Последни вести

Денеска е Собор на Св. Јован Крстител

Денеска е Собор на св. Јован Крстител. Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува веднаш после празникот Боголавление. Тоа е затоа што неговата главна служба, неговото главно дело, се состоеше во подготвувањето на народот за доаѓање¬то на Помазаникот Исус. Така, иако свети Јован Претеча и ...

Повеќе »

Православните христијани денеска го слават Раѓањето Христово – Божик

Православните христијани во светот, во Македонија и црквите кои се раководат по Јулијанскиот календар денеска го слават Рождеството Христово – Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутрината се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски ...

Повеќе »

Македонскиот кандидат за Оскар „Ослободувањето на Скопје“ прикажан во Лос Анџелес

Филмот „Ослободувањето на Скопје“, македонско-хрватско-финска копродукција во режија на прославениот актер од поранешните југословенски простори Раде Шербеџија, кому ова му е режисерско деби, и неговиот син Данило Шербеџија, беше прикажан на посебна проекција во Лос Анџелес, пред номинациите за Оскар во категоријата најдобар странски филм. Проекцијата е одржана пред самото ...

Повеќе »

Последен поздрав со кралицата Есма Реџепова

Голем број колеги, пријатели, почитувачи на ликот и делото на Есма Реџепова денеска на градските гробишта во Бутел се простија од кралицата на ромската музика. Меѓу нив беа Ибуш Ибраимовски, Виолета Томовска, Ванчо Тарабунов, Ферус Мустафов, Драган Вучиќ, Јордан Митев, Борче Нечевски, Борис Трајанов, Амди Бајрам, Весна Петрушевска, Михајло Маневски. ...

Повеќе »

Денес е денот на првиот македонски книжевник, духовник и учител

Името на Свети Климент чудотворец Охридски е и името на првиот македонски книжевник, духовник и учител. Ученик на Светите Методиј и Кирил. По смртта на Св. Методиј Климент, под притисок на Германците, од Моравија тргна на југ.Со Горазд, Наум, Сава и Ангелариј – заедно наречени Петочисленици – го помина Дунав, ...

Повеќе »

Концерт на Македонската филхармонија и Елена Мисиркова во Виена

Гудачкиот оркестар на Македонската филхармонија на 9-ти декември ќе гостува во Виена, каде што ќе одржи концерт посветен на македонското творештво. Диригент ќе биде Саша Николовски Ѓумар, а како солист ќе настапи пијанистката Елена Мисиркова Лоза, која живее и работи во австриската престолнина. На концертот, кој ќе се одржи во ...

Повеќе »

Поп Ап АКТО – Успешна приказна испишана по 11-ти пат: Интервју со Ивана Васева

АКТО – Фестивал за современа уметност е приказната која по единаесетти пат успешно ја испиша Здружението ФРУ – Факултет за работи кои не се учат. Почнувајќи од Битола во екот на летото, оваа манифестација која ја негува алтернативната култура, прпдолжи во Скопје, па во Штип, за на почетокот на последниот ...

Повеќе »

Со работилница за современата уметност, започна 11-то издание на фестивалот ПОП АП АКТО во Тетово

Дводневното дружење на уметниците, првенствено од Балканот, годинава го овозможува центарот за балканска соработка Лоја од Тетово. Иако фестивалот во изминатата декада традиционално се одржуваше во Битола, годинава доживеа четирикратно расчленување во Штип, Скопје Битола и Тетово. И покрај тоа што според организаторите и според публиката е интересно фестивалот да ...

Повеќе »

Прогласување на Цоцев Камен за софистицирана мегалитска опсерваторија

Локалитетот Цоцев Камен, крај Кратово, е прогласен за софистицирана праисториска мегалитска опсерваторија од страна на Националниот центар за научни истражувања во Франција, а за истиот настан ќе зборува Душко Алексовски, претседател на Македонскиот центар за карпеста уметност. Светската академија за карпеста уметност о промовираше завршниот проект за мегалитите во Македонија ...

Повеќе »

Изложба на реплика од бункерот на Хитлер во Берлин

Еден музеј во германскиот главен град постави реплика од бункерот во кој Адолф Хитлер ги поминал своите последни денови. Критичарите го обвинија кураторот на проектот дека ја сензационализира историјата.Репликата на канцеларијата на Адолф Хитлер во Берлин беше отворена за јавноста во четвртокот, оддалечена околу два километри од местото каде се ...

Повеќе »

Членовите на легендарната ABBA ќе се соберат за нов проект

Припадниците на славниот шведски поп состав ABBA, објавија дека ќе се соберат повторно заради нови дигитален проект. Групата АBBA, формирана во Стокхолм во 1972 година, ја сочинуваа Агнета Фaлтског, Бјорн Улвеус, Бени Андерсон и Ани-Фрид Лингстад, а во средата објавија дека цел на нивната соработка ќе биде реализирањето на оригинален ...

Повеќе »

POP UP AKTO Штип: Ликовна работилница на тема „Колективна одлука – уметноста и работата“

Денеска започна првиот настан од POP UP AKTO фестивалот во Штип. Студентите од ликовната академија од Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип учествуваа на ликовна работилница на тема „Колективна одлука – уметноста и работата“, на чело со професорката Јана Јакимовска.

Повеќе »

Успешен настап на битолскиот Народен театар во Израел

Со бурен аплауз во среда вечер во Акко, Израел, беше поздравена изведбата на претставата „Отело“ на битолскиот Народен театар во режија на Словенецот Диего де Бреа, меѓународно гостување кое се реализираше со поддршка од Министерството за култура. Ова беше второ претставување на Театарот од Битола на Меѓународниот театарски фестивал за ...

Повеќе »

Конференција по повод 1100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски

По повод одбележувањето на 1100 години од упокојувањетона свети Климент Охридски – ученик на светите браќа Кирил и Методиј, во четврток и петок воОхрид ќе се одржи меѓународната конференција „Свети Климент Охридски ­ Милоста имилосрдието во Библијата и во Црквата“. Конференцијата ја организираат Православниот богословски факултет „Свети КлиментОхридски“ ­ Скопје ...

Повеќе »

Филмот „Прва Македонска Трансверзала“ на интернационални фестивали

Документарниот филм „Прва Македонска Трансверзала“ во режија и продукција на Горан Вуќиќ и Кирил Шентевски ќе биде прикажан на 24от Меѓународен Фестивал на Планински Филм кој ќе се одржи од 12 до 16 октомври во Попрад – Словачка. Филмот кој пред домашната публика беше премиерно прикажан на шестото издание на ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger