Ликот на Ибрахимовиќ на банкнотата од 1.000 круни – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ликот на Ибрахимовиќ на банкнотата од 1.000 круни

Златан Ибрахимовиќ доби невообичаено признание во Шведска. Имено, неговиот лик е ставен на банкнотата од 1.000 круни (104 евра).

„Вие го имате Бенџамин Френклин, а ние го имаме мене“, порачал во свој стил Ибрахимовиќ преку социјалната мрежа „Инстаграм“.

Наскоро пред стадионот во Малем ќе биде поставен спонемик на Златан Ибрахимовиќ, со што Швеѓаните ќе му се заблагодарат за сè што направил играјќи во националниот тим. Ибрахимовиќ 15 години го носеше репрезентативниот дрес (2001-2016), одигра 116 натпревари и постигна 62 гола.

Во моментот тој се рехабилитира од повредата што ја доби во финишот на минатата сезона.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

У19: Македонија поразена од Унгарија

Репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 години денеска доживеа пораз од Унгарија со 3:4 ...

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...