Куманово: Одложено рочиштето за убиството на малиот Алмир – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Куманово: Одложено рочиштето за убиството на малиот Алмир

Рочиштето против триесетгодишниот кумановец,  Бобан Илиќ кој е осомничен за убиството на четиригодишниот Алмир Алиу, денеска беше одложено бидејќи вештаците од  Клиниката за психијатрија поради обврски не можеле да присуствуваат на судењето, соопшти Основниот суд од Куманово.

Обвинетиот Илиќ на првото рочиште изјави дека не се чувствува виновен. На минатото рочиште сведочеше мајката на детето, но и братот на обвинетиот и неговата девојка. На првото рочиште беше разгледана и видео снимка од камерата на една од куќите лоцирана во близина на Здравствениот дом.

Осомничениот се товари дека на 25 јуни го прегазил четиригодишниот Алмир во близина на Здравствениот дом во Куманово по инцидентот што се случи на улицата „Борис Кидриќ“. За истиот настан против три други лица е поднесено обвинение за сторено кривично дело „насилство“. Станува збор за таткото на детето Седат Алиу, Сами Демири и Абдула Алиу.

Следното рочиште е закажано за 24 март годинава.

Би те интересирало и

Села треба да сведочи за насилството во Собранието

Пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците, Зијадин Села денеска во Кривичниот суд треба да ...

Иран: Во авионската несреќа загинале 65 лица, 66-тиот патник не стигнал на летот

Иранската државна новинска агенција ИРНА објави дека во авионската несреќа што се случи утрово загинале ...