Малолетници жртви на трговија со луѓе: Ги експлоатираат за тешка физичка работа – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Малолетници жртви на трговија со луѓе: Ги експлоатираат за тешка физичка работа

Граѓаните кои се трудово експлоатирани не се доволно информирани за да ги препознаат начините на кои ги злоупотребуваат нивните работодавачи, деградирајќи ги нивните слободи и права. Во Македонија досега се регистрирани само два случаи на оваа форма на трговија со луѓе – покажува искуството на надлежните. За ова тие денеска говореа на прес конференција, одбележувајќи го по единаесетти пат, Европскиот ден на борба против трговија со луѓе.

 

Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Би те интересирало и

В понеделник делови на општина Аеродром без струја

  Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија во понеделник ќе останат ...

Одбележан патронатот на тетовската касарна Кузман Јосифоски Питу

Пред споменикот на народниот херој Кузман Јосифоски Питу во Тетовската касарна која го носи неговото ...