Последни вести

„Времеплов на македонската музика“ вечерва во МОБ

Хорот Кочо Рацин, под диригентство на Сања Пановска Миланова вечерва ќе одржи концерт во фоајето на МОБ. Времеплов на македонската музика е концерт посветен на македонската хорска музика, а воедно и одбележување на 69 години постоење на хорот. Ќе бидат изведени делата од С.Гајдов, Т.Прокопиев, В.Николовски, Т. Скаловски и други. ...

Повеќе »

Уметниците во чест на Свети Никола

„Уметниците во чест на Св. Никола“ е изложбата која е биде отворена в петок од 18 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“. Станува збор за традиционалната изложба што се реализира по повод патрониот празник на Прилеп, Свети Никола. 22 уметници од цела Македонија и од Заводот и Музејот ...

Повеќе »

Изложба на академскиот сликар Горан Менков

Академскиот уметник, Горан Менков вечерва во галеријата Флукс ќе се претстави со седма самостојна изложба насловена „Што е потребно да се постане дијамант?“. – Со оваа поставка авторот се доближува до големите нарации, предизвикувајки го апсурдот, трансендентирајки ги разликите меѓу формите суштински еднакви, дијамантот и графитот, кои се во основа ...

Повеќе »

Филмот „Сончаница“ низ кината во Македонија

„Сончаница“ во режија на  Никита Михалков е филмот во кој македонската публика ќе ужива во домашните кина. Филмот обработува дејство кое се одвива во ноември 1920 година, во еден воен логор на Крим, по евакуацијата на Белата армија, кога неколку десетици илјади белогардејци биле оставени на полуостровот. Офицерите не знаат ...

Повеќе »

Новогодишна изложба на слики од мал формат во „Феникс“

Од денеска, па до крајот на месецов ќе биде поставена новогодишна изложба на слики од мал формат во Културниот центар „Феникс“. „Целта на ликовната изложба, која ќе опфати над илјада ликовни експонати е да се презентираат ликовни дела со помал формат и со пристапни цени кои ќе претставуваат траен новогодишен ...

Повеќе »

Премиерна изведба на „Огнени градини“ во МОБ

Оваа среда со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе се одржи премиерата на балетската претстава „Огнени градини“ на музика од познатиот шпански композитор, Мануел де Фаља. Кореограф е Џејмс Амар од Франција, кој воедно ги скицираше елементите за либретото на претставата. Претставата е условно составена од ...

Повеќе »

Концертот „Дела на албанската класична музика“ во КИЦ

„Дела на албанската класична музика“ е концертот кој в среда ќе се одржува во скопскиот Културно информативен центар со почеток во 20 часот. На концертот ќе настапат со виолинистот Блерим Груби и Аријана Куриу Груби на пијано, а ќе бидат изведени дела од R.Mullici,R.Marosh,D.Sulejmani,T.Harapi,Y.Skenderi,A.Paparisto,R.Sokoli,V.Beciri,T.Daij. Инаку, Блерим Груби е редовен професор ...

Повеќе »

ДПМ распиша конкурс за годишните награди за литература

Друштвото на писателите на Македонија го распиша конкурсот за најуспешни литературни остварувања во 2015 година. И годинава, традиционално ќе бидат доделени наградите „Ацо Шопов“ за поезија, „Стале Попов“ за проза, „Димитар Митрев“ за критика и есеистика, „Ванчо Николески“ за книга за деца и наградата „Мостови“ за најдобра книга напишана на ...

Повеќе »

КрафтАРТ Фест во Старата скопска чаршија

Триесеттина креативни занаетчии и ракотворци ќе се претстават на овогодинешниот КрафтАРТ Фест. Фестивалот  ќе се одржи денеска во хотелот Арка во Старата скопска чаршија. Рачно изработени производи и додатоци, накит, производи од стакло, чанти, модни додатоци – ова се дел од ракотворбите што ќе бидат изложени и достапни за продажба ...

Повеќе »

Утре ќе биде промовиран Твитер Календарот за 2016

Оваа сабота ќе биде промовиран Твитер календарот за 2016 – та година.  Промоцијата ќе се одржи во „Јавна соба“, со почеток од 20 часот. Истовремено ќе биде одржана и продажна изложба на фотографиите кои се застапени на календарот, додека собраните средства ќе бидат донирани во хуманитарни цели. Првото издание на ...

Повеќе »

„Оваа приказна“ достапна за читање и на македонски јазик

„Оваа приказна” од Алесандро Барико, еден од омилените италијански писатели во светот, веќе е достапна и за македонските читатели. Преводот го направи Лилјана Узуновиќ. „Оваа приказна” ја раскажува животната приказна на Ултимо Пари. Тој е момче што ќе остари обидувајќи се да го доведе во ред светот. Има пет години ...

Повеќе »

Денеска почнува фестивалот на Студентскиот пленум

Нападне, во комплексот од УКИМ полнува тридневниот „АД ХОК“ фестивал во организација на Студентскиот пленум. Фестивалот ќе трае три дена, а ќе има музичка програма, изложби и многу работилници на интересни теми организирани од неколку младински организации. Во музичкиот дел ќе настапуваат Новиот Почеток, The John, PMG Collective, Bandix, Rover’s ...

Повеќе »

Изложба на Жанета Гелевска – Велјаноска: Уметност на радоста на животот

„Конекција“ е насловот на изложбата на академска сликарка Жанета Гелевска – Велјаноска, која вечерва ќе биде отворена во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам во 20 часот. Делата се создадени во неколку простори – Скопје, Лондон Парис па колекцијата ги обединува овие места и сугерира симбиоза на најважните вредности ...

Повеќе »

Документарниот филм „Засолниште“ вечерва во МКЦ

Документарниот филм „Засолниште“ на швајцарскиот режисер Феранд Мелгар вечерва ќе биде прикажан во Џебното кино во Младинскиот културен центар (МКЦ). Прикажувањето на филмот е дел од партнерскиот проект „Докузија“, а домаќин на настанот е хрватската филмска организација „Restart Documentary“ од Загреб. „Мотивиран од миграциите и лажното гостопримство на Европа, филмот ...

Повеќе »

Постхумно излезе од печат романот „Петра“ на писателката Павлинка Ѓорѓијоска

Делчевското роднокрајно авторство од денеска побогато со уште еден роман. Во издание на „Орион“ излезе од печат романот  „Петра“ на  прерано починатата делчевската писателка Павлинка Ѓорѓијоска, која романот го остави во ракопис. Илустрациите во романот се дело на карикатуристот Миро Ѓеоргијевски, додека рецензијата е на познатиот писател Милован Стефановски. Романот ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger