Локализиран шумскиот пожар во струшко – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Локализиран шумскиот пожар во струшко

Големиот шумски пожар, кој избувна вчера попладне во планинскиот превој меѓу струшките села Делогожда и Поум, е локализиран.

Од Службата за информирање на Владата соопштија дека од утринава пожарот ќе се гаси и од воздух со авиони, коишто синоќа не можеле да полетаат поради стандардните процедури коишто не предвидуваат летање во ноќни услови.

Пожарот над селото Делогожда во струшката пожарна бил пријавен вчера околу 15 часот, а зафати борова шума и багрем.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...