Ле Пен се откажува од идејата за излез на Франција од ЕУ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ле Пен се откажува од идејата за излез на Франција од ЕУ

Лидерката на француската партија на екстремната десница Национален фронт, Марин Ле Пен, се откажува од идејата Франција да излезе од Европска унија, изјави главниот економски стратег на партијата Бернар Моно.

Ле Пен во петокот изјави дека нејзината партија почнала со разгледување на својот антиевропски став по минатомесечните парламентарни избори.

– Нема да има Фрегзит. Зедовме предвид тоа што ни го кажа францускиот народ – посочи Моно за британскиот весник „Телеграф“. Тој додаде дека смета оти еврото не е технички вредно, но оти нема смисла тврдоглаво да се инсистира.

– Од сега нашата политика ќе биде да преговараме за договорите со ЕУ, кои би ни дале поголема контрола над буџетот и банкарските прописи – истакна Моно.

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...