Култура – Page 28 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Денеска е Свети Апостол Матиј

  Родум од Витлеем, од племето Јудино. Му беше ученик на Свети Симеон Богопримец во Ерусалим. Кога Господ излезе да проповеда за Царството Божјо, тогаш и Матиј им се придружи на оние што Го љубеа Господa, зашто и самиот од сесрце Го љубеше, со сладост ги слушаше Неговите зборови и ...

Повеќе »

Се санира и разубавува Алимбеговата куќа во Тетово

Во Тетово во тек се активностите за конзервација, реставрација, санација и конструктивно зајакнување на Алимбеговата куќа, значаен споменик на културата од османлискиот период изграден во необарок стил, кој до 1993 година беше во функција на Медицински центар, или Стара болница. Имајќи го предвид значењето на објектот и согласно иницијативата за ...

Повеќе »

Почнува фестивалот за современи уметности АКТО

Од денеска, 12 до 14 август во Битола ќе се одржува 11-от Фестивал за современи уметности АКТО. Тридневната програма под мотото Pop Up или искрснување, ќе биде фокусирана на политичката моќ на уметничките колективи. – Оваа година главниот акцент на програмата е врз моќта на колективното делување, пред се политичката моќ ...

Повеќе »

Концерт на гитара на Струмица опен фестивал

Педесет учесници синоќа беа дел од концертот на гитара што се одржа во рамки на Струмица опен фестивал 2016 во амфитеатарот во градскиот парк. На концертната вечер и претходеше тридневна работилница под менторство на Васко Пиличев и Дејан Лазаревски. – Оваа година се пријавија 50 ученици што за ваков вид ...

Повеќе »

Обновен охридскиот Лапидариум

Во рамки на музејскиот комплекс „Куќата на Робевци“ започна да функционира музејскиот културен центар „Лапидариум“, кој во изминатиот период со средства на Министерството за култура беше целосно обновен. Музејскиот простор кој е опремен со современи елементи ќе служи како центар за презентација и продажба на информативен и стручен публикуван музејски ...

Повеќе »

Вечерва завршува фестивалот за процесирање култура „ДримОн“

Посетителите имаа можност да ги погледнат изложбите „Вечното враќање“ на Оливер Маринковски, „Прошетка низ наративните линии“ на Ангел Миов и „Оставете ги да зборуваат“ на Сабина Гузик, а забава нудеа и повеќе музички групи и диџеи…  Дебати, изложби, музички настани, перформанси, филмови, работилници од областа на културата и уметноста беа ...

Повеќе »

Ѕвездата на светската драменбејс сцена, британското хит-дуо СИГМА доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ!

Покрај Роџер Санчез, Голди, Даб Пистолс и Тој Долс, уште една високотиражна атракција од светската музичка сцена се приклучува во листата изведувачи кои ќе ја предводат програмата на шестото издание на Д ФЕСТИВАЛ. Од Англија на Д ФЕСТИВАЛ во Дојран доаѓа хит дуото СИГМА (Sigma), кое со самото појавување на сцената ги освои ...

Повеќе »

Иан Гилан и Македонската филхармонија ќе ги изведат песните на Дип прпл

Рок легендата Иан Гилан, еден од сигурно највпечатливите светски вокали на сите времиња доаѓа со уникатен концерт. Гилан ќе ги изведе песните на Дип прпл придружуван од бендот на Дон Ари и Македонската филхармонија, под диригентство на Стивен Бентли Клајн  на 5 ноември во ВИП арената. „Smoke On The Water“, ...

Повеќе »

Одбележување 155 години од издавањето на Зборникот на Миладиновци

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга вечер ќе биде одбележан јубилејот „155 години од издавањето на Зборникот на браќата Миладиновци“. За значењето и вредноста на Зборникот ќе говори професорот Петар Аврамоски, а извадоци ќе читаат членови на драмското студио „Миладин“. На одбележувањето на јубилејот, со кој се прославува ...

Повеќе »

Одбележување на Денот на Охридското Езеро

Со презентација на нуркачка опрема и опрема за спасување на води и планини денеска во Градскиот парк во Охрид општина Охрид  ќе го одбележи Денот на  Охридското Езеро –  21 јуни. Во рамки на одбележувањето ќе биде поставена и изложба на фотографии со мотиви од Охрид и охридскиот регион, а ...

Повеќе »

Започна 5тото издание на Watch Out филмски фестивал во Тетово

Единствениот од ваков вид филмски фестивал во регионот своето 5то издание го доживеа вчеравечер во Тетово. Годинава бројката на пријавени филмови од целиот свет е 270 од кои 27 ќе бидат проектирани до сабота кога е и затворањето на овој филмски фестивал. Според жирито на организаторот Центарот за Балканска соработка ...

Повеќе »

Вечерва во Прилеп изложба на Билјана Бинчев

Вечерва со почеток од 19 часот во ликовниот салон на Центарот за култура “Марко Цепенков” во Прилеп ќе биде отворена изложбата  на слики насловена “Емоции” од Билјана Бинчев. Ова е нов циклус на слики со кои уметницата Билјана Бинчев за првпат се претставува пред љубителите на ликовната уметност во родниот ...

Повеќе »

Од 2 април започнува обновата на опожарените конаци на “Трескавец”

Српската фирма „Кото инженеринг“ од Белград која во декември минатата година на тендер меѓу 7 пријавени фирми беше избрана да ги обновува опожарените конаци на Трескавец, со работите ќе стартува на почетокот на следниот месец. Одржан е последниот подготвителен состанок, вели министерката за култура Елизабета Канческа-Милеска: – Фирмата која го ...

Повеќе »

Заврши јубилејниот 15-ти прилепски карневал „Прочка“

И покрај лошото и студено време уште едно успешно јубилејно 15-тто издание на Меѓународниот карневал „Прочка“ во Прилеп  на кој годинава учествуваа над 1.500 групни маски од Македонија и од земјите од целиот Балкан, како и гости од Италија. По дефилеата на учесниците стручното жири кое го сочинуваа етнологот Ели ...

Повеќе »

„Народна волја“, весникот на Македонците во Бугарија продолжува да се печати

Македонското меѓународно движење за човекови права продолжува да го поддржува излегувањето на весникот на Македонците во Бугарија, „Народна волја“. По тој повод и ова Здружение изрази благодарност до сите Македонци што се борат против неправдите во Бугарија, Грција, Албанија и другите балкански земји, и со гордост го истакнуваат своето македонско ...

Повеќе »