Македонија ги доби првите национални шампиони во уметничко лизгање – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Македонија ги доби првите национални шампиони во уметничко лизгање

На Првиот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање што на 24 и 25 февруари се одржа во Скопје, Република Македонија ги доби првите национални шампиони  во категорите  Сениорки – Нина Стрезовска, Јуниорки – Георгина Стефановска, Младинки – Јана Куковска и Младинци – Јан Стојановски. Второ и трето место во категоријата Младинки освоија Ангела Прилепчанска и Лариса Богатиновска, соопшти денеска Федерацијата на лизгачки спортови на Македонија.

– Федерацијата им го честита успехот на сите натпреварувачи и продолжува со својата заложба за промоција и развој на уметничкото лизгање во Македонија. Голема благодарност за несебичната поддршка до Македонскиот Олимписки Комитет и до сите помагатели на овој настан и на уметничкото лизгање – се вели во соопштението од Федерацијата.

Натпреварот што во организација на Федерацијата за лизгачки спортови на Македонија се одржа на ВИП лизгалиштето во СЦ „Борис Трајковски“ е прв натпревар во уметничко лизгање во историјата на Македонија. Тој покрај национален имаше и меѓународен карактер.

На натпреварот се претставија 62 натпреварувачи од земјата и од странство во повеќе категории: 1. Сениорки, Јуниорки и Младинки/ци – категории во кои се прогласуваат и државни прваци, согласно меѓународните стандарди, и 2. Кадетки Б, Кадетки Ц, Интерпретации А, Б и Ц (категории за деца до 10 години и интерпретативни категории).

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...