Култура – Page 32 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

„Дуке и пријателите“: Музички спектакл во Скопје

Познатиот композитор, пијанист и продуцент, Дуке Бојаџиев кој долги години живее и работи во Њујорк на 20 февруари во „Метрополис арена“ го најавува музичкиот спектакл насловен „Дуке и пријателите“, во организација на „Авалон продукција“ . Ова ќе биде најголем концерт досега во неговата кариера, а Бојаџиев ќе настапи со неговите ...

Повеќе »

Со богата музичка програма, Вевчански карневал е подготвен за новото издание!

Од 10 – ти до 14 – ти јануари Вевчани ќе биде домаќин на илјадници гости од Македонија и странство. Во Вевчани започнува големата прослава за одбележување на празникот „Василица“ во чии рамки традиционално се одржува и фестивалот на сатирата Вевчански карневал. Овој пат дочекот на Старата Нова година, ќе ...

Повеќе »

Објавена книгата „Молитва за Македонија“ од Раде Силјан

„Молитва за Македонија“  е книгата на Раде Силјан,  која неодамна излезе од печат. Оваа поетска книга содржи осумдесет песни, поделени во шест тематски циклуси. Во поговорот „Поезија на префинет лиризам и метафизички квалитети“, поетот и литературен критичар, Ефтим Клетников констатира дека новата  поетска книга на Силјан ги опева отворените рани на ...

Повеќе »

Новогодишен концерт на Македонска опера и балет вечерва во МНТ

Македонската опера и балет вечерва од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе одржи Новогодишен концерт на кој ќе настапи целиот ансамбл на МОБ, солисти, Хорот и Оркестарот под диригентство на Борјан Цанев. Солисти на концертот ќе бидат сопранистката Ана Дурловски, тенорот Михаило Арсенски и баритонот Марјан Јованоски. На програмата ...

Повеќе »