Лестер го купува капитенот на Севилја – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Лестер го купува капитенот на Севилја

Шампионот на Англија од пред две сезони Лестер Сити испрати понуда до Севилја за капитенот на оваа екипа Висенте Ибора. Клубот од Андалузија најверојатни ќе прифати 14 милиони евра за аргентинскиот интернационалец кој има 29 години.

Ибора во претходните четири сезони постигна 30 гола на 170 натпревари и трипати ја освои Лига Европа со тимот на Севилја. „Лисиците“ во него гледаат идеална замена за Канте, кој минатото лето си замина во Челзи, а клубот не го замени со квалитетен фудбалер.

Менаџерот Шекспир смета дека Ибора и неговото интернационално искуство ќе бидат добредојдени во новата премиерлигашка сезона.

Би те интересирало и

Откриени тајни документи: Барса на Нејмар заработила само 17 милиони евра

Барселона за продажбата на Нејмар заработила помалку од она што јавноста го мисли. Имено, Барселона ...

Конте: Мурињо е мал човек и секогаш ќе биде

Конфликтот меѓу португалскиот и италијанскиот фудбалски експерт почна уште во октомври 2016 година, а кон ...