Ликот на Ибрахимовиќ на банкнотата од 1.000 круни

Златан Ибрахимовиќ доби невообичаено признание во Шведска. Имено, неговиот лик е ставен на банкнотата од 1.000 круни (104 евра).

„Вие го имате Бенџамин Френклин, а ние го имаме мене“, порачал во свој стил Ибрахимовиќ преку социјалната мрежа „Инстаграм“.

Наскоро пред стадионот во Малем ќе биде поставен спонемик на Златан Ибрахимовиќ, со што Швеѓаните ќе му се заблагодарат за сè што направил играјќи во националниот тим. Ибрахимовиќ 15 години го носеше репрезентативниот дрес (2001-2016), одигра 116 натпревари и постигна 62 гола.

Во моментот тој се рехабилитира од повредата што ја доби во финишот на минатата сезона.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Арсенал се „извлече“ на „Сент Мери“, Жиру донесе бод во 88. минута

Арсенал беше на прагот на пораз на „Сент Мери“, но во финишот од средбата гол ...

ФИФА: Во првите 24 часа преку милион барања за влезници на СП 2018 во Русија

Во првите 24 часа од почетокот на вториот круг продажба на влезници за СП 2018 ...