Последни вести

“Македокс” – Важниот никулец во ДОК-Универзумот на филмскиот приказ

IMG_9858

Чатврти ден од фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Проекциии под отворено, филмофилите на гледалиштето под големото платно. Програмска целина која дождот не спречува да се биде таму-во Куршумли ан. Со овој текст, нема да му се додворувам на фестивалот, тој сам по себе по седми пат со своите прогреси ...

Повеќе »

Денеска е Свети Апостол Матиј

matij

  Родум од Витлеем, од племето Јудино. Му беше ученик на Свети Симеон Богопримец во Ерусалим. Кога Господ излезе да проповеда за Царството Божјо, тогаш и Матиј им се придружи на оние што Го љубеа Господa, зашто и самиот од сесрце Го љубеше, со сладост ги слушаше Неговите зборови и ...

Повеќе »

Се санира и разубавува Алимбеговата куќа во Тетово

mkd-279246

Во Тетово во тек се активностите за конзервација, реставрација, санација и конструктивно зајакнување на Алимбеговата куќа, значаен споменик на културата од османлискиот период изграден во необарок стил, кој до 1993 година беше во функција на Медицински центар, или Стара болница. Имајќи го предвид значењето на објектот и согласно иницијативата за ...

Повеќе »

Почнува фестивалот за современи уметности АКТО

akto2016

Од денеска, 12 до 14 август во Битола ќе се одржува 11-от Фестивал за современи уметности АКТО. Тридневната програма под мотото Pop Up или искрснување, ќе биде фокусирана на политичката моќ на уметничките колективи. – Оваа година главниот акцент на програмата е врз моќта на колективното делување, пред се политичката моќ ...

Повеќе »

Концерт на гитара на Струмица опен фестивал

133295733-70543

Педесет учесници синоќа беа дел од концертот на гитара што се одржа во рамки на Струмица опен фестивал 2016 во амфитеатарот во градскиот парк. На концертната вечер и претходеше тридневна работилница под менторство на Васко Пиличев и Дејан Лазаревски. – Оваа година се пријавија 50 ученици што за ваков вид ...

Повеќе »

Обновен охридскиот Лапидариум

a15eda7f0026978ac00a12e989ac3d1f_L

Во рамки на музејскиот комплекс „Куќата на Робевци“ започна да функционира музејскиот културен центар „Лапидариум“, кој во изминатиот период со средства на Министерството за култура беше целосно обновен. Музејскиот простор кој е опремен со современи елементи ќе служи како центар за презентација и продажба на информативен и стручен публикуван музејски ...

Повеќе »

Вечерва завршува фестивалот за процесирање култура „ДримОн“

drimon_1

Посетителите имаа можност да ги погледнат изложбите „Вечното враќање“ на Оливер Маринковски, „Прошетка низ наративните линии“ на Ангел Миов и „Оставете ги да зборуваат“ на Сабина Гузик, а забава нудеа и повеќе музички групи и диџеи…  Дебати, изложби, музички настани, перформанси, филмови, работилници од областа на културата и уметноста беа ...

Повеќе »

Ѕвездата на светската драменбејс сцена, британското хит-дуо СИГМА доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ!

17

Покрај Роџер Санчез, Голди, Даб Пистолс и Тој Долс, уште една високотиражна атракција од светската музичка сцена се приклучува во листата изведувачи кои ќе ја предводат програмата на шестото издание на Д ФЕСТИВАЛ. Од Англија на Д ФЕСТИВАЛ во Дојран доаѓа хит дуото СИГМА (Sigma), кое со самото појавување на сцената ги освои ...

Повеќе »

Иан Гилан и Македонската филхармонија ќе ги изведат песните на Дип прпл

Ian

Рок легендата Иан Гилан, еден од сигурно највпечатливите светски вокали на сите времиња доаѓа со уникатен концерт. Гилан ќе ги изведе песните на Дип прпл придружуван од бендот на Дон Ари и Македонската филхармонија, под диригентство на Стивен Бентли Клајн  на 5 ноември во ВИП арената. „Smoke On The Water“, ...

Повеќе »

Одбележување 155 години од издавањето на Зборникот на Миладиновци

braka-miladinovci-640x294

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга вечер ќе биде одбележан јубилејот „155 години од издавањето на Зборникот на браќата Миладиновци“. За значењето и вредноста на Зборникот ќе говори професорот Петар Аврамоски, а извадоци ќе читаат членови на драмското студио „Миладин“. На одбележувањето на јубилејот, со кој се прославува ...

Повеќе »

Одбележување на Денот на Охридското Езеро

????? - ?????

Со презентација на нуркачка опрема и опрема за спасување на води и планини денеска во Градскиот парк во Охрид општина Охрид  ќе го одбележи Денот на  Охридското Езеро –  21 јуни. Во рамки на одбележувањето ќе биде поставена и изложба на фотографии со мотиви од Охрид и охридскиот регион, а ...

Повеќе »

Започна 5тото издание на Watch Out филмски фестивал во Тетово

pres Watch Out

Единствениот од ваков вид филмски фестивал во регионот своето 5то издание го доживеа вчеравечер во Тетово. Годинава бројката на пријавени филмови од целиот свет е 270 од кои 27 ќе бидат проектирани до сабота кога е и затворањето на овој филмски фестивал. Според жирито на организаторот Центарот за Балканска соработка ...

Повеќе »

Вечерва во Прилеп изложба на Билјана Бинчев

bincev

Вечерва со почеток од 19 часот во ликовниот салон на Центарот за култура “Марко Цепенков” во Прилеп ќе биде отворена изложбата  на слики насловена “Емоции” од Билјана Бинчев. Ова е нов циклус на слики со кои уметницата Билјана Бинчев за првпат се претставува пред љубителите на ликовната уметност во родниот ...

Повеќе »

Од 2 април започнува обновата на опожарените конаци на “Трескавец”

treskavec-proekt za obnova

Српската фирма „Кото инженеринг“ од Белград која во декември минатата година на тендер меѓу 7 пријавени фирми беше избрана да ги обновува опожарените конаци на Трескавец, со работите ќе стартува на почетокот на следниот месец. Одржан е последниот подготвителен состанок, вели министерката за култура Елизабета Канческа-Милеска: – Фирмата која го ...

Повеќе »

Заврши јубилејниот 15-ти прилепски карневал „Прочка“

nagradena maska angelmen

И покрај лошото и студено време уште едно успешно јубилејно 15-тто издание на Меѓународниот карневал „Прочка“ во Прилеп  на кој годинава учествуваа над 1.500 групни маски од Македонија и од земјите од целиот Балкан, како и гости од Италија. По дефилеата на учесниците стручното жири кое го сочинуваа етнологот Ели ...

Повеќе »
Close