Македонија – Page 247 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Фото: Работна средба на претставниците на ДУИ и Коѕиас

Грчкото Министерство за надворешни работи на Тивтер објави фотографија од работната средба на грчкиот министерот Никос Коѕиас со претставниците на ДУИ – Али Ахмети, Артан Груби и Фатмир Бесими. Според најавите, следува работен ручек. Грчките медиуми го следат настанот потсетувајќи дека македонскиот шеф на дипломатијата, Никола Поповски беше во посета ...

Повеќе »

Денеска се прославува Пресветата Божја Мајка, втор ден Божик

На вториот ден од Божик христијанската Црква ѝ оддава слава на Пресветата Божја Мајка, којашто го роди Господ и Спасителот наш Исус Христос. Ова празнување се нарекува Нејзин собор затоа што на тој ден се собираат сите верни за да ја прослават Нејзе, која е Богородица. Тогаш се служи торжествено, ...

Повеќе »

Комесарот Хан во Скопје го чекаат големи главоболки

Дали до овој момент се исполнети условите кои гарантираат дека Македонија на 24-ти април ќе има фер и регуларни избори? Ова е прашањето што Дојче веле им го постави на четирите партии, потписнички на Договорот од 2 јуни/15 јули. Според одговорите што ги добивме од партиите, извесно е дека Хан ...

Повеќе »

Магла на патниот правец Катланово – Велес

Поради појава на магла, видливоста на патниот правец Катланово – Велес е намалена до 50 метри. Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и по влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои ...

Повеќе »

16 лица повредени во 24 сообраќајни несреќи во Скопје

Во текот на изминатите три дена на подрачјето на Град Скопје од страна на сообраќајната полиција извршен е увид на вкупно 24 сообраќајни незгоди. На 5. јануари, вторник, сообраќајната полиција извршила увид на вкупно 14 сообраќајни незгоди. Од нив, осум се со последица материјална штета и шест се со последица ...

Повеќе »

Седници на седум собраниски комисии: за пратениците прв работен ден во 2016

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска го имаат првиот работен ден во 2016 година. Како подготовка за сесијата на Парламентот закажана за в понеделник, денеска седници ќе одржат седум комисии. Ќе заседаваат комисиите за здравство, за економски прашања, за прашања на изборите и именувањата, за труд и социјална политика, ...

Повеќе »

Ахмети на средба со Коѕијас во Атина

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска во Атина ќе оствари средба со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас. Од ДУИ соопштија дека Ахмети и Коѕиас ќе разменат мислења и идеи за добрососедските односи, отворените прашања меѓу двете земји и евроатлантските интеграции на Македонија. Ахмети ќе биде придружуван од пратеникот ...

Повеќе »

Поликлиниката Битпазар без струја

Денеска од 9 до 14:30 без струја ќе останат корисниците од реонот на Саат Кула и Поликлиника Битпазар. Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје соопшти дека прекинот со електрична енергија е поради технички зафати во електро – системот.

Повеќе »

Министерот Изаири во посета на општина Желино

Mинистерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири ќе ја посети општина Желино при што ќе оствари состанок со градоначалникот Фатмир Изаири. Посетата е дел од активностите за продлабочување на соработката со локалните самоуправи во заштитата на животната средина.

Повеќе »

Денеска променливо облачно време, викендов повеќе сонце

Денеска не’ очекува променливо облачно време, а температурите низ земјата ќе се движат во интервалот од минус 6 до 12 целзиусови степени. Во Скопје температурите ќе се движат од минус 4 до 6 степени. Во следниве два дена ќе има повеќе сонце. Од недела ќе преовладува променливо облачно време со ...

Повеќе »

Денес православните христијани го слават Божиќ

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм Свети Климент Охридскиво Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија. По повод Божик, Архиепископот охридски и македонски ...

Повеќе »

Честитка од Зоран Заев за Бадник и Божик

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за големите христијански празници Бадник и Рождество Христово, Божик, во свое име и во име на партијата, упати честитка до сите граѓани кои ги чествуваат, до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан и до членовите на Синодот, ...

Повеќе »

Милошовски, Коневски и Мехмети стануваат нотари?

На 25 декември годинава, писмениот дел од нотарскиот испит го положиле лицата Антонио Милошовски, Ивица Коневски и Ермира Мехмети – пренесе порталот Плусинфо. Ова може да се види од следниот документ на Министерството за правда: Еве го покрупно делот од списокот каде се наведени трите познати имиња: Сепак, Плусинфо нема ...

Повеќе »

Маглата ја намалува видливоста на неколку патни правци

Сообраќајот низ Македонија денеска се одвива без забрани, по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Намалена видливост поради појава на  магла до 50 метри има на патните правци Велес ...

Повеќе »

Божика честитка од ФРОДЕМ: Да се врати демократијата

На сите граѓани на Република Македонија и на сите Македонци во светот, им посакуваме среќни и благословени Божиќни празници, со искрени желби во новата 2016та година, добрината, милоста, човечноста и љубовта да постанат белег на Македонското општество – наведуваат од ФРОДЕМ во својата божикна честитка. Пред повеќе од 2000 години, ...

Повеќе »