Макрон го победи Трамп во “борба со ракување“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Макрон го победи Трамп во “борба со ракување“

Американскиот претседател Доналд Трамп познат по својот цврст стисок при ракување, во Брисел се соочи со рамноправен ривал – францускиот претседател Емануел Макрон, пишува Ројтерс.

Трамп и Макрон толку силно и цврсто се ракувале, што им побелеле прстите. Судејќи по фотографиите, победник е францускиот претседател, Трамп се предал и прв ја отргнал раката, пишува авторот на текстот на Ројтерс. Тој вели дека успехот на Макрон може да `и послужи како пример на германската канцеларка Ангека Меркел која не се ракуваше со Трамп.

Слична ситуација имаше и во Саудиска Арабија, кога претседателот на Таџикистан Емомали Рахмон, на цврстото ракување на Трамп, ја повлече раката кон себе, што предизвика нелагодност која траеше неколку секунди.

Трамп и Макрон во Брисел разговараа за борбата против ДАЕШ и договорија да ги зацврстат сојузничките односи Вашингтон-Париз, соопшти Белата куќа.

Превземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...