Македонија – Page 4 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Иванов во Истанбул ја прими наградата за лидер кој инвестира во новите генерации

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчеравечер во Истанбул ја прими наградата за „Најдобар светски лидер кој инвестира во новата генерација“, по повод прогласувањето на „Школата за млади лидери“, за најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017-та година, од страна Светскиот форум на бизнис ангели. Како што информираат од ...

Повеќе »

УНИЦЕФ: Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа

Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа. И додека таа е во опаѓање во другите земји од Западен Балкан – овде отскоро е зголемена. Стапката на смртност кај новороденчињата – е бројката на деца од  илјада новородени кои ќе починат во првите 28 дена од животот. ...

Повеќе »

Градоначалникот на Радовиш за 8 Март ќе подарува фигаро за коса

Градоначалникот на Радовиш, Герасим Конзулов, на жените вработени во општинската администрација ќе им подари фигаро за коса за претстојниот празник 8 Март. Како што е објавено на Бирото за јавни набавки, во план е набавка на 45 прозиводи за нега на коса – фигаро, наменети како подароци за Денот на жената – 8 ...

Повеќе »

Се основа клуб на експерти во Стопанска комора на Македонија

Клуб на консултанти/експерти, кој ќе обединува експерти од повеќе различни области, вклучувајќи ги помеѓу останатото енергетиката, индустријата и инфраструктурата, ќе почне да функционира во Стопанската комора на Македонија. Активностите на новиот клуб ќе бидат презентирани денеска на работна средба во Стопанската комора, на која ќе присуствува вицепремиерот за економски прашања ...

Повеќе »

Судот ќе сослуша тројца вештаци во судењето за напаѓачите на Села

Тројца вештаци на Обвинителството денеска ќе бидат сослушани од судот за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села од 27 април лани. Според динамиката на судење, која ја наметна судијката Славица Андреевска, поканети се двајцата вештаци кои беа присутни вчера во судот, заедно со уште еден професор-вештак. На вчерашното рочиште, сведочеше ...

Повеќе »

Информативен ден за проекти за прекугранична соработка на Македонија и Бугарија

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу денеска во Струмица ќе го отвори Информативниот ден за сите потенцијални апликанти на вториот јавен повик за проекти за прекугранична соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. На настанот ќе присуствуваат претставници од општини, од граѓански организации и од други непрофитни субјекти од Република ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со повремен локален дожд

Под влијание на серија влажни бранови во наредните денови ќе се задржи претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и повеќе застапени во западните делови од земјата. Денеска во овие ...

Повеќе »

Дебата за прислушувањето: Заштита на приватноста и департизација на раководните структури

Предложените законски решенија за следење на комуникациите и за новата Оперативно техничка агенција мора да имаат прецизни одредби, кои ќе ја гарантираат правната сигурност на граѓаните и правните лица – ова е заклучокот од денешната дебата, втора по ред во организација на Факултетот за безбедност. Експерти од областа на безбедноста, ...

Повеќе »

МВР денес поднесе три кривични пријави со фиктивни фактури го оштетиле ЈП Комуналец за 2,6 милиони денари

Кривични пријави против лицата М.П.(51) и  45 годишниот И.А двајцата од Кавадарци и С.С.(46) од село Мрежичко, кавадаречко, поднесе Секторот за внатрешни работи Велес, за сторено кривично дело “злоупотреба на службена положба и овластување“. Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски информира дека осомничените преку фиктивна набавка на филтерски дизни го ...

Повеќе »

Укинат договорот за јавно приватно партнерство зa зонско паркирање,кавадарчани повторно без решение за паркинг

Пред седум месеци претходната локална власт во Кавадарци донесе одлука за зонско паркирање, со кое се очекуваше да се реши проблемот со паркирањето во градот кој е присутен години наназад, договорот се потпиша и остана само на хартија. Поради таа причина на седница кавадаречкиот совет едногласно одлучи да се отпочне ...

Повеќе »

Две години условна затворска казна за новинарката Талевска

На првото судско рочиште за случајот Тифани на Специјалното јавно обвинителство падна и пресуда. Еден час откако новинарката Ивона Талевска се произнесе за виновна на денешното судско рочиште, судијката Софија Лаличиќ соопшти дека Судот и’ одредува  условна затворна казна од 2 години, доколку во следните 4 години не го повтори ...

Повеќе »

Случај Тифани: Талевска призна вина, пресуда уште денеска

Новинарката Ивона Талеска денеска призна вина во случајот Тифани на СЈО. Судијката Софија Лаличиќ уште денеска ќе ја соопшти пресудата за случајот Тифани во кој Талевска, како управител во правните лица Смарт груп и Смарт центар, е обвинета за даночно затајување. Во обвинителниот акт, правното лице Смарт центар не е ...

Повеќе »

Преку вештачки дожд во Тетово ќе се прочистува воздуот

Преку производство за вештачки дожд значително ќе се намали аерозагадувањето во центарот на Тетово, тврдат од невладината организација Био Амбиент. Оттаму презентираа систем за производство на вештачки дожд. Системот за производство на вештачки дожд како што истакнаа од невладината организација Био Амбиент, би било оптимално да се постави на трите ...

Повеќе »

Почна судењето на Ивона Талевска за случајот „Тифани“

Новинарката Ивона Талевска денеска седна на обвинителна клупа во Кривичниот суд каде почна судењето за предметот Тифани на СЈО. Според обвинението, Талевска како управител и потписник во правните лица Смарт груп и Смарт доел затаила данок во вредност од над 2 милиона денари. Исто така,таа купувала облека,чевли,апарати за домаќинство, авио ...

Повеќе »

Школата за млади лидери на Иванов во Истанбул доби награда за најдобар социјално одговорен проект во Европа

Претседателот Иванов денеска се обрати на Светскиот форум на бизнис-ангели, кој се одржува во Истанбул, Република Турција, каде што говореше за целите и вредностите на Школата за млади лидери, која, од страна на форумот, е прогласена за најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017 година. Како што информираат од ...

Повеќе »