Локални избори 2017 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Локални избори 2017

Денеска се прегласува во Чаир

Во избирачкото место 2901 во општина Чаир денеска повторно се гласа за градоначалник. По вториот круг од локалните избори, одржани на 29 октомври, политичките партии поднесоа 16 тужби, Управниот суд отфрли 15 од нив, и ја прифати тужбата за ова избирачко место каде што се запишани 719 избирачи. Разликата во ...

Повеќе »

Утре ќе се прегласува на едно избирачко место во Чаир

Во општина Чаир во избирачкото место 2901 утре ќе биде повторено гласањето од вториот круг на Локалните избори што се одржа на 29 октомври. На ова избирачко место вкупно се запишани 719 избирачи. Управниот суд, по жалбата на БЕСА, донесе одлука за повторување на гласањето на ова избирачко место. Разликата ...

Повеќе »

Тече рокот за жалби до Управниот суд по одбивањето на приговорите од ДИК

Државната изборна комисија ги одби сите приговори за вториот круг од локалните избори, а против одлуката на ДИК, подносителите на листите имаат можност да достават тужба до Управниот суд во рок од 24 часа од приемот на решението. Управниот суд е должен по жалбата да донесе одлука во рок од 48 ...

Повеќе »

Поднесени стотина приговори за вториот круг од локалните избори

Алијансатана на Албанците, БЕСА и НДМ поднесоа приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори што се одржаа во неделата. Според информациите од ДИК, во рокот кој истече во два часот по полноќ, Алијансата на Албанците поднесе 13 приговори за Струга, Беса поднесе вкупно 89 приговори ...

Повеќе »

ОБСЕ/ОДИХР со првична оценка за вториот круг од локалните избори

Набљудувачката мисија на канцеларијата за демократски институции и човекови права (ОДИХР) на ОБСЕ, денеска на прес-конференција во Скопје ќе ги претстават првичните постизборни наоди и заклучоци од вториот круг од Локалните избори. Првичните наоди и заклучоци ќе ги претстави амбасадорката Одри Гловер, шефица на набљудувачката мисија на ОДИХР. Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР е ...

Повеќе »

СДСМ ќе раководи со Скопје и 56 општини, ВМРО-ДПМНЕ со пет, ДУИ со 10, Алијансата со три

СДСМ, според резултатите по двата круга од локалните избори, ќе раководи со Скопје и 56 општини, ВМРО-ДПМНЕ во пет, ДУИ во 10, Алијансата за Албанците во три, Беса, ДПА и ДПТ во по една, а кандидати предложени од група избирачи во три општини. Освен во Скопје, СДСМ и коалицијата во ...

Повеќе »

Чичаковски: Имавме мирни, демократски и фер избори согласно Уставот

Државната изборна комисија ги спроведе локалните избори во согласност со Уставот, Изборниот законик и позитивните прописи. Денеска имавме мирни, демократски и фер избори во кои граѓаните можеа слободно да го искористат своето избирачко право, оцени претседателот на ДИК Александар Чичаковски. ДИК при спроведувањето на овие, но и на сите претходни ...

Повеќе »

Над 56 илјади неважечки ливчиња на локалните избори

И во вториот круг на локалните избори во земјава се утврдени голем број неважечки ливчиња. Според податоците на ДИК, вкупниот број на неважечки гласачки ливчиња во вториот круг е 12.282. Во првиот круг на локалните избори ДИК утврди дека 44.481 од гласачките ливчиња се неважечки. Бројот на неважечки ливчиња е поголем ...

Повеќе »

Локални Избори: Втор круг – лајв блог

Повеќе »

Заев и Ахмети констатираа дека договорот за нивна меѓусебна подршка се исполнува во целост

Заев и Ахмети по средбата одржана во еден млечен ресторан во Тетово, констатираа дека сите точки од нивниот договор за меѓусебна подршка се исполнети, и најважно е како што рекоа, е дека тој договор е на принципиелни основи, и е создаден пред да започне целиот изборен процес, за разлика од ...

Повеќе »

Митко Јанчев демантира дека бил приведен во полиција синоќа во Кавадарци

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Кавадарци, Митко Јанчев ја демантира информацијата која синоќа ја објавија некои домашни медиуми, а која се однесува на негово приведување во кавадаречката полициска станица. Имено, приведен бил негов близок соработник за кој наводно имало сомневање дека вршел поткуп на гласачи, а за кој ...

Повеќе »

Од полноќ изборен молк – в недела прегласување

На полноќ завршува изборната кампања за вториот круг од Локалните избори и почнува молкот пред гласањето во недела. Гласањето в недела, на 29 октомври, почнува во седум и ќе трае до 19 часот. Локалните избори ќе се спроведат во 35 општини на 1.517 избирачки места каде право на глас имаат ...

Повеќе »

ДИК го дистрибуира избирачкиот материјал до ОИК

Државната изборна комисија (ДИК) денеска почна со дистрибуција и примопредавање на доверливиот избирачки материјал до општинските изборни комисии (ОИК) за вториот круг од локалните избори што ќе се одржи во недела. Согласно изборниот роковник, ДИК избирачкиот материјал го предава до ОИК најдоцна во рок од 72 часа пред денот на ...

Повеќе »

Шилегов ја презеде градоначалничката функција од Трајановски

Петре Шилегов од СДСМ и официјално седна на градоначалничката фотелја во Град Скопје. Тој денеска ја презеде функцијата од досегашниот градоначалник Коце Трајановски, кој претходно два пати ја доби довербата од граѓаните. Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Димче Балевски од „Спас за Валандово“ седнува на советничко столче

Еден од најгласните активисти во граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“, Димче Балевски отсега во борбата против изградбата на рудници ќе настапува од позиција на советник. Неговото советничко место е едно од деветнаесетте кои во првиот круг од локалните избори успеа да ги обезбеди партијата ДОМ. Целата вест може да ја ...

Повеќе »