Култура – Page 4 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Месец на бугарски филм

Манифестацијата „Месец на бугарски филм“, која почна во Кинотеката на Македонија на 1 февруари, ќе трае цел месец. Манифестацијата почна со проекција на бугарскиот филм „Лузери“ во режија на Ивајло Христов, кој воедно и беше присутен на проекцијата. Покрај него, гостуваа и продуцентот на филмот, Асен Владимиров, и специјалниот гостин ...

Повеќе »

Со хит комедијата ,,Од кол на кол“ прилепскиот театар денес слави 68 години од формирањето

Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ вечерва со изведбата на веќе култната претстава „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски ќе одбележи 68 години  од своето формирање. Во чест на одбележувањето публиката повторно ќе може да ужива во оваа најгледана хит комедија која  десет години е на репертоарот и ...

Повеќе »

Почнува Велигденскиот пост – еве како се празнува

 Време на соединување со Бога Имиња на постот Тоа е пост со повеќе имиња – повеќеимен пост. Се нарекува: Велигденски пост – затоа што завршува на Велигден и значи подготовка за Празникот. Воскресенски пост – заради празникот на Христовото воскресение. Пасхален пост – бидејќи е пост пред Пасха, како што ...

Повеќе »

Прилеп го оправда епитетот карневалски град-над 1.000 домашни и странски учесници на дефилето (галерија)

Со забава под маски и доделување на парични награди и дипломи на најуспешните учесници по категории, синоќа во Прилеп беше означен крајот на годинашното 17-тто изданеие на Меѓународнит карневал ,,Прочка 2018“. На вечрашниот централен настан низ центарот на градот продефилираа околу 1.000 учесници од Македонија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Словенија, ...

Повеќе »

Бигорскиот манастир се надева дека МПЦ со посебен томос од Вселенската патријаршија ќе го добие местото во православниот свет

  Игуменот на Бигорскиот манастир Архимандрит Партениј очекува дека Македонската православна црква Охридска Архиепископија, со посебен томос од Вселенската патријаршија ќе го добие местото во семејството на православните цркви. Архимандритот Партениј очекувањата ги истакна пред бугарските митрополити Г Николај и Г Кипријан, кои раководат со Пловидиската односно Старозагорската област.   ...

Повеќе »

Побарајте да ви простат и проштевајте

Прочка или Велики поклади е ден во православното христијанство, кој подразбира меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Датумот на кој се празнува овој празник се менува во зависност од датумот на Велигден, па Прочка секогаш се празнува седум седмици пред Велигден. Прошка бара помладиот од постариот со ...

Повеќе »

Вечерва во Битола премиера на претставата „Коцкар“

„Коцкар“ е името на претставата која вечерва премиерно ќе биде изведена во Народниот театар-Битола. Со оваа претстава, која е во режија на Дејан Пројковски театарот ја почнува новата сезона. Станува збор за ансамбл претстава со голема актерска енергија во која се вклучени 14 актери од сите генерации, а по подолга пауза на театарската ...

Повеќе »

Комисијата за музика од страв да не утне, го оплеска конкурсот за национални проекти

Кој ќе понесе одговорност за скандалот во кој поради утка на Комисијата за музика и музичко сценска дејност, предводена од претседателот Васо Ристов, Министерството за култура и додели на Македонската филхармонија 4.000 евра за непостоечки концерт со групата „Бернајс пропаганда“? Ќе има ли разрешувања во надлежната комисија ако се утврди ...

Повеќе »

Прилеп подготвен за 17-то издание на Меѓународниот карневал „Прочка“

Општина Прилеп е подготвена за престојното 17-то по ред издание на традиционалниот Меѓународен карневал „Прочка 2018“. Тридневните карневалски свечености почнуваат в петок со традиционалната изложба на маски на учениците од прилепските училишта. Познатиот прилепски мајтап, препознатливата иронија со скриени и нескриени пораки во маските се едни од главните одлики на ...

Повеќе »

Во Струмица за Карневалот ќе се подготват 3000 порции грав на отворено

Струмичките карневалски празнувања почнаа вчера со предавањето на клучот на градот од градоначалникот Коста Јаневски на карневалџиите и со кревањето на знамињата. Веднаш потоа закажаните манифестации почнаа да се редат како на филмска лента: синоќа се одржа Детскиот маскенбал, а за денеска се закажани три настани-објавување на резулатите од литературниот ...

Повеќе »

Министерство за култура: Техничките пропусти ќе бидат коригирани веднаш, а дел од другите приговори преку жалбената постапка

По бројните реакции во јавноста за Годишната програмаза 2018 година, Министерството за култура излезе со став дека комисиите добро си ја завршила својата работа во процесот на одлучување. Техничките пропусти ќе бидат коригирани веднаш, а дел од другите приговори преку жалбената постапка – соопшти Министерството за култура за МИА . Министерството ...

Повеќе »

Пендаровски оптимист за влез во НАТО

Реформскиот план 3 6 9 ќе го реализраме до следниот НАТО самит во Брисел во јули годинава, најави националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски. За да станеме членка на НАТО останува да се реши и проблемот со името, за кој се водат интензивни преговори како никогаш досега. За Пендаровски само ...

Повеќе »

„Ај Кју“ се македонските претставници на годинашнава Евровизија

Ај кју“ (Eye Cue) со песната „Lost and found“ ќе ја претставуваат Република Македонија на Изборот на песна на Евровизија во Лисабон 2018 – соопшти Македонската радиотелевизија. Автор на музиката и текстот е Бојан Трајковски, а аранжманот е на продуцентот Дарко Димитров.По распишаниот јавен повик за песна која ќе ја претставува ...

Повеќе »

Средношколска карневалска група го претставуваше Струмичкиот карневал во Риека

Карневалската група на Средното општинско училиште „Никола Карев“ од Струмица учествуваше на карневалот што се одржа во Риека, Хрватска. Струмичките карневалисти пред многубројната публика во Риека се претставија со една од своите маски со која учествуваа на домашниот карневал. За претстојното издание на Интернационалниот Струмички карневал, кој почнува за два ...

Повеќе »

Утре премиера на „Бог на масакрот“ во штипскиот театар

Текстот за холивудскот филм „Карнеги“, ќе биде подлога за новата премиера на штипскиот Народен театар, што ќе го носи насловот „Бог на масакарот“, по текст на светски наградуваната писателка Јамина Реза. Психолошката игра на двете брачни двојки, кои се состануваат за да го расчистат инцидентот со нивните деца во паркот, ...

Повеќе »