Македонија – Page 265 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Послаб земјотрес регистриран во Скопје

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени според Рихтеровата скала денеска во 13 часот и 20 минути е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресот е во источниот дел на скопското епицентрално подрачје и е почувствуван со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Повеќе »

Рекордни 57 агенции пријавени за BalCannes ревијата

Рекордни 57 агенции од 5 земји од Регионот ги пријавија своите најдобри проекти на BalCannes, регионалната ревија за рекламни агенции. Дури 125 референтни агенциски проекти во текот на оваа недела ќе бидат разгледувани од страна на жири – комисија составена од истакнати професионалци од областа на маркетингот и односите со ...

Повеќе »

КХВ: Прекината постапката за издавање дозвола за понуда за преземање на „Макпетрол“

Комисијата за хартии од вредност на денешната седница донесе заклучок за прекинување на поведената постапка по Барањето за издавање дозвола за понуда за преземање на „Макпетрол“ од страна на „Балкан Петролеум Холдинг Лимитед“. Постапката, како што соопшти КХВ, е прекината заради решавање на претходно прашање кај друг надлежен државен орган. ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно и посвежо

Времето во понеделни ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни проследени со грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен претежно југозападен ветер. Утринските температури се движат во интервалот од 10 до 18 Целзиусови степени, додека дневните максимални температури ќе достигнат вредности ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне најпрвин од запад ќе се зголеми облачноста и ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи претежно во западните и југоисточните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Утринската температура ...

Повеќе »

Пукање во центарот на Скопје, исто како на филм

Синоќа, околу 23:35 минути, непознати лица на мотоцикл почнале во движење да пукаат кон BMW, управувано од С.К.(18) од Велес. Инцидентот се случил во центарот на Скопје, во близина на болницата „Св. Наум Охридски“, поточно кај автобуската постојка пред Зелен пазар. За среќа, во инцидентот нема повредени лица. Полицијата извршила ...

Повеќе »

Книшка од ВМРО-ДПМНЕ е услов за прием во студентски дом

Утрово низ Скопје, Штип и Охрид осамнале конкурси за влез во студентски домови, на кои како последна точка е наведено: Фотографии од листовите на кои стои „Министерство за образование и наука“ се споделуваат на социјалните мрежи. Не е познато дали се работи за вистински конкурс или некој се шегува со она ...

Повеќе »

„Пуч“ не почна, Јанева и Заев реагираа оти Груевски не се појавил како сведок

Судењето за случајот „Пуч“ во којшто е обвинет лидерот на СДСМ, Зоран Заев, повторно не почна, а на новинарите не им беше дозволено да присуствуват на одложувањето. Како што изјавија лидерот на СДСМ, Зоран Заев и Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева официјално судот го одложил рочиштето, бидејќи еден од поротниците ...

Повеќе »

Javnosta незнае кога Македонската Влада има седници

Jaвноста во Македонија воопшто не знае дали и кога Владата заседава, што одлучува и кога вообичаено има седници. Многу ретко има соопштенија од типот „Владата на денешната седница донесе одлука… “ или „Владата денеска расправаше…“, а никогаш најави дека, на пример, „Владата утре…“, пишува Мета. Зошто Владата не објавува соопштенија од ...

Повеќе »

Утрово слаб земјотрес почуствуван во Скопје и околината

Земјотресот утрово се почуствувал во четири часот и 55 минути, со Рихтерова локална магнитуда 1.6 степени. Истиот бил почувствуван во Скопје и околината со интензитет од 3.0 степени според Европската макросеизмичка скала.

Повеќе »

Специјалното јавно обвинителство го објави извештајот за работата

Специјалното јавно обвинителство на совјата интернет страница го објави извештајот за работа во периодот 15.03. до 15.09.2016 год. Јанева најави дека извештајот ќе го презентира во Собранието на РМ и пред Советот на јавни обвинители Краток преглед кон Вториот Извештај за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела ...

Повеќе »

ВО ЖИВО : Прес на СЈО

Повеќе »

Мијалков ја платил радиодифузната такса откако од медиумите дознал дека должи

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков денеска го платил долгот од 998 денари кон Управата за јавни приходи заради неплатена радиодифузна такса, објави Прес24. Во изјава за порталот Press24, Мијалков појаснил дека преку медиумите забележал дека се наоѓа на листата објавена од УЈП, по што веднаш ...

Повеќе »

Земјотрес повторно го стресе Скопје

Земјотрес предмалку повторно го стресе Скопје. Откако граѓаните малку се смирија, и повеќе од 12 часа немаше земјотрес, нов земјотрес повторно го тресе главниот град, засега не е познат интензитетот.

Повеќе »

СДСМ: На секоја Влада изградбата на водоводот во Тетово треба да биде приоритет

Тетовчани имаат право и на здрава животна средина и на чист воздух но знаеме дека ваша најголема болка е тоа што немате доволни количини вода за пиење. Рестрикциите на вода и сувите чешми со кои се соочувате се голем проблем особено во летниот период истакна денес на прес конференција  членот ...

Повеќе »