Македонски државјанки уапсени во Крит – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Македонски државјанки уапсени во Крит

Две жени, државјанки на Македонија, изминатиов викенд се уапсени на Крит за нелегално продавање на гас за смеење, јави Си-Ен-Ен Грција.

Полицијата на Крит кај уапсените Македонки пронашла 41 ампула со азотен оксид, таканаречен гас за смеење. Полицијата, во оваа област, во последно време, интензивно спроведува рации против нелегална продажба на гас за смеење, откако грчката полиција уште на почетокот од месецов најави засилување на борбата против ширењето на гасот за смеење низ целата земја.

Овој гас е еден од најшироко користени опојни супстанци во неколку европски земји и е поврзан со неколку смртни случаи. Еден 18-годишен британски турист на почетокот од летово претрпе оштетување на мозокот од вдишување на хемикалијата додека бил на одмор на Крит.

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...