Македонија одигра нерешено на гостувањето во Италија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Македонија одигра нерешено на гостувањето во Италија

Македонската фудбалска репрезентација освои бод на вечерашното гостување во Торино кај Италија играјќи нерешено 1:1 во квалификациите за Светското првенство 2018.

Иако домаќинот важеше за апсолутен фаворит, избраниците на селекторот Игор Ангеловски уште еднаш покажаа дека можат рамноправно да се „носат“ со Италијанците и за разлика од дуелот во Скопје кога немаа среќа, овој пат сосема заслужено стигнаа до реми.

Италија поведе во финишот на првото полувреме со голот на Џорџо Киелини (40. минута), изедначи „резервистот“ Александар Трајковски во 77. минута по асистенција на Горан Пандев.

Овој резултат е еден од најголемите во историјата на македонскиот репрезентативен фудбал, по нерешените исходи со Белгија во Брисел (1:1), Англија на гости (2:2) и Холандија на гости (0:0) и дома (2:2), како и победата над Република Ирска во Скопје со 3:2.

На другите две средби од 9.коло во Г-групата:
Шпанија – Албанија 3:0 и
Лихтенштајн – Израел 1:1.

Табела: Шпанија 25 бода, Италија 20, Албанија 13, Израел 12, Македонија 8, Лихтенштајн 0.  Шпанија избори пласман на Мундијалот, Италија ќе игра во баражот.

Во последното коло Македонија на 9. октомври во Струмица го пречекува Лихтенштајн.

Би те интересирало и

У19: Македонија поразена од Унгарија

Репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 години денеска доживеа пораз од Унгарија со 3:4 ...

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...