Летна и лесна кус-кус салата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Летна и лесна кус-кус салата

Кус кусот е може да биде одлична варијанта во комбинација со салата, како прилог, но и како главно јадење. Мерките за оваа летна и лесна салата, во случајов се предвидени за 2 порции, а времето на подговка е само 15 минути.

Потребни состојки за салата

2 шолји вода

2 тиквички

2 краставици

4 ливчиња босилек

Потребни состојки за сос

2 лажици лимонов сок

2 мали лажици сенф

1 исечкан лук или кромид

1 лажица масиново масло

8 лажици вода

Начин на подготовка

Загрејте ја водата со еден прстофат сол во неа. Тиквичките прво пресечете ги на половина, а потоа исечкајте ги во форма на полумесечинки. Варете ги 3-4 минути, а потоа оставете да се изладат. Водата во која се правеле тиквичките прелијте ја преку кус кусот, промешајте, а потоа оставете со капак да стои само 5 минути. Откако ќе го отворите капакот дбро измешајте и оставете да се излади.

Краставиците  излупете ги и преполовете ги по должина. Извадете ги семките со помош на лажица, а потоа исечкајте ги  краставицате. На крајот измешајте ги сите планирани состојки заедно и ставете го подготвениот прелив.

Би те интересирало и

Секојдневни навики кои додаваат килограми

Ако избегнувате брза храна, слатки и редовно вежбате, но никако да симнете неколку проблематични килограми, ...

По 35 години забрана, ќе има кино проекции во Саудиска Арабија

По 35 години забрана на кината, во Саудиска Арабија започнаа проекции на анимирани филмови. Првите постојани кино-сали ...