Мажот што налета на пешаци на Тајмс Сквер тврди дека „слуша гласови“

Мажот што во четвртокот со автомобил со голема брзина налета на пешаци на Тајмс Сквер, при што едно лице загина, тврди дека „слуша гласови“, соопшти во петок еден полициски претставник.

Полицијата го уапси 26 годишниот Ричард Рохас веднаш по вчерашниот инцидент во кој 23 лица беа повредени.

Уапсениот тврди дека слуша гласови и помислил дека ќе умре, рекле анонимни полициски извори за агенцијата АП.

Полицијата претходно соопшти оти не смета дека инцидентот има некаква врска со тероризам.

Автомобилот на Рохас запре на две тркала потпрен на улична светилка и челична ограда, поставена да спречи излетување на возилата на тротоар.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Ердоган до САД: Можеби имате многу оружје и авиони, но тоа не значи дека сте моќни и силни

Одлуката на американскиот претседател од 6 декември со која тој игнорирајќи го меѓународното право го ...

Агент на ФБИ сменет поради порака против Трамп

Агентот на ФБИ, Питер Стрзок кој учевствуваше во истрага за претседателската кампања на Доналд Трамп ...