Последни вести

Центарот на Скопје остана без парно

Жителите на централното градско подрачје до пладне ќе останат без парно греење поради дефект. „Поради санација на дефект на магистралниот вод од дистрибутивната топлинска мрежа од топланата Исток што води кон строгиот центар на градот, корисниците во овој реон утрово се без греење. Екипите на Дистрибуција со топлина Балкан енерџи ...

Повеќе »

Времето денеска: Облачно со врнежи од дожд, од понеделник заладување

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, на повеќе места пообилни, особена во јужните и западните делови. До крајот на денот врнежите ќе се преместуваат кон истокот. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, на северот ветерот ќе е североисточен. Температурата ќе се движи од 8 до 13 ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: СДС води политика на кражба и лажење на земјоделците

ВМРО-ДПМНЕ попладнево реагираше на одлуката на Владата за зелената нафта. Воведувањето на таканаречена зелена нафта е само лажен морков за земјоделците, во ситуација кога драстично се зголемува акцизата за нафта од страна на владата, нема ништо да остане за земјоделците кои ќе бидат со негативно салдо – велат од партијата. Целата ...

Повеќе »

Неготинци имаат проблем со водата за пиење,комуналната хигиена,патната инфраструктура

Нивно што побрзо решавање побараа од новиот градоначалник Тони Делков. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Владата ќе предложи измени на Законот за заштита на сведоци со цел поголема автономност на СЈО

Владата на Република Македонија до Собранието ќе достави предлог за измени на Законот за заштита на сведоци, со што ќе се овозможи поголема автономија и ефикасност на Специјалното јавно обвинителство – ова е е една од одлуките, кои Владата ги донесе на 38-та седница. Целата вест може да ја прочитате ...

Повеќе »

Советот на Општина Тетово ја одржа првата конститутивна седница

Советот на Општина Тетово ја одржа првата конститутивна седница, на која беа верификувани мандатите на советниците, но претседавач не беше избран ниту пак мнозинство на советот. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Обилните врнежи од дожд ја заматија водата на изворот Лукар

Од Центарот за Јавно здравје во Кавадарци со препорака до граѓаните за задолжително провривање на водата за пиење. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Судиите веќе нема да судат по „терк“ – Уставен го укина Законот за одредување на висината на казните

Уставниот суд на денешната седница одлучи „Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казните“ да биде укинат. Судиите констатирале дека законот е уставно проблематичен и дека треба да биде укинат. Одлуката ќе стапи на сила по нејзиното објавување во Службен весник. Законот кој беше критикуван и од ...

Повеќе »

Заев доби награда за лидерство во Вашингтон

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, на завршната свеченост на Трансатлантскиот економски форум во Вашингтон, во име на премиерот Зоран Заев ја прими наградата „Лидери на Медитеранот“, која се доделува за особен придонес за поттикнувањето на трговијата и инвестициите во Медитеранот. „Наградата која денеска ја примам, ...

Повеќе »

Престижниот златен печат од Joint Commission Internatiоnal за ЖАН МИТРЕВ КЛИНИК

ЖАН МИТРЕВ КЛИНИК го доби златниот печат за квалитет и безбедност од JCI и со тоа стана првата болница, која за неполна година, влезе во семејството на најпрестижната организација за акредитација на болници во целиот свет- Joint Commission Internatiоnal.   Прочитај повеќе на

Повеќе »

УНИЦЕФ: Околу 250 деца во Македонија живеат без семејства

Со цел да се изнајдат начини за обезбедување услови за секое дете во земјата да расте во безбедна и грижлива семејна средина денеска во Скопје ќе се одржи конференција на тема „За секое дете, семејство“. На конференцијата ќе се говори за превентивните активности и поддршката на биолошките семејства и развивањето нови форми ...

Повеќе »

Времето денеска: Дождливо со температура до 14 степени

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни, особено во северозападните, централните и југоисточните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Минималната температура ќе се движи од 7 до 11, а дневната највисока температура на воздухот ќе биде ...

Повеќе »

Марш на толеранција во Скопје: Системски решенија за правата на граѓаните со попречености

  Временските услови  попладнево не ги предомислија граѓанските активсти да маршираат за права на лицата со попречености. Јас сум различно способен; Види ја способноста, не етикетата – се само дел од пораките кои беа испратени на Маршот на толеранцијата во Скопје, во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права. Целата ...

Повеќе »

Драстично намален родот на тетовското гравче и тетовската јаболка

Приносот кај тетовската јаболка е намален за 80 до 90 % во споредба со минатата сезона. Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Советот на Општина Прилеп го усвои Планот за развојни програми за 2018 година

Советот на Општина Прилеп денес ја одржа четвртата седница во новиот состав. На почетокот, на предлог на претседавачот Миле Талески, беа ставени две нови точки на дневниот ред, а кои се однесуваа на оставка од советничката функција на д-р Моника Грашеска-Илиеска и верификација на советничкиот мандат на следниот од листата ...

Повеќе »