Легендарен фудбалер на Динамо пронајден мртов во својата гаража – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Легендарен фудбалер на Динамо пронајден мртов во својата гаража

Хрватските медиуми, пренесоа дека легендарниот фудбалер на Динамо Загреб, Звездан Цветковиќ (57), утрово бил пронајден мртов во својата гаража.

Звездан Цветковиќ е роден во Карловац на 18.април 1960 година, а најголем дел од кариерата минал во Динамо Загреб, во периодот од 1982 до 1987 година осиграл девет натпревари за репрезентацијата на поранешна Југославија.

Тој е дел од легендарната генерација на Динамо која во 1982 година ја освои шамионската титула во Југославија. За Динамо одиграл 194 натпревари, постигнал 12 голови.

Кариерата, поради тешка повреда, ја завршил во дресот на Валдорф Манхајм. По завршувањето на кариерата работел како тренер во Динамо, Сопот и Борац од Бања Лука.

„Со длабока тага известуваме дека почина легендарниот фудбалер на Динамо Звездан Цветковиќи еден од најдобрите играчи од незаборавната генерација која во 1982 година ја освои титулата во првенството на Југославија“, објави Динамо Загреб.

Причината за смртта не е позната, но како што пренесува порталот „24sata.hr“, станува збор за природна смрт.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Мурињо ги критикува играчите на Јунајтед: Исплашени се, немаат самодоверба и класа

Некои фудбалери на Манчестер Јунајтед беа исплашени за време на натпреварот од ФА Купот против ...

Крчмаревиќ ќе го наследи Бубања на клупата на Победа

Црногорскиот стратег Славољуб Бубања повеќе не е тренер на Победа. По денешниот состанок со клупското ...