Последни вести

Одбележување на Светскиот ден на бегалците

Светскиот ден на бегалците, 20 јуни, вечер ќе биде одбележан во Клубот на новинарите. Предвидено е да се обрати претставникот на УНХЦР Скопје, Мохамад Ариф, кој заедно со претставници на Македонското здружение на млади правници и Здружението на новинарите на Македонија ќе ги доделат наградите на новинарите и фоторепортерите од годинашниот ...

Повеќе »

Напаѓачот врз муслимански верници во Лондон, татко на четири деца

Семејството на човекот кој со комбе влета меѓу муслимански верници кај џамија во Лондон соопшти дека се „шокирани и скршени“ поради тоа што го направил Дарен Озборн, татко на четири деца. Британската полиција вчера изврши претрес во една куќа во Кардиф, главниот град на Велс, каде живеел 47-годишниот Озборн. Инаку, ...

Повеќе »

ДПМ: Ревизија на лектирите во училиштата

Иницијативата на Друштвото на писателите на Македонија за преиспитување на лектирата во основното и средното образование ќе биде тема за расправа на редовното Годишно собрание на македонската писателска асоцијација закажано за 22 јуни (четврток), со почеток во 13 часот. Собранието ќе го отвори претседателот на ДПМ  Веле Смилевски,  што ќе биде ...

Повеќе »

Собранието ќе работи „турбо“ – за денеска закажани 5 собраниски комисии

Пет собраниски комисии денеска ќе расправаат по низа точки, предложени на дневен ред, во најголем дел разгледување на годишните извештаи за работа на државните институции. На Комисијата за транспорт, врски и екологија, има 11 точки, меѓу кои:  Годишниот изештај за работа на Агенцијата за регулирање на железничкиот сектор за 2015 ...

Повеќе »

Лицата со попреченост повторно ќе кампуваат спроти Собранието

Граѓанската иницијатива „5 до 12“ следните два дена најави дека ќе кампува во паркот Жена-борец, спроти Собранието. Лицата со попреченост, нивните родители и пријатели по третпат ќе се обидат да испратат апел до функционерите да преземат мерки со кои ќе им биде олеснет животот. Во граѓанската иницијатива учествуваат голем број ...

Повеќе »

Времето денеска: Сончево со умерен ветер

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Следува период на претежно стабилно, а од средината на неделата и многу топло време. Максималната температура на повеќето места ќе биде над 30, а долж Повардарието над 35 степени. Преку денот ќе има умерено наоблачување, а локална ...

Повеќе »

Поставен е камен темелник за изградба на џамијата на Попова Шапка која нема одобрение за градба.

  На туристичкиот центар Попова Шапка во неделата беа удрени темелите на џамијата која се гради без одобрение за градба. Свечената церемонија се одржа во присуство на верници и темелите ги поставија поглаварот на ИВЗ Сулејман ефенди Реџепи и повеќе муфтии од оваа верска заедница. Реизот Реџепи, изјави дека џамијата ...

Повеќе »

Поставен е камен темелник за изградба на џамијата на Попова Шапка, која нема одобрение за градба

  На туристичкиот центар Попова Шапка вчера беа удрени темелите на џамијата која се гради без одобрение за градба. Свечената церемонија се одржа во присуство на верници и темелите ги поставија поглаварот на ИВЗ Сулејман ефенди Реџепи и повеќе муфтии од оваа верска заедница. Реизот Реџепи, изјави дека џамијата ќе ...

Повеќе »

Јапонија ја поддржува Македонија и ќе продолжи да ѝ помага

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со новата резидентна амбасадорка на Јапонија, Кеико Ханеда, која му ги пренесе личните честитки од премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, за стапувањето на должност претседател на Владата на Република Македонија. Исто така, изразена е силна поддршка од Јапонија за определбата на Владата на Македонија кон демократските ...

Повеќе »

Заев: Застојот во изградбата на автопатите е предизвикан од грешки во проектирањето и нерешени имотно-правни односи

Премиерот Зоран Заев соопшти дека веќе ги има првичните информации за повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, којшто, како што рече, е предизвикан од грешки во проектирањето, поради ненавремено решавање на имотно-правни односи на првиот автопат и изместување на трасата на вториот. За таа цел премиерот Заев ...

Повеќе »

Тимоние: Вратите на НАТО се отворени, Франција сака соработката со Македонија да се унапреди

Унапредувањето на одбранбената соработката меѓу Македонија и Франција е од големо значење за заедничкиот придонес кон мирот, стабилноста и безбедноста на Балканот и пошироко. Ова беше истакнато на денешната средба помеѓу министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и ополномоштениот амбасадор на Република Франција, Кристијан Тимоние, во Министерството за одбрана. -Реформите што ...

Повеќе »

Обвинителите на СЈО во Врховен: Се разгледуваа случаите на Темелко и Талевски

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за Макфакс изјави дека предметите биле разгледувани и дека по донесувањето на одлуката, јавноста ќе биде информирана. Врховниот суд ги одржа седниците на кои се разгледуваа барањата за заштита на законитоста за притворите на градоначалниците на општина Пустец, Едмонд Темелко, и на општина Битола, Владимир Талевски. Во судот ...

Повеќе »

Делегација на Собранието ќе учествува на интерпарламентарна конференција во Брисел

Делегација на Собранието на Република Македонија ќе учествува на интерпарламентарна конференција што денеска и утре ќе се одржи во Брисел, на тема „ЕУ законодавен процес – од законодавна иницијатива до имплементација и мониторинг“. Конференцијата, како што соопштуваат од Собранието, е во рамките на програмата за поддршка на парламентите од земјите ...

Повеќе »

ОМД: Лидерите на Македонија имаат должност да ги заштитат името и идентитетот

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) порачува дека македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното име на Република Македонија и оти нема да го признааат, нити поддржат „взаемното прифатливо решение” – еуфемизам за промена на името, ниту напорите на кој било политички субјект во Македонија за спроведување референдум за прифаќање ...

Повеќе »

Џафери на Парламентарен безбедносен форум во Рига

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, на покана на американскиот конгресмен Роберт Питинџер и Парламентот на Република Летонија, денеска ќе учествува на Осмиот Парламентарен безбедносен форум во летонскиот главен град Рига. Џафери, како што соопшти неговиот Кабинет, на форумот ќе има обраќање на тема „Непријателска употреба на информацијата ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']
Close