Последни вести

Тачи без поддршка за платформата, БЕСА со обвинување до ДУИ

Платформата на албанските политички партии причина за недоразбирања. По завршувањето на состанокот на Централното собрание на ДПА, претседателот Мендух Тачи рече дека не ја поддржува заедничката платформа на албанските партии. Но, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, пред три тврдеше дека разговарал неколку пати со Тачи и дека претседателот на ДПА ...

Повеќе »

Иванов на традиционален работен ручек со амбасадорите од Вишеградската група

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го приреди традиционалниот работен ручек со амбасадорите на земјите – членки на Вишеградската група, акредитирани во Република Македонија. На средбата ќе присуствуваат амбасадорот на Република Полска, Јацек Мултановски, амбасадорот на Чешката Република, Мирослав Рамеш, амбасадорот на Словачката Република, Мартин Безак и амбасадорот на Унгарија, Ласло ...

Повеќе »

Состојба на патиштата: Магла и блокирани патни правци

Утринските информации на АМСМ за состојбата на патиштата укажуваат на намалена видливост, влажни коловози и блокирани патни правци. Граничниот премин кај Евзони се уште е под блокада од страна на грчките земјоделци , додека премини Меџитлија и Дојран се отворени за сообраќај. Доколку патувате внимателно со управување на возилата. Намалена видливост ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно, попладне разведрување

Променливо облачно со сончеви периоди почести попладне. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од -4 до 2 степенi, додека дневната ќе биде во интервал од 1 до 8 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 0 и дневна до 7 степени. Од ...

Повеќе »

7.882 потписи против изградбата на панорамското тркало

Скопскиот градоначалник доби петиција од 7.882 потписи против изградбата на панорамското тркало. Граѓани на Скопје бараат запирање на изградбата на панорамското тркало во центарот Скопје, на реката Вардар, помеѓу Камени мост и мостот „Гоце Делчев“. Петицијата, на која се потпишаа 7.882 граѓани, му беше предадена на скопскиот градоначалник Коце Трајановски. ...

Повеќе »

Охриѓанец претепан во казино

Охриѓанец бил претепан во казино откако одбил да им даде пари на двајца свои сограѓани, соопшти МВР. Според истиот извор, во петокот рано наутро С.С.(54) од Охрид, пријавил дека истиот ден околу 06,30 часот отишол во казиното „Адмирал“ лоцирано на ул.„Партизанска“ и при влегувањето помеѓу две врати го пресретнале лицата ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева прави „медиумски спектакли“ од случаи без покритие

Наместо да го гони криминалот, Специјалното jавно Обвинителство го „штити и аболицира криминалецот Зоран Заев и понизно ги спроведува неговите нарачки“, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Катица Јанева го даде крунскиот доказ дека платеничката револуција за наводна нејзина поддршка, била всушност платеничка револуција во режија на Сорос/СДСМ само ...

Повеќе »

Франгов со писмо до Жбогар и Јанакакис бара деблокирање на Евзони

Градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов денеска испратил писмо до амбасадорите на Европската Унија и на Грција во земјава, Самуел Жбогар и Димитрис Јанакакис со барање за помош за деблокирање на македонско-грчката граница. Тој во писмото бара од Жбогар и Јанакакис, но и од сите останати амбасадори во Македонија, во рамките ...

Повеќе »

СДСМ нуди енергетски ваучери за струја и затоплување за најзагрозените

„Уште во првите шест месеци од формирањето на новата Влада ќе се посветиме на борбата против огромната сиромаштија. За никогаш повеќе да нe се повторат сликите на премрзнати граѓани во студени домови, најзагрозените семејства ќе добиваат енергетски вауери. Со енергетските ваучери, овие семејства ќе можат да ги плаќаат сметките за ...

Повеќе »

ЕВЗОНИ И НАТАМУ ЗАТВОРЕН, ВО ГРЦИЈА САМО ПРЕКУ МЕЏИТЛИЈА И ДОЈРАН

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Слаб снег кој не се задржува на коловозот провејува во Крушево. Магла со ...

Повеќе »

Младите репрезентативци сакаат да бидат како Пеце

Македонската јуниорска репрезентација составена од играчи родени до 2001 година, се во Истанбул, каде деновиве играат неколку пријателски мечеви. Нашите таленти, вчера започнаа триумфално и со 64:54 славеа против врсниците на Анадолу Ефес. По тој меч, целата селекција присуствуваше и на мечот Ефес – Армани Милано, каде на полувремето, домаќините ...

Повеќе »

Бегалците од Табановце ноќеска транспортирани во Грција

Според  договорената реадмисија со Грција, 47 бегалци од Сирија се однесени во Грција – информира Горан Стојановски, одговорен за транзитниот камп за бегалци на Табановце.  Според Стојановски, сега во кампот има 46 бегалци, но бројката варира. Одлуката за враќање на бегалците во Грција е според договорената реадмисија, а доаѓа веднаш ...

Повеќе »

Рорабакер: Македонија нека се подели како Чехословачка

„Ако македонските народи не можат да се согласуваат, нека се поделат како Чесите и Словаците“, напиша Дејна Рорабакер вчера на Твитер, одговарајќи му на поранешниот македонски амбасадор во САД Никола Димитров. „Како да го дестабилизирате Балканот? Повикајте на менување на границите… А да покажевте малку основна пристојност, интегритет и одговорност?“, ...

Повеќе »

Хан твитна: Го почнав работниот ден во Скопје со разговор со премиерот Димитриев

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ситуацијата во земјата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година – пишува агенцијата Мета. Детали од средбата засега не се откриваат, а Хан од средбата објави фотографија ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со слаб источен ветер

Претежно облачно со слаб источен ветер. Во вечерните часови ќе има услови за слаб локален дожд, на планините слаб снег. Утринските температури ќе се движат од -7 до 3 Целзиусови степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 2 до 10 степени. Во Скопје и околината облачно со утринска температура ...

Повеќе »
Close