Лесна хроно чорба со тиквичка – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Лесна хроно чорба со тиквичка

Оваа чорба е идеална комбинација за хроно вечера. Се подготвува брзо и лесно. Не одзема на време, а додава на интересен вкус во хроно менито.

Потребни состојки

-1 тиквичка со средна големина

-300 ml вода

-2 белки

-Сол

-Бибер

Начин на подговка

Тиквичката излупете ја и исечкајте ја на коцки. Ставете ја во тенџере и оставете да се вари прелиена со вода. Додадете зачини по вкус. Кога ќе се сварат тиквичките, извадете ги, а откако ќе ги исцедите, ставете ги во блендер. Потоа изблендираната смеса вратете ја во водата во која се вареа тиквичките. Кога ќе почне да врие, полека додавајте ги белките и мешајте додека го правите тоа. Оставете да проврие неколку минути.

Би те интересирало и

Брачна двојка од Франција на суд поради името на нивното бебе

Имињата на децата честопати предизвикуваат сериозни расправии кога родителите, сакајќи да бидат оригинални, ќе отидат ...

Утринска навика која освежува и подмладува

Многумина не можат да го почнат денот без шолја црно кафе. Овој напиток за многумина ...