Македонија – Page 30 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Ново судско рочиште за предметот „Триста“

Поранешниот помошник-министер во МВР е обвинет за злоупотреба на службената положба во врска со јавна набавка на 300 возила. Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во ...

Повеќе »

Во Солун трет обид да им се суди на Грујевски и Бошкоски

Во судот за прекршоци во Солун денеска треба да се одржи судењето за двајцата ексразузнавачи Горан Грујевски и Никола Бошкоски, за кривично дело користење лажните пасоши. Минатото рочиште, второ по ред, како и првото беше одложено, зашто во судот немаше преведувач од грчки на македонски јазик. Двајцата агенти на УБК, ...

Повеќе »

Времето денеска: Врнежливо со слаб умерен ветер

Врнежи од дожд во текот на изминатите 24 часа имало на целата територија на државата, пообилни во Маврово, Тетово, Лазарополе и Дебар. Според УХМР во Маврово се измерени 130 литри на метар квадратен воден талог, во Тетово 84, Лазарополе 75, Дебар 71, Охрид 44, Скопје 35, Куманово 19, Претор 12, ...

Повеќе »

Чавков почнал штрајк со глад во затворот во Шутка

Поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков, кому судот му одреди мерка притвор за случувањата во Собранието од 27 април, штрајкува со глад во затворот во Шутка. Извори од затворот за телевизијата Телма потврдиле дека Чавков започнал штрајк со глад. Чавков доби 30-дневен притвор на барање на Јавното обвинителство кое ...

Повеќе »

Засилена контрола и регулирање на сообраќајот по најавите за блокади на крстосници

Сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе преземе засилени мерки за контрола и регулирање на сообраќајот во насока на олеснување на метежот што ќе настане во посочениот „шпиц“ период, по вчерашното известување од страна на политичка партија дека во наредните триесетина дена, заклучно со 29.12., во периодот од 15 до 17 ...

Повеќе »

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Не даваме легитимитет на одлуката за симнување на имунитетите

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ оцени дека денешната денешната одлука на Комисијата за деловничко и мандатно и имунитетни прашања не е базирана на факти и аргументи, туку на желбата за политички реваншизам на СДСМ и кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, но и кон многу граѓани. – Лишувањето од слобода на ...

Повеќе »

Во тетовско во оптек пуштени фалсификувани Дански круни

На бензиска пумпа во тетовски Лешок откриени фалсификат дански круни. Од тетовската полиција советуваа трговците да не примаат банкноти кои се сомнителни. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

И Ристевски доби условна шестмесечна казна за „Насилство во Центар“

Поранешниот советник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, Јордан Ристевски, кој призна вина како обвинет во случајот „Насилството во општина Центар“ денеска е осуден на шесмесечна условна казна. Ристевски вчера на рочиштето во Кривичниот суд самоиницијативно призна вина. „По минатото рочиште откако ги разгледав делата за кои сум обвинет, сакам да кажам дека го признавам стореното и ...

Повеќе »

Комисијата за деловнички прашања ги одобри барањата за притвор на шестмината пратеници

  Собраниската комисија за деловничко и мандатно имунитетни прашања ги изгласа барањата за одобрување притвор на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска поднесени од Основен суд Скопје 1 Скопје. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Одземени телефони на пратениците Трајко Вељаноски и Весел Мемеди

Се претпоставува дека одземените телефони може да содржат информации за одредени комуникации, што би помогнале во расветлувањето на настаните од 27-ми април, дознаваме неофицијално од извори во истрагата. Адресите на 36 осомничени, чие приведување беше побарано од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во врска со настаните ...

Повеќе »

Одложена комисијата за буџет, поради отсутво на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Собраниската комисија за буџет и финасирање која беше закажана за во 11.00, часот и денеска не започна со работа. Иако, распрвата беше претходно најавена и требаше да продолжи денеска, претседателката на Комисијата Лилјана Кузмановска ја одложи, откако не се појавија дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Неприсуството членовите на комисијата е во ...

Повеќе »

Хојт Ји ќе биде именуван за амбасадор на САД во Македонија

Хојт Брајан Ји ќе биде новиот амбасадор на Соединетите американски држави во Македонија, објави „Ал Џезира Балканс“. Информацијата ја потврдил Стејт департментот за дописникот на „Ал Џезира“ во Вашингтон. Хојт Ји ќе го замени Џес Бејли, кој беше именуван во декември 2014 година. Ји е инаку дипломат од кариера и ...

Повеќе »

Хан: Можно решение за Македонија во првата половина на 2018

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан очекува во првата половина на 2018 година да се најде политичко решение со Грција за отворање на преговорите со Македонија за членство во ЕУ. – Сега имаме прозорец на можности до средината на следната година кога почнува изборната кампања во Грција. Се ...

Повеќе »

Ветер во Пелагонија и Штип со брзина до 97 километри на час

Во Македонија утринава е облачно, а во западните делови има врнежи од дожд кои локално се пообилни. Дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, но во Пелагонија и Штипскиот регион е позасилен. Во Битола ветерот достигнува брзина до 54 километри на час, а во Штип од 86 до 97 ...

Повеќе »

Барањата за притвор на пратениците пред Комисија за мандантно-имунитетни прашања

Комисијата за деловнички и мандантно -имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањата за притвор за шестте пратеници на барање на Основниот суд Скопје 1. Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вчера согласно член 53 став 5 од Деловникот на Собранието ги достави до Комисијата за мандантно-имунитетни прашања барањата за одобрување на притвор ...

Повеќе »