Македонија – Page 2 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Централен регистар: Прием на годишни сметки и извештаи ќе се врши и в сабота

Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување годишни сметки дека прием на годишни сметки и финансиски извештаи за минатата година ќе се врши и в сабота, на 24.02.2018 година, од 8:00 до 16:00 часот во сите градови освен во Кратово, Крушево и Демир Хисар. „На 26.02.2018, ...

Повеќе »

Иванов ја посети Железната црква во Истанбул

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов кој е во официјална посета на Турција, вчера ја посети уникатната бугарска Железна црква Св.Стефан, која се наоѓа на брегот на Златниот рог во Истанбул. БТА пренесува дека ова е прва посета на странски државник откако по реставрирањето црквата беше пуштена во употреба на ...

Повеќе »

Претседателот Иванов со сопругата ќе се сретнат со Ердоган во Турција

Претседателот на Република Македонија,  Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, г-ѓа Маја Иванова, од денеска престојува во посета на Република Турција.   Претседателот Иванов во Анкара ќе биде примен со највисоки државни и воени почести и ќе оствари билатерална средба со претседателот на Република Турција, г. Реџеп Таип Ердоган и со ...

Повеќе »

Најавена блокада на патот од Кавадарци кон мотел Дреново

Здружението на транспортери и кипери „Кипер“ од Кавадарци за денеска од 10 до 12 часот најави блокада на едната сообраќајна лента на регионалниот пат од Кавадарци кон мотел „Дреново“, информираат од СВР Велес. Причина за блокадата  се неисплатени побарувања на членовите на здружението од комбинатот ФЕНИ индустри за пренос на руда во вредност од околу ...

Повеќе »

Денеска започнува судењето против Ивона Талевска за затајување данок

Во кривичниот суд денеска треба да почне судењето за новинарката Ивона Талевска во предметот на СЈО познат како „Тифани“. Името на предметот е од познатиот луксузен бренд за долна облека „Тифани“. СЈО ја обвини Талевска дека затајувала данок. Според обвинението, Ивона Талевска како сопственик и управител на „Смарт центар“ ДООЕЛ ...

Повеќе »

БЕСА на конгрес го избра Африм Гаши за претседател на движењето

Крилото на БЕСА во чиј состав има претежно делегати од Скопје, подржано од пратеникот од Тетово Неџбедин Кахремани на конгрес кој го одржаа во Тетово, го избраа Африм Гаши за претседател на БЕСА. За ова крило вчерашниот конгрес е единствено легитимен. Африм Гаши истакна дека тој на вчерашниот конгрес е ...

Повеќе »

Пренасочување на сообраќајот на патот Радовиш-Штип поради снимање на филм

Од 07:00 часот утринава, поради снимање на филм, сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип, на 4 километри се пренасочува десно, кон Републичка сообраќајна полиција за влез во Штип, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта се одвивa без забрани, застои и ограничувања по претежно суви коловози, освен на ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со слаб до умерен ветер

Времето денека претежно облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Преку ноќта ќе има локални врнежи од дожд, на планините снег. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 13 степени. Во Скопје, претежно облачно со слаб југоисточен ветер. Во ноќните часови ќе има повремен дожд. Максималната ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Автобуската станица нема да го заживее ГТЦ

  Наместо нови асфатлирани улици, нови паркови и зелени површини, наместо нови водоводи и канализации градоначалникот Петре Шилегов срамно се фали со тоа што пуштил во употреба простор кој ќе биде автобуска станица во ГТЦ – реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на веста дека од денеска автобусот со број 50 повторно застанува во ...

Повеќе »

УНИЦЕФ: Институциите не можат да обезбедат заштита на децата од повреда

Случајот со злоупотребата на малолетното девојче од јавната установа за деца со воспитни и социјални проблеми „25 Мај“ е показател дека институционалната грижа  не може да обезбеди соодветна заштита на децата од повреда. Решение треба да се бара во трансформирање на овие институции и згрижување на децата во семејна средина како ...

Повеќе »

Од денеска автобусот со број 50 повторно ќе застанува во ГТЦ

Автобуската станица во Градскиот трговски центар од денеска повторно ќе почне да функционира. Тука ќе застанува автобусот со број 50, кој сообраќа од Хиподром до Клиничкиот центар. „Сега ја враќаме автобуската станица за број 50, наместо спроти Културниот – информативен центар ќе поминува низ ГТЦ. Тоа важи само за автобусот со број ...

Повеќе »

Димитров за БНТ1: Македонија и Бугарија заедно да работат за подобра иднина

Македонија и Бугарија не може да ја сменат историјата, но можат заеднички да работат за подобра иднина  – нагласува министерот за надворешни работи, Никола Димитров во интервју за емисијата Панорама, што се емитуваше синоќа на бугарската телевизија БНТ1. Според него, важно е за историјата да разговараат историчарите, а работата на политичкото ...

Повеќе »

Кочанската семејна трагедија прв фемицид во 2018 година

Вчерашното убиство на сопругата со нож и чекан од 54-годишниот сопруг, кое се случи во раните утрински часови во Кочани, е прв случај на фемицид во 2018 година – сметаат експертите, пренесува МИА. Според Благица Кирова од невладината организација „ЕХО“ од Штип, која работи со жртви на семејно насилство, вчерашната ...

Повеќе »

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На заедничката прес-конференција по средбата, Иванов рече дека по потпишаниот Договор за добрососедство кој многу ќе придонесе за развој на севкупната билатерална ...

Повеќе »

Суспендиран водичот кој ја водеше групата планинари кога загинаа Калина и Александар

Федерацијата на планинарски спортови го суспендираше водичот на групата која изминатиот викенд се искачуваше на планината Ниџе кога двајца македонски планинари загинаа. Водичот Зоран Костадинов е суспендиран пред се’ од морални причини, потврдуваат од Федерацијата на планинарски спортови – пренесува МИА. Во извештајот и анализата за искачувањето на Кајмакчалан се ...

Повеќе »