Последни вести

„Народна волја“, весникот на Македонците во Бугарија продолжува да се печати

narodna volja

Македонското меѓународно движење за човекови права продолжува да го поддржува излегувањето на весникот на Македонците во Бугарија, „Народна волја“. По тој повод и ова Здружение изрази благодарност до сите Македонци што се борат против неправдите во Бугарија, Грција, Албанија и другите балкански земји, и со гордост го истакнуваат своето македонско ...

Повеќе »

Почнуваат карневалските прослави во Струмица

kar 1

Осумдневните карневалски денови во Струмица почнуваат од денеска. Оваа манифестација која е единствена во Македонија, ќе биде отворена со детскиот маскенбал. Според очекувањата, денеска ќе бидат доделени наградите за најдобри литературни творби на тема карневал, а вечерва ќе се одржи традиционалниот „Концерт под маски“ во организација на  Основното музичко училиште ...

Повеќе »

Дискусија за феминизмот и проекција на филм во кино „Култура“

10013532_10208921854778835_1897163387_n1-550x320

Филмот „Без кров и закон“ вечерва бесплатно ќе се прикажува во кино „Култура“ во 19 часот. По проекцијата ќе се дискутира на тема „Женското лице на револуцијата“ со професорката Катерина Колозова, директорка на Институтот за општествени и хуманистички науки во Скопје. Филмската проекција проследена од дебата е во организација на ...

Повеќе »

Заврши целосната реконструкција на манастирскиот комплекс “Свето Пеображение” во прилепско Зрзе

zrze_3

По 2,5- годишни градежни зафати заврши целосната реконструкција на манастирскиот комплекс ,,Св. Преображение,, во Зрзе. Во изминатиот период реализирани се  зафати за ревитализација на монашкиот и изградба на владички конак, возобновена е иконописната работилница, обезбедени се услови за копаничарска дејност на монасите во едно од најубавите македонски светилишта и заштитен ...

Повеќе »

Објавена „Изневерено време“ од Милчо Мисоски

izneverenovreme

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави поетската збирка „Изневерено време“ од македонскиот поет Милчо Мисоски. Рецензент на книгата е писателот Тоде Илиевски. Збирката е трета поетска книга на Мисоски и се состои од 38 песни поместени во два циклуса „Замолкнати зборови“ и „Во центарот на зборот“. – Поет кој доаѓа со ...

Повеќе »

Во Кинотека ќе биде прикажан вториот дел од филмот „Мисијата на браќата Константин и Методиј“

braka-1

Денеска во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан вториот дел од словачкиот документарен филм „Мисијата на браќата Констатин и Методиј“. Покровител на прикажувањето на филмот е претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

Повеќе »

Милчо Манчевски доби Награда за кариера во Португалија

milcho-mancevski-630x442

Македонскиот режисер, Милчо Манчевски е добитник на Награда за кариера на меѓународниот филмски фестивал Фантаспорто во Порто, Португалија. Манчевски дојде во Порто од Њујорк за лично да ја прими наградата, а во негова чест на фестивалот се прикажа и ретроспектива со неговите филмови „Прашина”, „Сенки” и „Мајки”. Посебна почест Фантаспорто ...

Повеќе »

Бојан Велевски во Штип: Театарот два пати претесен (Фото)

12788361_10207015092470693_664910473_o

Вистинска еуфорија предизвика гостувањето на актерот и комичар, Бојан Велевски во Штип – се бараше карта повеќе, па наместо еден, Бојан одржа два настапи. Дождот не ги поколеба штипјани, така што салата на Театарот „Ацо Шопов“ беше исполнета до последното место. Актерот всушност, го презентираше најдобриот материјал од своето четиригодишно ...

Повеќе »

Во Каен, Франција од понеделник „Фотографското творештво на браќата Манаки во контекст на Првата светска војна“

foto Manaki _izlozba_francija

Со 101 фотографија од браќата Манаки репродуцирани со дигитализирање и обработка на стаклените плочи и негативи ќе бидат изложени во нејголемиот меморијален центар во Каен, Франција. Како што беше речено денеска на прес­конференција во Францускиот институт во Скопје, фотографиите датираат од периодот 1905 до  1936 година и прикажуваат дел од ...

Повеќе »

Концерт на МОБ по повод Денот на жената

phoca_thumb_l_mob_9_

По повод  Меѓународниот ден на жената, Осми март, Македонската опера и балет во вторник организира концерт насловен „За дамата… гала-вечер со кавалерите на МОБ“. – За концертот е подготвена специјална програма, составена од популарни арии и наполитански канцони кои ќе бидат изведени од „кавалерите-солисти“ на Македонската опера и балет – ...

Повеќе »

Презентација на 101 фотографија на браќа Манаки за изложбата во Каен

braka

Денеска во Скопје во Францускиот институт ќе бидат претставени 101 фотографија на браќата Манаки. Изложбата на фотографиите ќе се отвори в понеделник, 7 март во Меморијалниот дом во Каен, Нормандија, а ќе трае до септември 2016 година. На денешната презентација, според најавите, ќе говорат Лоранс Оер, Амбасадорка на Франција во ...

Повеќе »

Мартинка долга 17 километри од Гинис пристигна во Скопје

133056383-41562

Мартинка долга 17 километри, која е запишана во Гинисовата книга на рекорди, од денеска е изложена во еден од скопските трговски центри, како дел од меѓународната изложба на мартинки што ја организира Центарот за научно истражување на промоција на културата „Хаемус“ од Скопје во соработка со културни институции од Бугарија, ...

Повеќе »

„Во текстури“ – изложба на фотографии на Катја Штркова Кочовска

12733524_10207766009980606_2335634975486188117_n-702x336

„Во текстури” е насловот на изложбата на фотографии од Катја Штркова, која ќе биде отворена вечерва во 20 часот во галерискиот простор на НЛБ Тутунска банка. Проектот се состои од фотографии кои вклучуваат субјект и архитектура од еден град (вклучувајќи и екстериер и ентериер од одреден објект/и). Фотографиите се игра ...

Повеќе »

Драмскиот театар ќе добие нов објект

357651-dramskiot-teatar-kje-dobie-nov-objekt

“Новиот објект чија изградба треба да започне кон крајот на април, почеток на мај, ќе биде мултифункционален, ќе има две сали, од кои едната ќе биде голема, со капацитет од 397 седишта и помала сала, со околу 100 седишта. Вкупната површина на објектот кој ќе се гради на местото на ...

Повеќе »

„Дамата со камелии“ в четврток на сцената на МОБ

48DDAF1F27A54447A4093023C63FD425

В четврток во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Дамата со камелии“, на музика од Џузепе Верди. Настанот е со почеток во 20 часот. -Дамата со камелии е балетска продукција која наиде на одличен одзив кај публиката и беше оценета со позитивна критика. Својата премиера ја имаше ...

Повеќе »
Close