Последни вести

Изложба на академскиот сликар Горан Менков

Goran Menkov

Академскиот уметник, Горан Менков вечерва во галеријата Флукс ќе се претстави со седма самостојна изложба насловена „Што е потребно да се постане дијамант?“. – Со оваа поставка авторот се доближува до големите нарации, предизвикувајки го апсурдот, трансендентирајки ги разликите меѓу формите суштински еднакви, дијамантот и графитот, кои се во основа ...

Повеќе »

Филмот „Сончаница“ низ кината во Македонија

Foto od film Soncanica 104x170

„Сончаница“ во режија на  Никита Михалков е филмот во кој македонската публика ќе ужива во домашните кина. Филмот обработува дејство кое се одвива во ноември 1920 година, во еден воен логор на Крим, по евакуацијата на Белата армија, кога неколку десетици илјади белогардејци биле оставени на полуостровот. Офицерите не знаат ...

Повеќе »

Новогодишна изложба на слики од мал формат во „Феникс“

kistovi

Од денеска, па до крајот на месецов ќе биде поставена новогодишна изложба на слики од мал формат во Културниот центар „Феникс“. „Целта на ликовната изложба, која ќе опфати над илјада ликовни експонати е да се презентираат ликовни дела со помал формат и со пристапни цени кои ќе претставуваат траен новогодишен ...

Повеќе »

Премиерна изведба на „Огнени градини“ во МОБ

MOB

Оваа среда со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе се одржи премиерата на балетската претстава „Огнени градини“ на музика од познатиот шпански композитор, Мануел де Фаља. Кореограф е Џејмс Амар од Франција, кој воедно ги скицираше елементите за либретото на претставата. Претставата е условно составена од ...

Повеќе »

Концертот „Дела на албанската класична музика“ во КИЦ

Koncert

„Дела на албанската класична музика“ е концертот кој в среда ќе се одржува во скопскиот Културно информативен центар со почеток во 20 часот. На концертот ќе настапат со виолинистот Блерим Груби и Аријана Куриу Груби на пијано, а ќе бидат изведени дела од R.Mullici,R.Marosh,D.Sulejmani,T.Harapi,Y.Skenderi,A.Paparisto,R.Sokoli,V.Beciri,T.Daij. Инаку, Блерим Груби е редовен професор ...

Повеќе »

ДПМ распиша конкурс за годишните награди за литература

DPM Konkurs

Друштвото на писателите на Македонија го распиша конкурсот за најуспешни литературни остварувања во 2015 година. И годинава, традиционално ќе бидат доделени наградите „Ацо Шопов“ за поезија, „Стале Попов“ за проза, „Димитар Митрев“ за критика и есеистика, „Ванчо Николески“ за книга за деца и наградата „Мостови“ за најдобра книга напишана на ...

Повеќе »

КрафтАРТ Фест во Старата скопска чаршија

kraft

Триесеттина креативни занаетчии и ракотворци ќе се претстават на овогодинешниот КрафтАРТ Фест. Фестивалот  ќе се одржи денеска во хотелот Арка во Старата скопска чаршија. Рачно изработени производи и додатоци, накит, производи од стакло, чанти, модни додатоци – ова се дел од ракотворбите што ќе бидат изложени и достапни за продажба ...

Повеќе »

Утре ќе биде промовиран Твитер Календарот за 2016

tviter kalendar

Оваа сабота ќе биде промовиран Твитер календарот за 2016 – та година.  Промоцијата ќе се одржи во „Јавна соба“, со почеток од 20 часот. Истовремено ќе биде одржана и продажна изложба на фотографиите кои се застапени на календарот, додека собраните средства ќе бидат донирани во хуманитарни цели. Првото издание на ...

Повеќе »

„Оваа приказна“ достапна за читање и на македонски јазик

Ovaa prikazna

„Оваа приказна” од Алесандро Барико, еден од омилените италијански писатели во светот, веќе е достапна и за македонските читатели. Преводот го направи Лилјана Узуновиќ. „Оваа приказна” ја раскажува животната приказна на Ултимо Пари. Тој е момче што ќе остари обидувајќи се да го доведе во ред светот. Има пет години ...

Повеќе »

Денеска почнува фестивалот на Студентскиот пленум

ad-hok.preview

Нападне, во комплексот од УКИМ полнува тридневниот „АД ХОК“ фестивал во организација на Студентскиот пленум. Фестивалот ќе трае три дена, а ќе има музичка програма, изложби и многу работилници на интересни теми организирани од неколку младински организации. Во музичкиот дел ќе настапуваат Новиот Почеток, The John, PMG Collective, Bandix, Rover’s ...

Повеќе »

Изложба на Жанета Гелевска – Велјаноска: Уметност на радоста на животот

Изложба / Архива

„Конекција“ е насловот на изложбата на академска сликарка Жанета Гелевска – Велјаноска, која вечерва ќе биде отворена во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам во 20 часот. Делата се создадени во неколку простори – Скопје, Лондон Парис па колекцијата ги обединува овие места и сугерира симбиоза на најважните вредности ...

Повеќе »

Документарниот филм „Засолниште“ вечерва во МКЦ

zasolnistefilm

Документарниот филм „Засолниште“ на швајцарскиот режисер Феранд Мелгар вечерва ќе биде прикажан во Џебното кино во Младинскиот културен центар (МКЦ). Прикажувањето на филмот е дел од партнерскиот проект „Докузија“, а домаќин на настанот е хрватската филмска организација „Restart Documentary“ од Загреб. „Мотивиран од миграциите и лажното гостопримство на Европа, филмот ...

Повеќе »

Постхумно излезе од печат романот „Петра“ на писателката Павлинка Ѓорѓијоска

Пишување книга - Архива

Делчевското роднокрајно авторство од денеска побогато со уште еден роман. Во издание на „Орион“ излезе од печат романот  „Петра“ на  прерано починатата делчевската писателка Павлинка Ѓорѓијоска, која романот го остави во ракопис. Илустрациите во романот се дело на карикатуристот Миро Ѓеоргијевски, додека рецензијата е на познатиот писател Милован Стефановски. Романот ...

Повеќе »

Денеска ќе биде соопштен добитникот на Свети Климентовата награда

plostad1

Добитникот на наградата за животно дело Свети Климент Охридски – патрон на Охрид, што се доделува по повод патрониот празник на градот, ќе биде соопштен денеска на прес конференција што ќе се одржи во музеј куќата на Григор Прличев. Според најавите, одлуката ќе ја соопшти градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески. ...

Повеќе »

Македонија на Меѓународниот саем на книгата во Софија

саем - Бугарија

По пауза од неколку години, Република Македонија со свој штанд ќе учествува на Меѓународниот саем на книгата во Софија, Република Бугарија. Претставувањето на Република Македонија на оваа саемска манифестација, која ќе се одржува од 8 до 13 месецов, со финансиска поддршка на Министерството за култура, ќе го организира Друштвото за ...

Повеќе »
Close