Последни вести

Во Велес свечено отворени 54. Рацинови средби

Во Велес – градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа во салата на новиот театар свечено беа отворени традиционалните 54. Рацинови средби. На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно ...

Повеќе »

Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќа свечено е отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На големата сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ традиционално прво на академик Митко Маџунков му беше врачена наградата за животно дело. Честитајќи му ја наградата, градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески истакна ...

Повеќе »

Кинотеката на Македонија одбива да ги прати во Шангај филмовите на Манчевски

Кинотеката на Македонија одбива да ги прати во Шангај филмските копии од филмовите на режисерот Милчо Манчевски за ретроспективата на најтрофејниот македонски режисер во Кина. Ова е прво сеопфатно претставување на македонски уметник во Азија воопшто, и тоа на покана на домаќините неповрзана со македонското министерство за култура.   „Ни најмалку ...

Повеќе »

Почнува „Војдан Чернодрински“- 12 претстави во официјална конкуренција

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, вечерва почнува 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Од 19.30 часот во ликовната галерија ќе биде отворена изложбата „Пејзажи на душата“ од Стефан Хаџи Николов, а потоа и на дела од ДЛУБ, за публиката да влезе во големата сала каде на академикот ...

Повеќе »

ДПМ: Да се преиспитаат содржините на лектирите во образовната програма

Друштвото на писателите на Македонија соопшти дека на претстојното редовно годишно собрание, закажано за 22 јуни, ќе покрене иницијатива за преиспитување на содржините на лектирата за основно и за средно образование. – ДПМ оценува дека содржините на лектирата што им се нуди на учениците во голем дел е застоена и ...

Повеќе »

Изложба „Пејзажни размислувања” во Музеј на град Скопје

Изложбата насловена „Пејзажни размислувања” ќе биде отворена денеска,во 19 часот во Музејот на град Скопје. Претставувајки графички решенија од 5 проекти за пејзажно уредување, авторите Катерина Деспот, Васка Сандева и Александар Џинго, преку 20 графички панели ја приближуваат на публиката, идејата за пејзажната уметност и дизајнерските можности кои таа ги ...

Повеќе »

Изложба на цртежи од Павле Кузмановски

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“, во четврток во 12 часот ќе биде отворена изложба на цртежи од Павле Кузмановски. Пред љубителите на уметноста, познатиот македонски сликар ќе презентира 30 цртежи, работени по мотиви од поетската книга „Устата на јавето“ од Раде Силјан. За најновите остварувања на македонски сликар ќе ...

Повеќе »

Денови на шведска храна во Македонија

Амбасадата на Шведска трета година по ред организира Денови на шведска храна. Мотото на манифестацијата, која ќе се одржува од денеска до 16 јуни, е Try Swedish!. Целта е македонската јавност да се запознае со вкусовите на шведската кулинарска култура. За време на деновите на шведска храна во Македонија ќе може да се пробааат ...

Повеќе »

Музиката на легендарните “Пинк флојд” со Филхармонијата во Градски парк

Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар го најавуваат 10. јубилејно издание на супер настанот “Види музика, слушни слика, добиј книга” кој ќе се одржи на 22 јуни (21 часот) под отворено небо во Градскиот парк во Скопје. Годинава, мултимедијалниот перформанс ќе биде посветен на една од најдобрите музички групи на ...

Повеќе »

Џузепе Рoтунo – дoбитник нa Злaтнa кaмерa 300 зa живoтнo делo

Итaлијaнскиoт кинемaтoгрaфер Џузепе Рoтунo (1923) е гoдинaшен дoбитник нa Злaтнa кaмерa 300 зa живoтнo делo, сooпшти нa прес-кoнференцијa ИФФК „Брaќa Мaнaки”. Рoтунo е рoдoнaчaлник нa пoвoениoт итaлијaнски филм кoј се нaдoврзувa нa итaлијaнскиoт неoреaлизaм. Тој имa снименo голем брoј aнтoлoгиски филмoви, a пoзнaт е пo тaндемскaтa сoрaбoткa сo режисерoт Федерикo ...

Повеќе »

Арт перформанс во Куманово

Во Уметничката галерија при Музејот во Куманово, вечерва ќе биде одржан голем мултимедијален настан. Осмислен е како музичко-концертен арт перформанс на кој ќе настапи групата „Обохтал“, потоа ќе има изведба на актерот Ивица Димитријевич со наслов „Проба“ и видео-презентација на Кристина Божурска. Настанот е организиран во соработка на Музејот од ...

Повеќе »

Промоција на нова книга на Ана Бунтеска

Промоција на новата книга на Ана Бунтеска „Да му се насмееш на животот“ започнува вечерва во 20 часот во кафулето „Сокаче“. Во својата книга, познатата македонска поетеса спојува една целина од двеста нови песни со нејзин препознатлив стил. Нејзините книги „Стави лајк на сопствениот живот“ и „Колку е потребно за ...

Повеќе »

Старата архитектура оживеа во детските ликовни творби

„Во изминатите години многу слушав за „Малиот битолски Монмартр“. Но оваа година првпат се укажа можност ние од Израел да учествуваме на манифестацијата. Тоа што го видов и тоа што го доживеав во изминатите седум дена овде во Битола, со зборови навистина не се опишува. Тоа беа моите најубави и ...

Повеќе »

„Севилскиот бербер“ во изведба на Српски народен театар во МОБ

На сцената на Македонската опера и балет, во сабота во 20 часот че биде изведена операта „Севилскиот бербер“ од Џакомо Росини со гостување на Српскиот народен театар од Нови Сад. Претставата ќе биде придружена од оркестарот и хорот на МОБ. Режијата е на Урсула Хорнер (Австрија) а диригент Крис Русман. Настапуваат Марјан ...

Повеќе »

Предавање за еднаквоста помеѓу жените и мажите

Францускиот институт во Скопје организира предавање и дебата на тема „Еднаквоста помеѓу жените и мажите според Советот на Европа“. Предавањето, што ќе се одржи во ЕУ Инфо центарот, ќе го одржи Ан Негр, експерт во Советот на Европа, доктор на науки и адвокатка. Како што соопшти Францускиот институт, воедно ќе ...

Повеќе »
Close