Последни вести

Нова книга на Отец Пимен

Во издание на Матица македонска од Скопје, од печат излезе втората книга на Отец Пимен, митрополитот Европски на Македонската православна црква, алтруист, луциден раскажувач, скеч гуру цртач и ревносен патувач. Книгата со наслов „Патувајќи“ е збир колумни кои не тераат и нас самите да пропатуваме преку неговите размисли и ненаметливи ...

Повеќе »

Самостојна изложба „Од традицијата“ на академскиот сликар Решат Амети

Самостојна изложба „Од традицијата“ на академскиот сликар и професор Решат Амети денеска ќе биде отворена во Чифте амам во Скопје во рамки на манифестацијата Нов културен бран. Изложбата ќе ја отвори директорката на Националната галерија на Македонија, Дита Старова Ќерими. Таа е дел од манифестацијата по повод отворањето на плоштадот ...

Повеќе »

Почнува фестивалот за современи уметности АКТО во Битола

На повеќе локации во Битола со музичка работилница за грамофони, перформас во изведба на актерот Здравко Стојмиров  и изложба денеска почнува 12. издание на фестивалот за современи уметности АКТО. Програмата на фестивалот вклучува голем број изложби, работилници за музичари, програма за деца, перформанси,  концерти и DJ настапи, кои ќе се ...

Повеќе »

Излезе од печат втората книга на отец Пимен

Излезе од печат втората книга на Отец Пимен, митрополит европски на Македонската православна црква. Книгата со наслов „Патувајќи“ е збир на колумни кои го тераат и читателот да пропатува преку неговите размисли и ненаметливи совети. Промоцијата на книгата ќе се одржи во понеделник во спомен куќата на Татарчеви во Ресен, родниот град ...

Повеќе »

За „Нов културен бран“ досега пристигнати 190 пријави, одобрени 52

  На првиот повик од конкурсот за манифестацијата „Нов културен бран“ се пристигнати 190 пријави, од кои 52 или околу 30 отсто се прифатени – соопшти денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски. „За овие пријави се распределени шест милиони денари од вкупниот буџет на манифестацијата кој изнесува 10 милиони денари. ...

Повеќе »

Офицерскиот дом во Битола во фокусот на 12-от АКТО

Во фокусот на 12. издание на фестивалот за современи уметности АКТО, кој утре и в сабота ќе се одржува во Битола, е иницијативата за ревитализирање на еден од најзначајните културни споменици во градот – Офицерскиот дом. На денешната прес-конференција во Битола, организаторите исто така најавија дека в сабота ќе организираат ...

Повеќе »

Започна 13. Интернационален фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Околу двесте играорци од седум држави учествуваа на синоќешното дефиле низ главната улица во Крива Паланка, означувајќи го почетокот на годинашниот Интернационален фестивал „Св.Јоаким Осоговски“. Фестивалската програма ја отвори КУД „8 Октомври“ од Крива Паланка, а на отворената сцена на централниот градски плоштад настапија и ансамблите „Актавис“ од Дупница, Република ...

Повеќе »

Повеќе од 1,4 милиони муслимани заминаа на аџилак во Саудиска Арабија

Се проценува дека над два милиони луѓе ќе учествуваат на овогодинешниот аџилак. Овогодинешниот аџилак започнува следната недела. Повеќе од 1,4 милиони муслимани досега пристигнаа во Саудиска Арабија на аџилак, што е за 33 отсто повеќе од истиот период минатата година. Меѓу нив се и 400 верници од Катар. Катар и ...

Повеќе »

Дарко Лешоски за ДВ: Се повлекувам од Струшките вечери на поезијата

Се откажувам од претседателствувањето со УО на Струшките вечери на поезијата, но сум отворен за секаква помош кон враќањето на некогашната слава на оваа манифестација – соопшти во разговор за Дојче веле, поетот Лешоски. Роден e во Струга на неколку стотини метри од мостот на поезијата, израсна во „државата Вевчани“, ...

Повеќе »

Романското театарско-музичко доживување „Меџик нешнл“ на „Охридско лето“

После премиерната изведба на „Сон на летната ноќ“ на Народниот театар од Битола, драмската програма на 57.издание на „Охридско лето“ продолжува со уште една интересна содржина – концертната претстава „Меџик нешнл“ во изведба на Националниот театар „И. Л. Карагиале“  од Букурешт. Кога станува збор на „Меџик нешнл“, може да се ...

Повеќе »

Триото „Аура“ настапи на „Охридско лето“

Македонското музичко трио „Аура“ синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид настапи пред публиката на фестивалот „Охридско лето“ . Триото„Аура“ го сочинуваат тројца истакнати музички уметници флејтистот Страшо Темков, пијанистката Ана Гацева и фаготистот Марјан Милошевски кои велат дека „Охридско лето“, особено во црквата „Света Софија“ е настан којшто го ...

Повеќе »

Варшавскиот хармоникашки квинтет на традиционалната „Полска вечер“ на „Охридско лето“

Музичката програма на 57. „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на Варшавскиот хармоникашки квинтет, како дел од веќе традиционалната фестивалска „Полска  вечер“. Виолинистките Марија Маховска-Залах и Јустина Баран, Марек Чех (виола), Александра Охар-Справка (виолончело) и Клаудиуш Баран (хармоника и бандонеон) на сцената на катедралната црква „Света Софија“ ќе ги изведат ...

Повеќе »

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена

Република Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена – 114 години од почетокот на Илинденското востание и 73 години од Првото заседание на АСНОМ. Чествувањето утре ќе почне во 8 часот во црквата „Свети Спас“ во Скопје каде ќе се обрати претседателот на Владата Зоран Заев. Македонскиот премиер и премиерот ...

Повеќе »

Почнуваат 50. Научно-културни средби „10 дена Крушевска Република“

Со свечена поворка пред столбот на Крушевската Република во центарот на Крушево и со полагање свежо цвеќе пред спомениците на великаните на Крушевската Република, вечер од 18 часот по 50-ти јубилеен пат во Крушево ќе почнат научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“. Отворањето на самата манифестација ќе биде на платото ...

Повеќе »

Македонски цртачи на шестата стрип-колонија во Рашка

Македонски стрип-автори учествуваа на  шестата стрип-колонија во Рашка, Србија, која се одржа од 26-ти до 30 јули. Петдневното творење и дружење на учесниците се одвиваше во живописниот амбиент на Семетешкото Езеро, каде заедно со практичниот дел беа оджани и предавања и презентации поврзани со стрип-уметноста. Излагачи оваа година беа стрип-авторот ...

Повеќе »
Close