од која секоја има духовен карактер, своја историја ...

Повеќе »
Close