Последни вести

Бугарска поддршка за отстранување на условената ЕУ препорака

Поддршката од Бугарија за зачленување на Македонија во ЕУ и НАТО е силна, и во таа смисла, пред се, со помош од Софија, ќе се отстрани условената препорака за почеток на преговорите за членство, во рамките на претстојното шестмесечно претседавање на Бугарија со ЕУ, кое ќе започне од јануари следната ...

Повеќе »

„Диферњуз“: Македонија ќе влезе во НАТО на 12 јули, следната година

На 11-12 јули 2018 година, Македонија ќе влезе во НАТО. Ова го пишува грчкиот портал „Диферњуз“ и наведува дека постои јасна програма за решавање на спорот со името на Република Македонија, меѓу властите во Скопје и Атина. Порталот се повикува на дипломатски извори, кои прецизираат дека првично властите во Скопје ...

Повеќе »

ЗНМ испрати претставка до МВР за приведувањето на новинари во Врховниот суд

Здружението на новинари на Македонија завчера испрати претставка до Одделот за внатрешна контрола при МВР за приведувањето на новинарите Махмути и Ука, кои минатата недела беа бесправно задржани неколку часа во полициската станица „Кисела вода“, поради наводно снимање на судскиот совет за време на изрекување на пресудата за случајот „Диво ...

Повеќе »

Новиот претседател на кривичниот суд со поскромен имотен лист

Новоизбраниот претседател на кривичен во имотниот лист на Државната комисија за спречување на корупцијата пријавил автомобил „мицубиши лансер“ од 14 илјади евра, заем од 14 илјади евра и кредит од 3.000 евра. На име на сопругата пријавил платежна картичка. За разлика од неговиот претходник Владимир Панчевски, кој пријавил дека поседува ...

Повеќе »

„Бомбите“ за „мерцедесот“ ќе се слушаат во судницата против Груевски и Јанкулоска

Аепелацискиот суд донесе одлука прислушуваните разговори да бидат слушани во судница на судењето за предметот „Тенк“, во кој се обвинети поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и поранешниот премиер Никола Груевски. Исто како и во претходните предмети, Апелација пресече „бомбите“ да бидат доказ и за случајот за „мерцедесот“ од ...

Повеќе »

Иван Џолев е новиот претседател на кривичен суд

Со 11 гласа „за“ и 2 „против“ Судскиот совет го избра Иван Џолев за претседател на Основниот суд Скопје 1. Џолев има 8 години и 11 месеци стаж како судија. Претходно Судскиот совет констатира дека судијката Оља Ристова ја повлекла кандидатурата од 7-те кандидати за претседател на кривичниот суд. Според бодовите, најдоброрангиран беше поранешниот претседател ...

Повеќе »

Дураки и Макрадули на средба со градоначалниците поради загадувањето

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки и заменик министерот Јани Макрадули денеска ќе одржат состанок за координирање и усогласување на активностите за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух со градоначалникот на Скопје и градоначалниците на општините од Скопскиот плански регион. На состанокот, како што информираат од Министерството ...

Повеќе »

Денеска пресуда за Грујевски и шесте службенички во УБК обвинети во „Тврдина 2“

Основен суд Скопје 1 денес треба да ја објави одлуката за случајот „Твдрина 2“ во кој на поранешниот разузнавач Горан Грујевски и на уште шест службенички во УБК им се суди за уништување и палење на службени документи. Обвинителката Ленче Ристоска во завршен збор вчера од судот побара да му ...

Повеќе »

Без струја делови од Центар, Кисела Вода, Карпош, Гази Баба и Чучер-Сандево

Електрична енергија поради технички зафати утре нема да имаат дел од општините Центар, Кисела Вода, Карпош, Гази Баба и Чучер-Сандево. Како што соопшти РЦУК, од 08:30 до 12:30 часот без струја ќе останат корисниците од дел од булеварот „Партизански одреди“, меѓу булеварот „8 Септември“ и улицата „Франклин Рузвелт“ и корисниците ...

Повеќе »

Сообраќајот низ Македонија

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ:На 08.11.2017 година од 09,10 часот на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка кај м.в.„Просечник“ пред с.Псача, сообраќајот се одвива наизменично. НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: На 08.11.2017 година од 08,40 часот на регионалниот пат Валандово- Марвинци, во атар на с.Брајковци.сообраќајот е нормализиран. НАЈАВА: На граничните премини со Грција најавен е можен штрајк за 09.11.2017(ЧЕТВРТОК). Истиот ...

Повеќе »

Облачно со повремен дожд

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, на места пообилни, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Кон крајот на денот од запад облачноста ќе се намалува. Температурата ќе се движи од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде облачно со ...

Повеќе »

Судскиот совет ќе избира претседател на кривичниот суд

Судскиот совет на денешната седница треба да избере претседател на Основниот суд Скопје 1, на што ќе претходи усвојување на конечната ранг-листа на кандидати за оваа функција. Членовите на Судскиот совет претходно ќе ја разгледаат оставката в.д. претседателот на скопскиот кривичен суд, Стојанче Рибарев, кој ја поднесе на 25 октомври ...

Повеќе »

Вработените во Фени индустри за утре најавија протест пред банките, кои побараа стечај

Со нервоза, свирежи и револт – вака вработените во Фени индустри денеска го пречекаа стечајниот управник, Мирослав Анастасиевски. Заедно со него беше и директорот на комбинатот, Никола Ризов. Тие половина час чекаа да влезат во службените простории на фабриката. Сепак, подоцна работниците одлучија да им овозможат да влезат во службената ...

Повеќе »

Жителите на Чифлик протестираа против изградба на хидроцентрала во селото

Жителите на демиркапијското село Чифлик се противат на изградбата на хидроцентрала во селото на реката Дошница. Според нив, изградбата била економски неоправдана, а на штета на селото, со бројни нерегуларности, и може да предизвика еколошка катастрофа со уништување на природните извори на вода кои и сега се користат за пиење. ...

Повеќе »

Со мерна станица конструирана во УГД ќе се мери квалитетот на воздухот во Штип

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип конструира мерна станица, којашто ќе го мери квалитетот на воздухот  во Штип. Во соработка со локалната самоуправа ќе се утврди најсоодветното место каде што ќе се постави мерната станица, а граѓаните преку софтверско решение ќе може во секој момент на интернет да ги следат моменталните ...

Повеќе »