Последни вести

Од утре почнува Францускиот филмски фестивал

Десетта година по ред Францускиот институт во Скопје го организира Францускиот филмски фестивал во Македонија. Фестивалот годинава ќе има поширока децентрализирана димензија, во форма на патувачки фестивал низ целата земја, информираше директорката на Францускиот институт во Скопје, Изабел Марки- Барбо. „Ние ќе ја прославиме десетгодишнината со еден мал историјат, со ...

Повеќе »

Министерство за култура: Нема да има „препознавање“ на уметници по партиска припадност

Министерството за култура минатата недела објави повик до националните институции да ги достават нацрт-програмите за својата работа за 2018 година. Овој повик се однесува исклучиво на националните установи што се финансираат преку Министерството. Со соопштението се повикуваат националните установи од културата да достават нацрт-програми за 2018. Повикот не е конкурс ...

Повеќе »

„Отело“ на Турскиот театар од Скопје на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Турскиот театар со претставата „Отело“ вечерва ќе настапи на 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Претставата е во режија на Дејан Пројковски, а улогите ги толкуваат Џенап Самет (Отело), Сузан Акбелге (Дездемона), Селпин Керим (Јаго), Осман Али (Касио), Зубејде Али (Емилија) и Неат Али (Родриго). Турскиот театар со ...

Повеќе »

„Скаменет сон“ нова книга од Стојан Тарапуза

„Скаменет сон“ е насловот на новата поетска книга на писателот Стојан Тарапуза, еден од доајените на македонската литература. Стихозбирката е објавена деновиве, во рамките на едицијата „Синтези“ на Здружението за уметност и култура на живеење „Дијалог“ од Скопје. Во своето најново поетско остварување Тарапуза, познат пред се како автор за ...

Повеќе »

МНТ со претставата „Копање“ го затвори Драмскиот фестивал во Грац

Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Грац со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг, со над 600 посетители, информира денеска МНТ. Учеството на фестивалот е дел ...

Повеќе »

Десет антологиски песни – инспирација за десет уметнички дела

Десет академски сликари од Македонија, Црна Гора, Бугарија и Србија од денеска до петок ќе сликаат во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје инспирирани од творештвото на десет познати македонски поети. Првата поетско-ликовна колонија која ја иницираше Библиотеката е именувана „Нацртај песна“. Учесници се шест македонски сликари: Сергеј Андреевски, Емил Шулајковски, Илија ...

Повеќе »

„Пропелер фест“ – ревија на претстави на „Театар Навигатор Цветко“

Со изведба на претставата „Антигона и Креонт“ во режија на Нела Витошевиќ, вечер во Кино Култура ќе биде отворен фестивалот „Пропелер Фест“ – ревија на три претстави на „Театар Навигатор Цветко“ за крајот на годинашната театарска сезона во Кино Култура. Фестивалот ќе трае до 22 јуни, а почетокот на претставите ...

Повеќе »

Работилница за млади карикатуристи „Доза на сатира за здрава демократија“

Инфо работилница за млади кои сакаат да научат за уметноста на пренесување на пораки преку цртеж ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на „Остен арт“. Работилницата е во рамки на проектот „Доза на сатира за здрава демократија“, кој е наменет за сите млади, будни и љубопитни лица од ...

Повеќе »

Во Велес свечено отворени 54. Рацинови средби

Во Велес – градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа во салата на новиот театар свечено беа отворени традиционалните 54. Рацинови средби. На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно ...

Повеќе »

Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќа свечено е отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На големата сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ традиционално прво на академик Митко Маџунков му беше врачена наградата за животно дело. Честитајќи му ја наградата, градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески истакна ...

Повеќе »

Кинотеката на Македонија одбива да ги прати во Шангај филмовите на Манчевски

Кинотеката на Македонија одбива да ги прати во Шангај филмските копии од филмовите на режисерот Милчо Манчевски за ретроспективата на најтрофејниот македонски режисер во Кина. Ова е прво сеопфатно претставување на македонски уметник во Азија воопшто, и тоа на покана на домаќините неповрзана со македонското министерство за култура.   „Ни најмалку ...

Повеќе »

Почнува „Војдан Чернодрински“- 12 претстави во официјална конкуренција

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, вечерва почнува 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Од 19.30 часот во ликовната галерија ќе биде отворена изложбата „Пејзажи на душата“ од Стефан Хаџи Николов, а потоа и на дела од ДЛУБ, за публиката да влезе во големата сала каде на академикот ...

Повеќе »

ДПМ: Да се преиспитаат содржините на лектирите во образовната програма

Друштвото на писателите на Македонија соопшти дека на претстојното редовно годишно собрание, закажано за 22 јуни, ќе покрене иницијатива за преиспитување на содржините на лектирата за основно и за средно образование. – ДПМ оценува дека содржините на лектирата што им се нуди на учениците во голем дел е застоена и ...

Повеќе »

Изложба „Пејзажни размислувања” во Музеј на град Скопје

Изложбата насловена „Пејзажни размислувања” ќе биде отворена денеска,во 19 часот во Музејот на град Скопје. Претставувајки графички решенија од 5 проекти за пејзажно уредување, авторите Катерина Деспот, Васка Сандева и Александар Џинго, преку 20 графички панели ја приближуваат на публиката, идејата за пејзажната уметност и дизајнерските можности кои таа ги ...

Повеќе »

Изложба на цртежи од Павле Кузмановски

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“, во четврток во 12 часот ќе биде отворена изложба на цртежи од Павле Кузмановски. Пред љубителите на уметноста, познатиот македонски сликар ќе презентира 30 цртежи, работени по мотиви од поетската книга „Устата на јавето“ од Раде Силјан. За најновите остварувања на македонски сликар ќе ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']
Close